Окупований Росією Крим із наближенням зими ризикує перетворитися на зовсім заблоковану територію. Сьогодні ж жителі півострову звикають до нових реалій життя із постійними чергами, тотальним дефіцитом продуктів та залякуваннями, йдеться в сюжеті ТСН. Тиждень.
Нині у потягах, які прямують на анексований півострів, царює мертва тиша і напівпорожні вагони. Мовчазні пасажири намагаються не виказувати себе, а зробити це просто - "Скажи мені, чий Крим, і я скажу, хто ти". Тепер тут завжди треба бути насторожі, починаючи із заповнення міграційних карток. Окрім митників та прикордонників, вагонами прогулюються й ФСБшники. Суворий контроль на в"їзді й виїзді Росія доповнила в Криму вкрай несподіваним переписом населення. За словами кримчан, набір запитань був дуже широкий і кожна відповідь могла бути неправильною, починаючи від громадянства. На самому ж окупованому півострові проукраїнські активісти змушені сидіти вдома.
"Я дуже боюся, що на мене будуть стукати, бо люди знають, хто я така. Я не виключаю, що перебуваю в якійсь базі ФСБ, я не виключаю якесь стеження, я намагаюся мало виходити на вулицю", - розповідає українська активістка Марія. Тепер Марія змушена чи не щодня чистити пошту й видаляти все вільнодумне листування. До неї теж навідувались із сумнівним переписом. В той же час, на головній площі Ялти тепер усюди російські прапори та "зелені чоловічки", які "пасуть" очима усіх перехожих, а за зйомку відео на мобільний можуть потягнути до поліції.
Нагадування того, що відтепер ти - в Росії, усюди, навіть у туалеті, де журналісти ТСН зустріли оголошення: "Я відстоюю нашу історію. Російська мова". Реалії російського життя на Кримському півострові Жити в Криму стало важко. Найбільше постраждали середній клас і люди середнього віку, які заробляли на себе самі, а не жили за державний кошт.
Майстер скульптури з Донбасу, який живе на півострові вже чверть століття, за пів року окупації не отримав жодного замовлення, а й, відповідно, і жодного рубля в свою кишеню не поклав Переселенців зі Сходу справді побільшало. У заторах, яких раніше не бачив Крим, багато донецьких і луганських автомобілів, але, кажуть, що Росія не сильно радіє "русскоязычному братскому населению Донабасса " – подовжувати 90-денну реєстрацію їм не квапляться. Той, хто їздить на материк, не хоче міняти автомобільні номери.
В Україні машину можуть забрати на штраф-майданчик, бо перереєстрація незаконна. До того ж, навіть процедура ця вельми важка. Люди стоять у черзі до автоінспекції по декілька днів, не допомагає й електронна реєстрація. І взагалі, кількаметрові черги – відтепер обов'язкова частина програми росіїнізації: у МРЕО, в міграційних службах та на пошті . І наголовніше - нагодувати Крим виявилося складніше, ніж його анексувати. Ласунки з тоненьким гаманцем про солодке можуть забути: тортик – тисяча гривень, на ринку за м'ясо просять 150 гривень за кілограм, а молочну продукцію взагалі складно знайти. У супермаркетах ситуація не краща. Лише вивіски нагадують про те, що тут колись була риба, тепер на її місці - нова російська продукція "Худеют все".
У Крим повернулися найгірші форми Радянського союзу з порожніми полицями в магазинах, вічним дифіцитом і нескінченними чергами, з перешіптуванням на кухнях і страхом арешту за антирадянщину. Пощастило тільки пенсіонерам, які мріяли померти на батьківщині. Російська машина часу повернула їх у минуле. Раніше повідомлялося, що Росія зняла всі обмеження на ввезення української продукції в Крим, бо там скоро не буде що їсти.
Коментарі
коментарів немає