У процес лікування наркохворих у Луцьку втручається міліція – про це б’ють на сполох громадські активісти. Лікарі Волинського обласного наркодиспансеру схвалюють присутність міліціонерів в медичному закладі, а самі правоохоронці відмовляються коментувати.
Повідомила редакцію Інформаційного агентства Волинські Новини про конфліктну ситуацію голова ГО правозахисна фундація «МАВІКОМ» Мар’яна Сорочук.
«У нашу громадську організацію надійшло звернення від клієнтів ЗПТ.
(Довідка: Замісна підтримуюча терапія (ЗПТ) є способом лікування опіоїдної залежності, при якому наркозалежним особам під лікарським наглядом дають «легальні» наркотики, з метою їхньої реабілітації та зменшення шкоди для суспільства, зокрема зниження рівня зараження інфекційними хворобами, такими як СНІД і Гепатит та задля зниження криміногенної обстановки серед наркозалежних. Зараз такий метод лікування успішно застосовується в 65 країнах світу, в тому числі у США, Австралії, Ірані, Китаї, Таїланді, у всіх 27 країнах Європейського Союзу і в більшості пострадянських країнах, також є державною програмою в Україні).
Вони скаржаться на те, що, починаючи з 15 жовтня 2014-го року й по сьогоднішній день під час лікарського прийому у кабінеті присутні міліціонери. На запитання клієнтів ЗПТ про законність їх присутності стражі порядку відповідають, що вони здійснюють та здійснюватимуть надалі спостереження за видачею препарату й за тим, щоб клієнти ЗПТ його не виносили з кабінету.
Негативна реакція на присутність міліціонерів уже далася взнаки, адже частина з пацієнтів не приходять отримувати ЗПТ й повідомили, що не будуть відвідувати диспансер, допоки будуть присутні сторонні особи», - розповідає Мар’яна Сорочук.
Зі слів пацієнтів, правоохоронці представлялися працівникаим відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС України у Волинській області.
Цю ситуацію працівники міліції відмовляються коментувати.
«Якщо там наші працівники, значить не просто так, я не буду цьому давати оцінку, хай оцінку нашим діям дає прокуратура», - сказала начальник сектору зв’язків із громадськістю УМВС України у Волинській області Оксана Блищик.
Аби поспілкуватися з правоохоронцями, репортер ІА Волинські Новини приїхав у Волинський обласний наркологічний диспансер. На місці головний лікар запевнив, що міліціонерів немає в медзакладі, однак повідомив, що дозвіл бути присутніми під час ЗПТ дав.
«До нас прийшли два правоохоронці з міськвідділу і просто попросили, чи можна бути присутніми, а ми дозволили. Вони не заважають лікувальному процесу, адже просто стоять з боку і спостерігають. Я вам відверто скажу, що коли почали давати ліки таблетовано, а не уколи, то з’явилися спроби їх виносу людьми з кримінальним минулим. Ми з ними скликали збори, розмовляли просили-молили, а їм байдуже, це така категорія людей, які в очі кажуть, що все одно будуть виносити. Ми розуміємо, що один з наших обов’язків – це запобігти виносу наркотиків за межі диспансеру, бо інакше можна було б поставити кіоск в центрі міста й по списку видавати, тому ми намагаємося цьому протидіяти, як можемо, але питання не врегульовано», - пояснює головний лікар Волинського обласного наркологічного диспансеру Ігор Шкаровецький.
Його ж заступник запевняє, що є чимало й таких «клієнтів» диспансеру, які, навпаки, раді тому, що міліціонери присутні під час лікування.
«У нас замісна терапія стала таблетованою з 2008-го року й раніше жодного разу тут не було правоохоронців. Якщо їм треба тут бути – хай будуть, це їхня робота. Дійсно, є невдоволені, але і є багато таких, хто каже, що це добре, хай би були міліціонери, бо через декількох людей, які виносять препарат, страждають усі.
Ситуація така, що ми їм даємо таблетки, вони при нас мають випити, але є такі, хто ховає їх у роті і виходить. То от, міліціонери наздогнали одного такого, а він проковтнув і все, не докажеш нічого. Це питання законодавчо не врегульовано», - зауважує заступник головного лікаря Ростислав Луцюк.
Щодо присутності міліціонерів під час лікування наркозалежних негативно висловлюється головний лікар Волинського обласного центру профілактики і боротьби зі СНІД Олена Макаренко.
«Це протизаконно, бо не зберігається таємниця лікування. От уявляю собі, що приходить пацієнт до лікаря, хоче поспілкуватися з ним, отримати ліки, а тут міліція. Я б розвернулася і пішла. Це може відлякувати хворих. А ця терапія їм потрібна, адже ми знаємо багатьох людей, які після терапії працевлаштовуються, створюють сім’ї, ведуть абсолютно нормальний спосіб життя, звісно, що ж різні люди, але ж усіх під одну гребінку не можна», - наголошує Олена Макаренко.
За фактом присутності міліціонерів під час лікування громадські активісти фундації «МАВІКОМ» звернулися в прокуратуру міста Луцька й до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Коментарі
kexfyrf
03.11.2014 09:02:45
Хай постоять над циганами , які розповсюджують під їх " кришею"