Громадськість закликає новий парламент ліквідувати Національну експертну комісію з питань суспільної моралі. Таке звернення ще перед виборами оприлюднила низка громадських організацій. Пишуть Факти.
Наполягають, комісія підриває імідж України як демократичної і правової держави, що особливо проявилося у часи інформаційної агресії проти нашої країні. А ліквідувати її рекомендує Рада Європи. Аналіз її рішень активісти направили в РНБО.
Й чекають від влади дій. Революція гідності збурила потужну хвилю боротьби із чиновниками, які в кабінетах визначали, що таке добре, а що - погано. Прірва між уявленнями постала зокрема у лютневі трагічні дні, коли країна прощалася з Небесною сотнею – тоді Нацкомісія із захисту суспільної моралі здивувала усіх своїм рішенням про те, що «Тарас Шевченко – національний символ та моральний авторитет українського народу». Аксіньї Куряній, кінорежисеру і громадському діячеві, було не до сміху: тоді ж Нацкомісія знайшла елементи жорстокості у її короткометражці. Одна сцена розправи, знята за рік до цього, обурила моральних експертів у ті часи, коли країною фактично ширилися озброєні угрупування.
Таких не зовсім адекватних рішень держоргану – повно, казав юрист Клим Братковський. Саме він тоді оприлюднив документ про те, що утримання Нацкомісії коштує платникам податків 4 мільйони гривень. На заклики ліквідувати комісію й передати експертизу у сфері моралі громадським організаціям незмінний голова комісії Василь Костицький закинув опонентам, що, мовляв, вони прагнуть побудувати на цьому бізнес. Нацкомісія встояла. Попри те, що уряд увесь рік затягував ремені й скорочував держапарат. Для цього Міністерство юстиції написало новий закон про захист суспільної моралі. Ним держава таки передає громадським організаціям повноваження робити експертизу, які фільми, книги, реклама аморальні. Але затвердити його не змогли. Міністр культури занепокоївся тим, що не буде кому протистояти інформаційній агресії, але розібравшись, що комісія тут ні до чого, законопроект підтримав. Насправді заборонити, приміром, фільм - є кому. Скажімо Держкіно і Держкомтелерадіо. Саме на тому, що Нацкомісія дублює функції кількох відомств, наголосила низка громадських діячів напередодні виборів. Рішення Нацкомісії вони назвали некомпетентними, такими, що містять ознаки цензури - 2008 закрили газету, 2010 заборони книгу, її автор Олесь Ульяненко, після цього помер. У часи ж нинішньої війни комісії на передовій ніхто не помітив. Від нового парламенту чекають ліквідації комісії. В громадянському суспільстві має бути політика стимулів, а не заборон.
Коментарі
Alex
28.10.2014 12:38:49
Цілком і повніст"ю підтримую!