Вирубка дерев, яка триває у парку, що на вулиці Потебні, попри побоювання місцевих мешканців, узгоджена з міською владою і відбувається у рамках очищення насаджень від омели. Зрубані дерева, здебільшого, «пускають» на дрова для котельні, яка опалює Східноєвропейський національний університет.

Про це у коментарі Інформаційному агентстві Волинські Новини розповів начальник відділу екології Луцької міської ради Анатолій Гламазда.

У редакцію звернувся місцевий мешканець Олег Флоріанович, який розповів про те, що вже декілька днів у парку триває вирубка дерев. Мовляв, за день тут зрізають десятки тополь - деякі з них відразу забирають вантажними автівками, а решту - залишають лежати в парку.

Чоловік висловив припущення, що така вирубка може бути незаконною, а люди які її здійснюють – банально намагаються нажитись на деревині. Проте, зауважив, що деякі з дерев є хворими на омелу та сухими.

Як зазначив начальник відділу екології, нині право постійного користування, згідно з відповідним актом, належить Східноєвропейському національному університету. Цю територію надали вишу для того, щоб облаштувати там ботанічний сад. Ще рік тому установа звернулася у профільний відділ міської ради з проханням визнати зелені насадження як такі, що перебувають в незадовільному стані. Комісія, яка займалась цією справою, після ряду необхідних обстежень, надала дозвіл на вирубку хворих дерев.

Анатолій Гламазда стверджує, що майже вся тополя (а це близько сотні дерев) у парку, що на Потебні, хвора на омелу. А дерево, яке уражене на 60% і більше, згідно з приписів, підлягає видаленню. І дійсно, серед тих дерев, які в недільний ранок все ще лежали у парку, є чимало здорових на вид тополь. Проте, якщо придивитись уважніше, то на корі стають помітні зелені плями.

Це і є омела – вічнозелена кущова напівпаразитична рослина, яка найчастіше «оселяється» на соснах, тополях та березах.

Головний еколог Луцька зазначає, що згідно з правилами, необхідно вирізати всі хворі дерева, оскільки птахи дуже швидко можуть рознести заразу на здорові рослини. Проте, керівництво вишу вирішило спочатку ліквідувати хоча б частину насаджень.

Питаннями вирубки займається вже безпосередньо луцький СНУ, а частину спиляних дерев використовують для опалення теплиць. Проте, директор парку нарікає, що частіше рослини зникають не за призначенням – спиляні дерева розкрадають місцеві мешканці на дрова. Начальника відділу екології Луцької міської ради додає, що місцеві самі ж не бережуть свій парк. Мовляв, після кожного прибирання, яке здійснюють студенти СНУ, тут регулярно з’являється сміття.

Довідково:

Омела, або дубо́ві я́годи, або пташи́ний клей (Víscum) — вічнозелена кущова рослина, рід напівпаразитних кущів родини Сандалових. Зустрічається на багатьох видах дерев: тополях, кленах, соснах, вербах, березах, акаціях та на деяких плодових деревах. Селиться на вершині дерева чи на його гілках, розростається зеленим, частіше густим кущем. Виглядає як шароподібне ущільнення в кроні дерева.

Існує велика кількість видів омели. У різних видів спостерігається надання переваги певним видам дерев. Більшість здатна рости на декількох видах дерева-носія. Розповсюдження омели здійснюють птахи, яких приваблюють її ягоди. Омела отримує воду, мінеральні та поживні речовини із рослини-хазяїна. Листя здійснює фотосинтез, у деяких видів мінімально.