В Україні і Росії не вщухають розмови про можливість повномасштабного наступу армії РФ і бойовиків на Донбасі. Політики, журналісти, громадські діячі, військові і всілякі експерти умовно розділилися на дві групи. Одні вважають, що активізація російсько-терористичних військ свідчить про швидке настання. Інші впевнені, що угрупування росіян занадто нечисленні, щоб пробити і довгий час утримувати "коридор" до Криму або наступати в напрямку інших регіонів України.

"Обозреватель" зібрав думки про загрозу нового російського наступу на Донбасі, які прозвучали в останні дні.

Глава Центру військово-політичних досліджень, представник групи "Інформаційне опір" Дмитро Тимчук днями у своєму Facebook повідомив про те, що зосередження угруповання російських військ на Донбасі закінчилося. "Основна маса місцевих бандформувань вже також практично укомплектовані особовим складом, озброєнням та військовою технікою", - пише військовий експерт.

"Можна констатувати, що фактично інструмент для нарощування інтенсивності бойових дій і вирішення локальних задач в зоні АТО агресором на сьогодні створено", - підсумував Тимчук.

Раніше він повідомляв про формування як мінімум чотирьох ударних угруповань російсько-терористичних військ - Луганській, Горлівсько-Донецької, Волноваського-Тельманівської і Новоазовської.

За даними "Інформаційного опору", все вороже угруповання на Донбасі, станом на кінець минулого тижня, налічує близько 45 тис. Осіб, з яких близько 15 тис. чоловік є військовослужбовцями регулярної армії РФ, 10 тис. - Так званих місцевих "ополченців" і ще близько 20 тис. - російських найманців, з числа "добровольців", "відпускників" і представників Донського козацтва Миколи Козіцин.

На тлі цих даних стало відомо, що російське МНС в сьомий раз готується незаконно відправити колону вантажівок в Україну в Донецьк і Луганськ. Що буде знаходитися в вантажівках, достеменно невідомо. Правда, бойовики поки не знають, чи приїде до них конвой.

Водночас, один з ватажків терористичної організації "ДНР" Денис Пушілін повідомив, що на наступний тиждень попередньо запланована чергова зустріч контактної групи по мирному врегулюванню на сході України в Мінську.

Ряд експертів, політиків спостерігачів впевнені, що дані події свідчать про масштабний наступ росіян.
 
Про підготовку Росії до масштабної агресії на території України на цьому тижні заявив у своєму Twitter постійний представник України при Організації об'єднаних націй Юрій Сергеєв. "Я думаю, що ООН повинна бути якомога швидше проінформована про те, що Росія планує провести повномасштабне вторгнення на територію України. Останні факти не залишають в цьому жодних сумнівів", - заявив він.

Журналіст Андрій Цаплієнко повідомив, що терористи планують масштабний наступ на сили АТО в неділю, 16 листопада. Такі дані, за його словами, вдалося отримати завдяки затриманню бійцями АТО трьох бойовиків під Волновахою.

Екс-глава МВС, один з лідерів "Блоку Петра Порошенко" Юрій Луценко також упевнений, що терористи і російські військові можуть піти в наступ на Донбасі вже в найближчі вихідні, 15-16 листопада. На його думку, завдання Путіна - не захоплення частина території, а не дати всій Україні стати європейською країною. "За даними розвідки, окупаційно-терористичні війська вже в суботу-неділю можуть спробувати розширити територію ракової пухлини" ЛНР / ДНР ". Це стане серйозним випробуванням і для військових, і для всіх державних механізмів, і для кожного громадянина", - повідомив політик в четвер, 13 листопада.

Аналітики з Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння (ЦДАКР) не виключили, що акт агресії може статися ще до початку зими, але найвірогіднішим, на їхню думку, часом можливого масштабного вторгнення військ РФ може виявитися лютого 2015. При цьому директор ЦДАКР Валентин Бадрак відзначив те, що на допомогу НАТО Україні розраховувати не варто. Альянс демонструє певну слабкість і готується захищатися на власних кордонах.

Колишній радник Володимира Путіна Андрій Ілларіонов висловив думку, що президент Росії вдався до тактичної паузі в конфлікті з Україною через свого візиту в Східну Азію і Австралію. Ілларіонов переконаний: нині президент РФ опинився в глухому куті, адже він не може постійно утримувати війська на сході України, не віддаючи їм ні наказу рухатися вперед, ні на вихід з України. "Він повинен віддати один з цих наказів. І зробити це Путін повинен протягом дуже короткого терміну: від декількох днів до одного-двох тижнів", - припускає експерт.

Директор військових програм Центру Разумкова Микола Cунгуровский прогнозує, що в разі відновлення активних боїв на сході України, Росія і терористи можуть нанести удари в декількох напрямках, зокрема, Харкова та Запоріжжя. Разом з тим, при посиленні конфлікту загиблих військових з російського боку буде набагато більше, ніж до цього.

Блогер під псевдонімом Al Gri в своєму матеріалі для сайту Inform Napalm привів фотодокази наявності у терористів саме російської важкої військової техніки. "Російська армія, відповідно до наказу, буде йти далі. І тому, у представників місії ОБСЄ, вже є привід для занепокоєння за безпеку і цілісність не тільки України, але і їх власних держав", - зазначив блогер.

В мережі також з'явилося відео, на якому зафіксовано пересування колони військової техніки бойовиків в Донецькій області.


Між тим, багато сходяться на думці, що російським військам не вистачить ресурсів для наступу.

Директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров вважає, що Володимир Путін не вирішиться почати повномасштабну війну. Зокрема, зараз, за словами експерта, Росія призупинила фінансування програми з приводу Криму. Оскільки у РФ особливо грошей немає, то, можливо, вона неcколько призупинить свої дії на сході України.

Опозиційний депутат Держдуми РФ Ілля Пономарьов впевнений, що президент Росії Володимир Путін намагатиметься підтримувати нестабільність на території України, але довгострокової стратегії в цьому питанні у нього немає. "Якийсь довгострокової стратегії у Росії немає. Я думаю, що є кілька заготовок, в тому числі вкрай неприємних. Наприклад, я дуже сильно побоююся можливого загострення в Одесі. Потім - прокладання сухопутного коридору через Маріуполь в ту сторону і освіта, відповідно, сухопутного коридору в Крим. Я вважаю, що це один з можливих сценаріїв. І для цього був підготовлений плацдарм в Придністров'ї. Але це абсолютно не означає, що цей сценарій буде реалізований ", - підкреслив він.

Командир полку "Азов" Андрій Білецький вважає, що повноцінного військового наступу на територію України з боку Росії можна очікувати приблизно через 3-5 місяців. Водночас, він переконаний, що росіяни ще не здійснили весь необхідний для військового вторгнення комплекс дій: російська армія поки не розгортає командні пункти, польові шпиталі і так далі. "Зараз це скоріше масування сил, закріплення територій", - переконаний Білецький.

Російський військовий журналіст Аркадій Бабченко вважає, що РФ поки не перекинула на Донбас достатньо військ для пробивання сухопутного коридору до Криму: "Для активізації бойових дій на передовій - так. Для локальних контрударів - так. Для шантажу - так. Для оголошення про входження" ДНР "і" ЛНР "до складу Росії - можливо. Для проставлення галочки, що називається на" відвали "- посилати" Новоросії "всяке мотлох, щоб вона старанно втрачала її у чергових божевільних штурмах аеропорту, і при цьому знизувати плечима: ми робимо що можемо , наших на поживу фашистам не залишаємо - так. Але для великого наступу - я б сказав, що ні ".

Координатор групи "Інформаційне опір" Костянтин Машовець стверджує, що максимум, на який здатні терористи і російські війська, що знаходяться на Донбасі, - це наступ на Маріуполь. Разом з тим, є ще кілька небезпечних ділянок, де може відбутися їх активізація.

Політолог Володимир Фесенко впевнений, що ймовірність повномасштабного вторгнення мінімальна - в Кремлі розуміють негативні наслідки такого кроку: адже тоді обірвуться і переговорний процес, і складна дипломатична гра, яку Путін веде останнім часом.

"Куди більш вірогідні два інших сценарію. Перший, який обговорюється вже як мінімум два місяці - спроба взяти Маріуполь, щоб пробити сухопутний коридор до Криму. Це, звичайно, теж призведе до посилення санкцій, але у Росії є нагальна потреба в такому коридорі - питання поставок до Криму не сходить з порядку денного. Тому РФ може покластися на слабкість Заходу і ризикнути. Другий сценарій, який Москва швидше за все спробує реалізувати, це посилення бойових дій на окремих ділянках, щоб примусити Україну і Захід до переговорів в новому форматі та на російських умовах. Стратегічною метою для Москви, як і раніше, залишається офіційне включення бойовиків в переговорний процес як однієї з сторін конфлікту. Попутно РФ сподівається захопити більше територій і перевести їх під контроль сепаратистів ", - зазначив Фесенко.

Журналіст Юрій Бутусов виступив із заявою, що інформація про широкомасштабний настанні російсько-терористичних військ в неділю, 16 листопада, яку розповсюдив його колега Андрій Цаплієнко, не відповідає дійсності. Як пише Бутусов, на його думку, терористи наступати не вміють, російські найманці - це банди, які здатні виконувати тільки обмежені бойові завдання - розвідку, диверсії, обстріли.

Користувачі соцмереж також скептично поставилися до даних про настання найближчим неділю:

 

Варто відзначити, що, хоча експерти сперечаються щодо дати можливого вторгнення армії РФ, і багато хто не довіряють даним про недільному настанні терористів, майже ніхто не сумнівається в майбутній ескалації конфлікту на Донбасі. Більшість сходиться на думці, що війна ще дуже далека від завершення, розбіжності - лише в масштабах загострення.

Російський опозиціонер Борис Нємцов резюмує, що у президента РФ немає ніякого іншого виходу окрім війни: "Ну а що ще робити Путіну, коли девальвація 40%, інфляція більше 10%, закриваються лікарні, скорочуються соціальні програми, з країни тікають гроші? Правильно. Воювати ... війна все спише. і, до речі, у ДНР і ЛНР немає іншого виходу. Шахти затоплені, роботи немає, Путін грошей вчителям і пенсіонерам давати не хоче. Тільки війна. Які пенсії і зарплати під час війни? все для фронту, все для перемоги ".

З Нємцовим солідарний колишній віце-прем'єр РФ, опозиціонер Альфред Кох, який, коментуючи падіння цін на нафту, жартома порадив російським властям готувати вторгнення в Західну Європу. "А нафту (Брент) тим часом уже 77 з копійками ... Треба швидше війну починати. А то не приведи Господи почнемо довгоочікуваний кидок до Ла-Маншу (про яке мріяло не одне покоління справжніх російських патріотів), а Дума раз - і секвестр бюджету ... І застрягне танкова армада десь під Кельном ... З кремлівських станеться, скажуть: концепція змінилася, ми тепер назад дружу ... А танкістів пожгут в танках. Як уже не раз бувало ... ", - додав він .