Волинь – перша в черзі на відімкнення аналогового телебачення. У червні 2015 року в Україні повинні повністю перейти на цифрове телебачення, навзамін аналогового. Про це записано в регіональній угоді, підписаній Україною в Женеві у 2006 році. Однак, якщо аналогове телебачення вимкнуть, то на 35% волинської території телебачення не буде взагалі через відсутність покриття. А там, де є покриття, волиняни заради телебачення будуть змушені купувати недешеві приймачі з декодерами.

Про це стало відомо під час засідання робочої групи з питань аналогового телебачення сьогодні, 14 січня, - пише Інформаційне агентство Волинські Новини.

Як розповів директор Волинської філії Концерну радіомовлення, радіозв’язку і телебачення (РРТ) Сергій Семерей, з 17 червня Польща, Білорусь та Словаччина вимагатимуть вимкнення аналогового мовлення на прикордонних територіях, оскільки воно заважатиме транслювати цифрове телебачення на своїй території.

Але Україна, у тому числі Волинь, не готова до переходу на цифрове мовлення і повну відмову від аналогового мовлення. Зі слів Сергія Семерея, впродовж 2006-2014 років на Україні забезпечили цифровим покриттям лише 60%, на Волині – 65% території. А у 2010 році провайдером визначена не державна, а комерційна структура, всупереч законодавчим нормам. А державний Концерн взагалі не має жодної ліцензії.

В області, замість 11 передавачів встановили всього 6. Тож, якщо в червні цього року відімкнуть аналогове телебачення, без сигналу залишаться в повному обсязі Маневицький район (там – немає покриття взагалі, а аналогове телебачення забезпечує в районі потужний передавач у Ковелі), північ Ратнівського району, північ Камінь-Каширського району, західна частина Любомльського району, схід Володимир-Волинського району, міста Володимир-Волинський і Устилуг.

Крім того, в населення недостатня кількість приймачів. Державна програма, прийнята аби забезпечити приймачами соціально незахищені вестви населення за кошти держбюджету, не покращила картину. Адже згідно з загальноукраїнською статистикою, тільки 1,5 мільйона з 15,5 мільйона домогосподарств володіють цифровими приставками. На Волині такого дослідження не робили, але картина в регіоні не краща.

Крім того, аби стягнути з людей гроші, сигнал іде закодований, тож приймачі треба купувати з декодерами. Хоча, вже частина з 32 каналів не закодовані, згідно з рішенням суду.

Так, ще до підняття курсу долара приймач коштував 550 гривень. Нині він вартує від 750 гривень. Люди вже почали ввозити нелегально приймачі з сусідніх держав. Приміром, у Білорусі такий приймач коштує 400 гривень.

Найбільша проблема в сільського населення: адже не всі тамтешні пенсіонери мають змогу придбати телевізори, які транслюватимуть «цифру» та приймачі, та й в містах таких малозебезпечених людей чимало. Навіть ті, хто отримав приймачі від держави, часто не можуть подивитися цифрове телебачення, оскільки покриття є не скрізь.

До слова, Нацрада з питань телерадіомовлення теж зібрала в Києві таку робочу групу і запропонувала такий варіант: 9 областей, які прикордонні з Словаччиною, Польщею, Білорусією (країни, які вимкнули аналогове телебачення і вже влітку вимагатимуть вимкнення аналогового в Україні) належать до першої черги вимкнення. І таких етапів має бути всього 4. Наостанок вимикатимуть аналогове телебачення в центрі країни.

А ось регіональна робоча група, яка зібралася сьогодні у Волинській облдержадміністрації, рекомендує звернутися до Нацради, аби аналогове телебачення вимикали за умови 95% покриття всієї території області і 95%-го забезпечення населення приймачами.

Крім того, пропонується звернутися до адміністрації зв’язку щодо продовження термінів користування метрового діапазону, оскільки термін вже завершується. Також варто було б надати ліцензію провайдера хоча б на 10-11 провідних національних каналів державному оператору. А відключати аналогове телебачення також поступово. Окрім того, робоча група вирішила звернутися до керівництва держави з проханням ініціювати внесення змін до бюджету, аби закупити декодери для соціально незахищених верств населення.

Головна проблема з вимкненням аналогового телебачення виникне в селах. Адже 50% українців дивляться ефірне мовлення. Кабельне та інтернет-телебачення є доступне мешканцям великих міст. Приміром, кабельне телебачення є лише в Луцьку, Володимирі-Волинському та Ковелі. Далі надавачі послуг не мають ні ліцензії, ані бажання вкладати величезні кошти в прокладення кабелю. Інтернет-телебачення теж надзвичайно дороговартісне і навряд чи хтось захоче вкладати мільйони гривень в цю справу. Чимало волинян нині користуються супутниками. Але проблема втому, що українських супутників немає. «Тарілки» ловлять сигнали з шведського чи ізраїльського супутника. А разом з загальнонаціональними каналами транслюються і російські з ворожою пропагандою, і порнографія. А регіональні телекомпанії здебільшого не транслюються через супутники.

Відтак влітку на Волині може виникнути величезна проблема з телевізійним мовленням. А телекомпанії не здобудуть нових глядачів, а втратять аудиторію.