У п'ятницю ввечері на сайті "Блоку Петра Порошенка" був оприлюднений робочий варіант коаліційної угоди в частині реформ. Пише ТСН.

Текст документа помістився на 66 сторінках. Протягом двох тижнів його будуть доопрацьовувати "Блок Петра Порошенко", "Народний Фронт", "Самопоміч", "Батьківщина" і "Радикальна партія".

Скасування позаблокового статусу і нова Воєнна доктрина

Учасники коаліційних переговорів передбачають в робочому варіанті коаліційної угоди скасування позаблокового статусу України.

Згідно з текстом, коаліційна угода передбачає розроблення та прийняття нових редакцій Стратегій національної безпеки, Воєнної доктрини з урахуванням змін воєнно-політичної обстановки навколо України.

Серед іншого, у Воєнній доктрині повинен бути передбачений термін "ймовірний противник" і чітко визначені критерії визнання певної держави (груп держав) вірогідним супротивником.

Крім того, пропонується розробити та внести зміни до законів України "Про засади внутрішньої і зовнішньої політики" та "Про основи національної безпеки".

Ці закони, в тому числі, повинні передбачати скасування позаблокового статусу України, відновлення політичного курсу на інтеграцію в Євроатлантичний простір безпеки і членства в організації Північноатлантичного договору, а також однією із стратегічних цілей зовнішньої і внутрішньої політики - відновлення державного суверенітету України над територією АР Крим. 

Згідно з позначками у проекті, дані ініціативи майбутні члени коаліції мають намір реалізувати до кінця поточного року.

Разом з тим у першому кварталі 2015 року планується ввести в державі систему стратегічного планування та прогнозування з метою запобігання загроз національної безпеки та визначення порядку дій у кризових ситуаціях.

Боротьба з корупцією

Також коаліційна угода передбачає створення Національного антикорупційного бюро України в січні 2015 року. Планується якнайшвидше внести зміни в закон про національний корупційному бюро, щоб виправити його недоліки. Протягом 2-го кварталу 2015 року пропонується створити Національне агентство з питань протидії корупції. В тексті робочої версії угоди зазначається, що постійно повинна йти робота по ліквідації корупційних схем у державному секторі.

Витрати на оборону

Робочий варіант коаліційної угоди передбачає витрати на оборонну сферу на рівні не менше 3% від ВВП.

Пропорційна система виборів

Коаліційна угода пропонує запровадити пропорційну виборчу систему виборів в український парламент і відмовитися від змішаної (пропорційно-мажоритарної).

Планується, що це положення буде виконано протягом першого кварталу 2015 року.

Також пропонується посилити відповідальність політичних партій за невиконання ними вимог щодо відкритості та прозорості фінансування їх діяльності. 


Вибори мерів у 2 тури

Автори коаліційної угоди в робочому варіанті пропонують у першому півріччі 2015 року удосконалювати систему місцевих виборів шляхом проведення їх згідно з вимогами Конституції України та з урахуванням особливості реформи децентралізації місцевого самоврядування.

Передбачено проведення виборів міських голів великих міст у 2 тури у відповідності з законом і за принципами абсолютної більшості виборців, які проголосували.

Пропонується зменшити граничну кількість депутатів у місцевих радах, а також внести зміну про статус столиці міста Києва для забезпечення європейських стандартів місцевого самоврядування в столиці.

Зміни Конституції

Буде створена Тимчасова спеціальна комісія Верховної Ради, яка підготує законопроект про внесення змін до Конституції з урахуванням висновків Венеціанської комісії.

Персональний склад комісії формується з урахуванням принципу пропорційного представництва депутатських фракцій у Верховній Раді України, при цьому переважна більшість в ТСК будуть представники коаліції.

Крім того, в ньому передбачено, що до участі в спецкомісії будуть залучені президент України, Кабінет Міністрів, а також експерти у галузі конституційного права.

Повернення Криму до складу України, боротьба з тероризмом

В робочому варіанті коаліційної угоди передбачається положення щодо формування державної політики, спрямованої на фактичне повернення Криму і Севастополя до складу України, а також на відновлення законних діяльності органів української влади на всій території Донецької і Луганської областей.

Реалізація державної політики передбачає "всебічну протидію діяльності окупаційної влади Криму і Севастополя, а також незаконних терористичних угруповань, які діють на території Донецької і Луганської областей".

Також передбачається подача міжнародних позовів проти Російської Федерації в інтересах держави Україна і всіх, хто постраждав від окупації Криму і військових дій на території Донбасу.

Також передбачається забезпечення юридичного захисту законних інтересів кримсько-татарського народу і громадян України інших національностей, які проживають на тимчасово окупованій території Криму і Севастополя, а також на тимчасово непідконтрольної органам влади України території Луганської і Донецької областей (у тому числі тих, хто тимчасово виїхав з цих територій).

Люстрація розвідки

Реформування системи забезпечення національної безпеки та оборони буде включати заходи по очищенню влади в розвідувальних органах. 

Згідно робочого варіанту документа, у другому кварталі 2015 року передбачена оптимізація структури розвідувальних органів, зокрема, з урахуванням Національної розвідувальної програми.

Крім того, автори закріпили в тексті необхідність підвищення оперативних можливостей розвідорганів, в тому числі, шляхом оснащення їх сучасними засобами розвідки і оперативної техніки.