Зброя для України - предмет торгів і обіцянок. Їх з легкістю роздають з обох боків океану. Наскільки реально отримати від США та інших іноземних партнерів щось вагоміше, ніж спальники та намети, на яких умовах і коли на такий крок можуть піти американці, ідеться в ексклюзивному репортажі ТСН.Тиждень із Вашингтона.

Мрія української розвідки - літак-розвідник або дрон. Офіційно на балансі української армії - жодного подібного пристрою. Ті, які використовують зараз в Україні, належать місії ОБСЄ. Інші дешевші, часто саморобні, збирають та обслуговують за власні гроші волонтери. Крім них, армійці, Нацгвардія та добровольці з батальйонів мріють про легкоброньовані автівки, тепловізори замість біноклів і прилади нічного бачення, надійну техніку для зв'язку. Якщо об'єднати всі ці пристрої з погляду американського законодавства, вийде список так званої "невбивчої зброї". Саме про неї та іншу, вже серйознішу, зброю для захисту, особливо жваво говорять у Вашингтоні в переддень виборів до Сенату. 


Конгрес нині - у риштуванні і порожній: пожильці головного законодавчого органу Сполучених Штатів готуються до виборів в округах. І встигли внести Україну до списку обов'язкових до обговорення із виборцями тем. Республіканці переконують: зараз, як ніколи, Україні потрібна саме збройна підтримка США. Риторика демократів не змінилася: переговори та поглиблення санкцій щодо Росії - переконливіші за мову рушниць та гармат. Однак обидві партії нарешті зійшлися на тому, що допомогти Україні таки доведеться.

Про секретний список так званої зброї для захисту України на столі міністра оборони США першим заговорив сенатор-республіканець Джеймс Інгоф. Примітно - не в США, для нових голосів майбутніх виборців, а в Україні. За його словами, наказ про відправлення військового вантажу до України - справа кількох тижнів. І майже не залежить від результатів виборів. 

"Я говорив з українським міністром оборони і попросив конкретний перелік озброєння, яке потрібне, щоб протистояти загрозам. Я везу цей список і ми обговоримо його на засіданні нашого комітету. Ми зараз говоримо про зброю саме для захисту, її можна надавати без змін в американському законодавстві", - наголосив Джеймс Інгоф.

Сенатора несподівано підтримав колишній посол США в Україні Стівен Пайфер. Керманич інституту Бруквуд, 100-відсотковий демократ, раптом заявив на республіканський манер: мовляв, уряд Обами має зважитися на збройну підтримку України.

"Я стверджую, що вони мають зробити більше - надати так звану "вбивчу" - летальну - збройну допомогу. Поки що політика адміністрації Обами передбачає нелетальну, яка також є важлива. Але мені, наприклад, здається, що легка протитанкова зброя може бути дуже корисною. Я не думаю, що українські військові ініціюватимуть нові великі бойові дії. Але надання військовим зброї для захисту знизить ймовірність ескалації", - підкреслив Стівен Пайфер.

Такий збіг риторики і демократів, і республіканців мало б позбавити Кремль ілюзій, що Сполучені Штати знов поступляться натиску Путіна і гратимуть за його правилами. На думку Стівена Пайфера, зовнішня політика Америки отримала надійне "щеплення".

Обама вже зовсім не той, якого малюють у Москві, і не таким буде і його наступник. На думку експерта Філліпа Карбера, майбутнім президентом США буде Хілларі Клінтон.

"Путіну треба бути дуже обережним. Подивіться на два роки вперед - наступним президентом стане Хілларі Клінтон, яка буде набагато жорсткішою. І вона буде не менш, ніж Ромні, жорсткою щодо Росії. Путін вважає, що може змусити американців грати у свої ігри. Але він котиться по надзвичайно тонкій кризі. І це стосується не лише України. Його бомбардувальники залітають до американського повітряного простору, лунають усі ці погрози про застосування ядерної зброї. Сполучені Штати реагуватимуть, і це буде одностайна відповідь з боку обох партій - республіканців і демократів. Останнє змагання озброєнь вони програли. Ми знаємо, які кнопки натискати, і ми їх натиснемо", - наголосив американський військовий експерт, професор Джорджтаунівського університету, керівник Фонду Потомак Філліп Карбер. 

Він разом із генералом-демократом Веслі Кларком не перший місяць лобіює українські інтереси в Вашингтоні. Їхній зв'язковий з українського боку - колишній керманич Генштабу Володимир Замана.

За словами Карбера, за останні півроку вони перепробували всі можливі способи отримання Україною зброї і засобів зв'язку. Найбільш реальним, на його думку, є американська класика - лізинг та участь України у виробництві.

"Я думаю, треба відходити від образу "я жебрак - дайте щось мені за так", натомість ставитись до цього, як до партнерства – і працювати разом. Україна виробляла третину електроніки Росії, навіть ракетних систем. Російський МБР було зроблено в Дніпропетровську, Україна - не третя країна світу, вона володіє першокласними технологіями. Конгрес хоче підтримати Україну. І сенаторам, і конгресменам зараз справді подобається ідея лізингу зброї. З одного боку - це не подарунок, це партнерські стосунки, які передбачають оплату, розтягнуту в часі. Така схема, скажімо, існувала з Британією в часи Другої світової війни. До того ж, предмет лізингу ви потім повернете", - сказав Філліп Карбер.

Прогнози Карбера щодо миру і війни в Україні поки що невтішні. Каже, що час заряджати набої і готувати авіацію - до великого наступу росіян на Україну дуже мало часу. Можливо, не більше півроку.

"Я говорю про оборону на кордоні, про потужний захист з кількох вогневих позицій. І вам уже зараз потрібен більший запас міцності. Чому? Прогноз такий: вам слід чекати великого наступу з боку Росії 1 квітня 2015 року. Для цього існує кілька передумов: Росія робить ротацію на початку року, тренує нових військових і виставить ці сили вперед. Потеплішає, з доріг зійде вода. Це дуже зручний і небезпечний момент. Те саме було рік тому, є підстави вважати, що це станеться ще раз", - прогнозує військовий експерт.

А поки що, каже Карбер, українська влада має швидко реформувати армію, а українські лобісти в Америці - швидко добути їй таки і поставити в найближчі тижні маленькі літаки-розвідники для великого цивілізаційного протистояння.