Експерти прогнозують, що адміністративна реформа може призвести до скорочення кількості районів завдяки їх укрупненню. Із 16 районів Волині має стати чотири чи п’ять адміністративних об’єднань.

Про це йшлося під час круглого столу «Громада: жити по-новому. Впровадження перших кроків реформи місцевого самоврядування», який відбувся у Центрі надання адміністративних послуг Луцької міської ради сьогодні, 6-го листопада. Пише Інформаційне агенство Волинські новини.

«Адміністративно-територіальна система формувалася у час комуністичного ладу, тому і є відбиток цього, зокрема, неефективність районного управління. У 2008-му розробляли подібну концепцію реформ. Тоді пропонували провести реформу протягом одного бюджетного року на рівні сільських рад, щоб об’єднати їх у громади. І зараз це питання знову стало нагальним, бо ж якщо наступного року будуть обрані на місцях владці за старою системою, то за кілька років ми повернемося до того, що в нас було», - наголошує кандидат наук, представник Держпіжприємницьва у Волинській області Олег Савчук.

З його слів, згідно з оцінками експертів, на Волині із 16 районів мають лишитися чотири чи п’ять. Вони б взяли на себе навантаження по освіті, культурі, а всю повноту влади потрібно залишити громаді. Головні владні бази сконцентрувалися б, наприклад, в Рожищах чи інших містах з такими повноваженнями як Ковель чи Луцьк. Водночас, як пояснює представник Держпіжприємницьва у Волинській області, села з малою кількістю населення мають об’єднуватися.

«Об’єднання малих сіл до більших відкрило б доступ населенню до якісніших соціальних послуг, кращого медичного обслуговування. Зараз є проект рішення Верховної Ради України щодо добровільності об’єднань. Втім, поки це результату не дасть, адже треба щоб була пропозиція для людей. Ми розуміємо, що зараз між сільрадами є конкуренція, і наврядчи якийсь голова захоче віддати повноваження. Для цього необхідний аналіз пропонованого ресурсу, щоб громада бачила до кого їм краще приєднуватися», - розповідає Олег Савчук.

Для прикладу такого успішного реформування він навів Польщу, де у 1999-му році держава визнала, що необхідно створювати такі адміністративні об’єднання, які б могли стратегічно спрямувати розвиток регіону й мати реальні важелі впливу на місцях. Зокрема, тоді місцеве самоврядування в гмінах (найменша адміністративна одиниця в Польщі: місто, село або група сіл і міст) отримало більше повноважень й змогли реалізовувати те, що найбільш потрібне й актуальне на місцях. Після адміністративної реформи в Польщі, розповідає Олег Савчук, із 49 воєводств (прототипи областей в Україні) стало 16 воєводств і 315 повітів.