На Волині є небагато державних підприємств, які ефективно працюють. В порівнянні з минулими роками, чимало держпідприємств припинили діяльність і під питанням закриття інших. Задля створення нових робочих місць потрібно змінювати систему. Тому зараз варто переймати успішний європейський досвід на шляху подолання кризи, - пише Громадське.Волинь.

Після підписання Угоди про Асоціацію з ЄС в Україні мають повністю запрацювати ринкові механізми. Cуть полягає в ринковій економіці та демократії. В Україні вже впроваджували деякі реформи з переходу планової економіки до ринкової в 90-х роках, однак вони були або частковими, або ж їх відтерміновували. Втрачений час пішов не на користь державі.

В розвинутих європейських країнах неефективну державну систему поміняли на більш ефективну приватну. Основна мета приватизації – віддати підприємства тим, хто вміє ними ефективно управляти.

Однак на сьогоднішній день не всі громадяни правильно розуміють поняття «ринкові реформи». За даними соціологічного опитування, проведеним Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення ZN.UA, більшість українців вважає, що ринкові реформи – це високі зарплати, пенсії та скасування недоторканості депутатів. Безперечно, конкурентні зарплати – це наслідок і атрибут дії ринкової системи, але до її запровадження Україна має пройти нелегкий шлях реформування, подекуди навіть зі звільненнями, створеннями нових підприємств – це саме те, що і називається розвитком економіки: коли вона відповідає викликам та потребам сьогодення, а не виробляє продукцію, яка була актуальною позавчора. Реформи не обов’язково мають тривати десятиліттями, навіть навпаки – щоби бути ефективними, вони мають бути рішучими і швидкими. Словаччині вдалось за 5 років поставити свою країну на ринкові рейки. Створення сприятливого клімату для ведення бізнесу – ключова мета ринкових реформ.

Дослідження показують, що приватизовані підприємства працюють більш ефективно. Але тільки тоді, коли права власності захищені, а діяльність фірми є відкритою, а не тіньовою. Тому зараз подолання корупції в Україні – одне з першочергових завдань.

Країни Центральної та Східної Європи ще до початку 90-х років почали переходити до ринкової економіки. За даними аналітиків Інформаційної кампанії «Сильніші разом», Польщі вдалось легше подолати кризу в 1997-98 рр. завдяки різким змінам. З допомогою реформ вдалось досягти позитивних результатів і як наслідок покращився рівень життя. За останні 20 років Польща зробила справжній «економічний прорив», оскільки перейшла від комуністичної планової до ринкової економіки. Завдяки створенню нових приватних підприємств на початку 90-х років в Польщі було працевлаштовано чимало поляків.

Планова (неринкова економіка) досить часто була заснована на тому, що на багатьох підприємствах не всі працівники виконували роботу і в той же час отримували зарплату. Наприклад, на підприємстві працевлаштовано 15 чоловік, але активно працює лише 10. Це роблять для того, аби не було соціальної напруги. У ринковій економіці це неприпустимо.

Оскільки Україна обрала європейський курс розвитку, то є можливість неефективні державні підприємства передати у приватну власність, але за чесним конкурсом. Адже нікому невигідно утримувати збиткові підприємства за кошти платників податків.

Якщо Україні вдасться створити бізнес-клімат, що приваблюватиме інвесторів, то в країні почнуть будувати нові конкурентоспроможні підприємства, де будуть створені нові робочі місця. Важливо, щоб приватизованими підприємствами керували ті, в кого найкраще це виходить. Наприклад, у Словаччину прийшли великі автовиробники, від чого отримав вигоду саме захід країни. Їхній успіх полягає в гнучкому ринку праці, боротьбі з корупцією, мотивуючій системі оподаткування. Волинь є прикордонним регіоном і знаходиться на заході, отже теж може бути вигідна європейському бізнесу. Також на Волині потрібно розвивати ті підприємства, що вже є.

Не всі держпідприємства працюють ефективно

На Волині не всі державні підприємства є прибутковими. Є проблеми й з затримкою виплати зарплат. Наприклад, складною залишається ситуація з державним підприємством «Волиньвугілля». Нещодавно волинські гірники перекрили трасу Ковель-Жовква біля села Дігтів. Шахтарі це зробили, щоб Кабмін та президент України надали шахтам підтримку і не закривали підприємства. Люди бояться залишитись без роботи. За словами мітингувальників, урядовці хочуть закрити три діючі шахти від держпідприємства «Волиньвугілля». Також працівники держпідприємства цієї зими були обурені невчасною оплатою праці.

Луцький міський голова Микола Романюк розповів, що серед великих державних підприємств (які є в Луцьку) залишились ДП Луцький ремонтний завод «Мотор» і Луцький спиртогорілчаний комбінат. Щодо останнього, то спиртзавод на деякий час припиняв роботу, однак згодом виробництво продукції було відновлено.

«Щодо спиртогорілчаного комбінату, то я за те, щоб це було самостійне підприємство, а не було філією, де керували десь з Києва незрозуміло як і де. Ми зацікавлені в тому, щоб підприємство працювало і люди отримували заробітну плату», – зазначив Микола Романюк.

Підприємство Луцький ремонтний завод «Мотор» надзвичайно потрібне Україні, оскільки там ремонтують двигуни до турбореактивних сучасних літаків. Тому це підприємство потрібно розвивати й надалі. За даними Волинського обласного центру зайнятості, у 2014 році у ДП «Ремонтний завод «Мотор» було працевлаштовано 115 чоловік.

Шанси, якими можна скористатись

Політолог Олександр Новосад вважає, що нашій державі потрібно знищити негативні залишки «радянщини» як у економіці, так і в системі державного та місцевого менеджменту.

«Фактично зараз потрібно перебудувати державу не точковим латанням старих проблем, а повністю вивести нову модель стимулювання економіки, визначити пріоритети розвитку. Криза – це завжди можливість щось докорінно змінити. Не лише українські експерти, а й чимало авторитетних у світових колах аналітиків наголошують, що зараз шлях у нас або вгору, або вниз. Тому краще мобілізувавши всі зусилля рухатися вгору, аніж жалкувати про втрачені шанси», – зазначив Олександр Новосад.

Аналітики інформаційної кампанії «Сильніші разом» стверджують, що реформи дають країні перспективи сталого розвитку і зростання економіки. ЄС пропонує апробовані програми розвитку і переходу до ринкових механізмів, якими Україна має шанс і повинна скористатися.

Тому можна зробити висновок, що тільки розвиток вільного ринку та демократії гарантуватиме Україні майбутнє членство в Європейському Союзі. Україна повинна боротись за краще майбутнє, викорінюючи корупцію та тіньові схеми вже зараз, не гаючи часу.