З урахуванням VAB Банку та City Commerce Bank в Україні з початку року неплатоспроможними визнано 28 банків. Якщо до їх числа приєднаються «Надра Банк» і «Дельта Банк», у яких зараз спостерігаються проблеми, то у Фонду гарантування вкладів фізосіб не залишиться грошей для компенсації, заявив в ефірі радіостанції Голос Столиці голова Асоціації захисту прав вкладників Володимир Ларцев.

Національний банк протягом поточного місяця надасть Фонду гарантування вкладів фізосіб майже 10 мільярдів гривень. Про це заявила голова НБУ Валерія Гонтарева. За її словами, ці гроші необхідні фонду для розрахунку з вкладниками банків, які були віднесені до категорії неплатоспроможних, включаючи VAB Банк і City Commerce Bank.

Рішення НБУ в ефірі радіостанції Голос Столиці прокоментував голова Асоціації захисту прав вкладників Володимир Ларцев.

Чи вистачить 10 мільярдів гривень для розрахунку з вкладниками двох великих банків?

– На початок листопада на рахунках Фонду гарантування вкладів залишалося близько 11 мільярдів гривень, а з січня цього року фонд прийняв в управління 26 неплатоспроможних банків, крім VAB Банку та City Commerce Bank, і зміг виплатити близько 10,3 мільярда гривень. Таким чином, фонду залишалося виплатити 8,5 мільярда гривень. Тобто, ресурсів вистачило б. Але після того, як у п’ятницю були введені тимчасові адміністрації у VAB Банк і City Commerce Bank, ситуація змінилася. На сьогоднішній день, з урахуванням того, що VAB Банку не вистачає близько 7 мільярдів гривень, а City Commerce Bank – 2 мільярдів гривень, фонду не вистачає близько 6,4 мільярда гривень на погашення зобов’язань цих двох неплатоспроможних новачків.

Останнім часом з’являється дуже багато питань щодо фінансових можливостей Фонду гарантування вкладів фізосіб. Яка ситуація?

– Система з ФГВФО зайшла в глухий кут, тому що крім VAB Банку, City Commerce Bank та інших 26 банків, хитаються такі великі банки як «Надра Банк» і «Дельта Банк». Якщо ці два банки не витримають, то уряду і Верховній Раді доведеться приймати кардинальні заходи, для того щоб значно збільшити ФГВФО. 

Відрахувань, які банки роблять у фонд, не вистачає для покриття витрат. Один з варіантів виходу з ситуації – збільшити розмір цих відрахувань. Або ж вчинити так, як це було в ситуації з «Родовід Банком» – тоді вклади компенсували з бюджету. Якщо перший варіант торкнеться клієнтів банків, то виплати з бюджету відіб’ються на всьому населенні України.

Чи готовий бюджет до такого варіанту?

– Звичайно не готовий. Дефіцит бюджету величезний, і у зв’язку бойовими діями на сході країни діра продовжує збільшуватися.

До слова, Валерія Гонтарева також повідомила, що раніше Світовий банк уже виділив 500 мільйонів доларів спеціально для Фонду гарантування вкладів. В еквіваленті ця сума дорівнює 7,5 мільярдам гривень. Таким чином, виходить, що гроші Світового банку вже витрачені.