Питання щодо русин на сьогодні чи не найактуальніше у Закарпатський області. Якщо у минулому десятиріччі, коли деякі політики наголошували на цій проблемі, їхні побоювання зустрічали з посмішкою, то сьогодні це вже справжнє стихійне лихо. 7 березня 2007 року обласна рада визнала русинів представниками окремої національності і навіть направила до Кабінету міністрів звернення щодо фінансування газет русинською мовою у сумі в 2 мільйони гривень. Черговим несподіваним кроком з боку русинів стало рішення їхнього конгресу 25 жовтня минулого року. Тоді лідери цієї національної меншини ухвалили декларацію, в якій вимагали від депутатів обласної ради почати процедуру проголошення автономії, але зазнали під час голосування поразки! Мрії поки що так і залишилися мріями, але, як вважає депутат Закарпатської обласної ради, відомий громадський діяч Олександр Солонтай, крапку у проблемі русинів ставити зарано.
- Чи є можливість у русинів отримати автономію?
- Немає, адже з ухваленням Конституції в 1996 році було вирішено питання унітарності України. Тоді відразу відпали питання щодо автономії Донбасу, Галичини, Буковини та Закарпаття. Але якщо місцевий референдум у Закарпатті ухвалить рішення про автономію – тоді це буде одним із аргументів тиску на Київ зі сторони зацікавлених у вирішенні своїх власних питань політиків. Наразі триває війна, ціль якої розколоти українське населення області, де близько 70 відсотків є українцями. А ось якщо розколоти їх на українців та русинів, тоді жодна національна група не матиме більшості в області.
- Лідери русинів кажуть, що їх визнають в усьому світі.
- Тому що вони є в усьому світі і в столиці України. Найголовніший з них – це Патріарх Київського патріархату Філарет. До речі, ще Тарас Шевченко писав, що він „руська” людина. У Івана Франка, Лесі Українки, Ольги Кобилянської та Маркіяна Шашкевича у метриці також написано „русин”, оскільки тоді усіх українців так називали, це одна із самоназв.
- А щодо визнання русинів Організацією об’єднаних націй?
- Це фальсифікація, такого не було. Справа в тому, що русинів 5 жовтня 1998 року визнала „Організація непредставлених народів”, тобто – ОНН. Тепер вони видають ОНН за ООН.
У країнах, де визнають русинів, під цією назвою мають на увазі українців. Там, де русинів і українців відокремлюють, то роблять це спеціально. Українські товариства завжди називалися русини-українці. Їх розділили аби легше було асимілювати наші громади. Так роблять в Словаччині, Угорщині, Румунії та Польщі.
- Що потрібно зробити, аби місцева влада більше не йшла на зустріч русинському руху?
- Спочатку голова держави має звільнити голову свого Секретаріату за сепаратизм, а СБУ має відкрити кримінальну справу за підсумками русинського конгресу. Нагадаю, що брати Іван і Віктор Балоги віддали свої голоси за визнання русинської національності в обласній раді. Тоді всі, хто були проти цього, вийняли свої картки і вийшли із зали. Це були представники БЮТ і два депутати від „Нашої України” - представники Конгресу українських націоналістів.
До речі, обласна державна адміністрація свого часу передала в оренду (за смішну плату в 1 гривню) русинському товариству приміщення музичного драматичного театру. Це було особисте розпорядження голови ОДА, кума Віктора Балоги. Перший заступник там – брат Віктора Балоги Іван.
Віталій СИНЕВІР з Ужгороду
Русини можуть розколоти Закарпаття
понеділок, 06.04.09 17:05Помилка в тексті?Виділи її мишкою та натисни Ctrl + Enter
Коментар буде опубліковано після модерації
Коментарі
23.05.2009 12:42:53
А хто такі русини, це росіяни чи руські?