Товариство «Панорама Культур» та Генеральне консульство Польщі у Луцьку представили волинянам проект «Примирення через важку пам’ять. Східна Галичина», щоб поінформувати про позитивні приклади співпраці та героїзму поляків і українців під час Другої світової війни та депортацій 1946-1947 років. Пише Громадське.Волинь.

Прес-конференція для презентації паперової версії матеріалів дослідження відбулося у понеділок, 10 листопада. Також цього дня планують показати документальний фільм «Важка пам’ять» режисера Войцєха Валькєвіча.

«Основна мета програми – це увіковічення пам’яті про жертви злочинів проти цивільного населення на Волині та Східній Галичині і героїчних вчинків українців, що рятували поляків, та поляків, що рятували українців. Сприяють цьому багатозначні дії, наприклад, відкриття нових фактів і документів про відносини міжвоєнні, післявоєнні та під час окупації», – повідомляють організатори.

Організатори додають, що «це останній момент, щоб віднайти вчинки людей шляхетних і праведних, які рятували поляків під час етнічної чистки, яку проводили ОУН та УПА в 1943-1945 роках та рятували українців під час акцій помсти і депортації, наприклад акції «Вісла». Ініціатива зосереджена на пошук чергових хороших прикладів гуманітарного відношення до іншої людини у важкі часи війни і шкідливих націоналізмів».

Проект є продовженням досліджень, розпочатих у 2012 році польсько-української дослідницької групи, яку координувала Олександра Зіньчук.

Під час прес конференції вона розповіла, що для збору інформації зібрали близько 150 спогадів жителів Волині та Галичини, Люблінщини та Перемишлянщини.

Олександра Зіньчук визнає, що не всі українці відразу хотіли пригадувати ті часи та навіть вороже поставилися до учасників експедицій, що збирали дані. Однак багатьох очевидців вдалося переконати, що потрібно розповідати про ефективні приклади співпраці, а не тільки ворожнечу заради примирення двох народів.

Такий проект може бути цікавим для науковців різних галузей, а також всіх, хто цікавиться неупередженої інформацією про польсько-українські відносини під час Другої світової війни.

Під час обговорення проекту головий редактор видання «Монітор волинський» Валентин Ваколюк відзначив, що українцям важливо ознайомитися з історичними дослідженнями тих часів без ідеологічних нашарувань.

«Це дозволить нашій нації отримати історичну пам’ять в чистоті без політичних доцільностей. Бо ми бачим приклад Росії, до чого призводить ідеологізація історії, та як легко можна перейти до повного тоталітаризму», – пояснив він.