Першочерговим завданням новоствореної Східноєвропейської мережі університетів буде розробка та наповнення єдиної бази, в якій буде інформація про науковий потенціал кожного вишу. Це сприятиме співпраці між навчальними закладами та дозволить краще взаємодіяти у напрямку наукової співпраці.

Про це стало відомо під час робочого засідання Східноєвропейської мережі університетів за участі ректорів, проректорів та науковців закордонних та вітчизняних вишів сьогодні, 16 січня, - повідомляє Інформаційне агентство Волинські новини.

Ініціатором створення Східноєвропейської мережі університетів, до якої належать 12 вишів з України, Білорусі, Молдови, Грузії та Польщі, став ректор Люблінського католицького університету Яна Павла ІІ Антоні Дембіньскі. Відповідну угоду з ректорами Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, Державного педагогічного університету імені Івана Франка в Дрогобичі, Національного університету «Острозька академія» (Україна), Барановичського державного університету (Білорусь) та Міжнародного незалежного університету Молдови (Молдова) підписали 7 грудня 2014 року в Любліні.

Зі слів представників організації, метою її діяльності є поширення активного співробітництва університетів Східної і Центральної Європи. Зокрема, йдеться про обмін студентів, а також програм навчання, спільні освітні заходи – наприклад, літні школи.

Однією з важливих проблем, які має вирішити новостворене об’єднання навчальних закладів, є можливість реалізації наукового та дослідницького потенціалу вишів. Адже досить часто саме нестача фінансування унеможливлює реалізацію амбітних та корисних наукових проектів.

«Кожен університет має свої цікаві наукові напрацювання. Вся біда в тому, що ми не маємо коштів для того, щоб проводити дослідження а також відповідного кадрового потенціалу, щоб закрити ту чи іншу проблему зусиллями свого університету. Мета створення нашої мережі полягає в тому, щоб ми направляли свої зусилля на те, щоб ефективно здійснювати дослідження», - зауважив ректор Житомирського державного університету імені Івана Франка Петро Саух.

Так, планується, що кафедри вузів-членів мережі університетів будуть об’єднувати зусилля в роботі над спільними темами. Таким чином, зі слів представників робочої групи, можна отримати грантові кошти від Європейського союзу на реалізацію досліджень.

«Залежно від того, в яких грантах ми візьмемо участь, будуть конференції, зустрічі, обміни студентами тощо. В рамках цих тем буде організована спільна праця», - зазначив ректор Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Ігор Коцан.

Проте, як зазначив доктор історичних наук, член-кореспондент Національної академії наук України Володимир Євтух, для того, щоб отримати грант на дослідження в певній області, потрібно крім самого бажання та планів мати певні напрацювання в цій області:

«Є проекти, які ми розробляємо з іншими навчальними закладами. Наприклад, ми працюємо над проектом, який не потребує фінансування, з Університетом імені Марії Кюрі-Склодовської. А на його основі нього ми будемо подавати проект (на отримання гранту, - авт.): бо зроблено щось, а не просто «ми хочемо».

Суттєвою проблемою, яка потребує вирішення на даному етапі роботи міжнародного консорціуму, на думку ректора Петра Сауха, є недостатня проінформованість щодо наукового потенціалу кожного з вишів, які до нього входять:

«Ми не знаємо можливостей кожного із нас. Ми, власне, в Любліні прекрасно познайомились і роз’їхалися. Подивились на прекрасний Люблінський університет, але так і не дізнались про його можливості. І, дивлячись на те, що більшість з нас – це українські університети, ми не знаємо цих можливостей. Тому вважаю за потрібне кожному вишу розповісти про те, над чим працюємо – які найбільш важливі наукові проекти має той чи інший університет і сам по собі не може «витягнути» його».

Цю проблему координатор Східноєвропейської мережі університетів, доктор габілітований Марчін Шевчак запропонував вирішити шляхом створення веб-порталу консорціуму, де буде інформація про кожен навчальний заклад, який входить до його складу.

На його думку, це допоможе університетам краще дізнатись один про одного.

Цю думку підтримав і ректор Люблінського католицького університету, який попрохав представників вишів, які входять до мережі, надати інформацію про свої начальні заклади англійською мовою протягом найближчого часу.

Не менш важливим кроком в розвитку організації, на думку ректора Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Ігоря Коцана, є створення спеціальної експертної ради, до якої увійдуть представники кожного з вишів. Це питання учасники робочої групи також планують обговорити в рамках зустрічі.