Розвідник із Ковельщини здійснив подвиг, який увійшов у світову історію. Так, волинянин, вчинивши диверсію, знищив понад два десятки ворожих літаків та іншу військову техніку.

Про це розповів генерал-майор у відставці, член Національної спілки журналістів України, голова обласної організації ветеранів України Олександр Булавін у Луцькому педагогічному коледжі, якого запросила на кафедру суспільних дисциплін. Пише  Інформаційне агентство Волинські Новини.

«Про сьогоднішню розвідку поки говорити рано, але вже можна сказати про тих, ким можуть гордитися наші краяни – про волинян, які увійшли у військову історію. Цікавою персоною у розвідці був Олександр Сидорчук. Він народився 1913-го року на Ковельщині, одружився на німкені й здійснив одну з найбільших диверсій, яка увійшла в історію Другої світової війни.

Зокрема, він знищив 27 фашистських літаків - це цілий полк. Окрім того, волинський розвідник ліквідував 25 авіамоторів, бензосховище та два ангари. Це відбулося 10 березня 1942 року на Інгульському військовому аеродромі.

А народився Олександр Петрович Сидорчук у сім’ї залізничника. Освіту отримав у Ленінградській спецшколі НКВС. Далі працював на Київському заводі «Більшовик». Уже в 1933 році пішов на військову службу червонофлотцем на Далекому Сході. У 1937 році почав працювати в органах держбезпеки в Києві.

І так, у 1941 році він опинився на тимчасово окупованій території й увійшов до складу диверсійно-розвідувальної групи «Миколаївський центр» під керівництвом капітана держбезпеки Лягіна, майбутнього Героя Радянського Союзу. Олександр Сидорчук був заступником командира з диверсійної роботи.

 

Щодо його успіхів, то в середині листопада 1941 року він здійснив диверсію на військовому складі та автобазі гітлерівців у Миколаївському парку імені Петровського, в результаті чого знищив 20 машин, 5 мотоциклів, до 30 тонн пального і запасні частини до автотранспорту.

Уже наступною була диверсія волинського розвідника, за яку його знає військова історія світу - 10 березня 1942 року. Від його дій загинув цілий авіаційний полк люфтваффе. Це була одна з найвизначніших диверсій проти німецьких військ під час Другої світової війни.

Загинув волинський розвідник в листопаді 1942 року після підриву нафтобази в торговому порту Миколаєва. Тоді Олександр Сидорчук отримав важку контузію та опіки першого і другого ступенів усього тіла і через два дні помер у лікарні, будучи безпритомним.

Посмертно лейтенант був нагороджений орденом Вітчизняної війни 1-го ступеня і медаллю «Партизана Вітчизняної війни» 1-го ступеня.

Також йому хотіли присвоїти звання Героя Радянського Союзу. Зокрема, начальник 4-го розвідувально-диверсійного управління НКВС СРСР генерал-майор Судоплатов підписав подання на присвоєння відважному чекісту-розвіднику цього звання. Втім, вище керівництво не підтримало.

Радше, це через те, що розвідник був вихідцем із Заходу України. Окрім того, він був одружений на німкені. Цікавим фактом є й те, що Олександр Сидорчук був безпартійним, він не перебував у лавах ВКП(б)».

 

«Волиняни можуть гордитися героями своєї Батьківщини», - підсумував голова обласної організації ветеранів України Олександр Булавін.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що на Волині діють іноземні розвідники, як мінімум із трьох сусідніх держав, і вони можуть бути дуже близько до кожного з нас.