На Варшавському ринку вночі сталася пожежа. Займання почалося близько першої ночі. Причину встановлює експертна група з пожежників та міліції. Розслідування триває.

Ніхто з людей не постраждав – горіли павільйони з м’ясом на другому поверсі. Очевидці згадують, що днем напередодні туди саме привезли товару на 7-9 тисяч гривень.

На місці згарища працюють кількадесят людей – прибирають, вичищають приміщення. Темно. На другому поверсі сутінки, світло ледь проступає від вікон. У будівлі тхне смаленими тушками і горілою пластмасою.

Зіпсоване м’ясо лежить просто на землі, перемішане із шматками арматури, пластиком, згорілими брусками. Разом із брухтом його згрібають лопатами, вантажать у возики, відра. Вивозять з приміщення.

Від стелі відпадає пластикова панель, де-не-де ледь тримаються залізні листи.

З десяток людей спостерігають, не підходять близько, обговорюють подію між собою.

Бабуся років за 60 не стоїть внизу, а відважно підходить ближче. Там детально розглядає стелю, озирається довкола і зрештою повертається на перший поверх.

Там її точка – вона продає чай. Пенсії в тисячу гривень на життя не вистачає – доведеться шукати інших можливостей заробити грошей. Жінка переконана, що підпал. Вона в курсі всіх новин. Навіть знає, що сьогодні згоріла база волонтерів в Одесі. Але зрештою згадує, що ринок – об’єкт постійних судових тяганин. Схиляється до думки, що підпалили недоброзичливці-конкуренти.

 Кілька підприємців-чоловіків стоять на сходах і спостерігають за прибиранням сміття, яке ще вчора було товаром. Теж говорять про підпал.

-  Ну та ясно, хто спалив, - чоловік середнього віку говорить впевнено та безапеляційно. Але тихо – аби чув тільки його співрозмовник.

Щойно бачить журналістів, відмовляється говорити і стверджує, що нічого не знає:

-  Хай розбираються експерти, - мовить поспіхом і йде на протилежний бік залу. 

Люди говорити не хочуть. Якщо і відповідають, то однослівно та анонімно. Один з підприємців, який відчищає поверхню столу від кіптяви, віджартовується:

-         Питаєте, як згоріло? Мабуть, хтось кинув недопалок.

Всі заклопотані – треба встигнути прибрати, доки світло.

У кабінеті адміністрації так само немає електрики. Але люди є – міліція оформлює протокол разом із директором.

Той говорить про коротке замикання електропроводки. На питання, чи це може бути підпал, дратується і радить людям, які так думають, самостійно збирати докази і звертатися до правоохоронних органів – допомагати слідчій групі.

Нарікає на тих, хто був проти реорганізації Ринку кілька років тому. Зауважує, що саме через зменшення кількості рядів пожежна допомога була надана вчасно – машини змогли без проблем дістатися місця займання. 

На другому поверсі поодинокі продавці складають товар у коробки. У приміщенні наразі неможливо вести торгівлю.

Кілька жінок, які продають домашні продукти поверхом нижче, розгублено роззираються і не спішать. Поки є вуличне світло, не зникає і шанс виручити кілька гривень. 

Крім непідтверджених версій, поки немає чіткого пояснення причини пожежі. Відповідно, відсутня інформація про те,  хто займатиметься відновленням і чи будуть відшкодовані збитки підприємцям.

Експертна комісія працює.

Автор Альона ВИШНИЦЬКА


* Програма міжредакційного обміну Фонду розвитку ЗМІ