В управлінні лісомисливського господарства кажуть, що проблема незаконного видобутку бурштину на території Маневицького району з’явилася влітку 2014 року. А старателі все частіше шукають «сонячний камінь» в лісах, - пише Інформаційне агентство Волинські новини.
Про це повідомив начальник обласного управління лісомисливського господарства Василь Мазурик під час підсумкової наради щодо господарсько-фінансової діяльності за 2014 рік.
З його слів, відповідно до постанови міжвідомчої наради в прокуратурі області від 26 червня 2014 року працівники лісової охорони терміново інформують райвідділи про факти видобутку бурштину на території лісового фонду. А перші випадки незаконного видобутку бурштину, каже він, були зафіксовані у серпні 2014 року на території земель сільгосппризначення та земель запасу поблизу сіл Вовчецьк, Лісово, Гута Лісівська та Оконськ Маневицького району.
Утім, варто зазначити, що в правоохоронців з цього приводу - своя інформація. Так, згідно з даними МВС, на Маневиччині бурштин незаконно видобувають років з 10. А на тій же міжвідомчій нараді заступник УЛМГ області Сергій Шеремета розповідав, що ще 2013 року працівники лісової охорони знайшли одну «копанку» на території Осницького лісництва у жовтні. А в березні-квітні 2014 року такі місця віднайшли на території Колківського і Осницького лісогосподарств.
Якщо раніше бурштиношукачі копали «сонячний камінь» на сільгоспземлях, то тепер вони частіше з’являються на території державного лісового фонду.
«Згідно з результатами спільних рейдів лісової охорони із працівниками міліції зареєстровано кримінальні провадження, відомості про скоєння порушень земельного законодавства внесено до ЄРДР. Вилучено знаряддя видобутку бурштину – 6 мотопомп, пожежні рукави та інше. До прикладу, тільки по одному випадку (Вовчецьке лісництво Маневицького держлісгоспу) на місці незаконного видобутку бурштину на землях лісового фонду знаходилося 6 осіб, жителів Маневицького району. Вилучено 300 погонних метрів пожежних рукавів, потужну мотопомпу, каністри із дизельним паливом. Ці масштаби збільшуватимуться, і ми маємо бути готові вчасно інформувати правоохоронців, і реагувати. Бо силами однієї лісової охорони впоратися не вдасться», - переконував Василь Мазурик.
Тим часом, у фактичному безсиллі проти таких порушників зізнаються й правоохоронці та органи прокуратури, попри те, що нині на Волині вже є 22 провадження з цього приводу, а деякі з них передані до суду.
Так, прокурор області Вадим Максимов розповідав, що надзвичайно складно довести причетність копачів, адже їх треба упіймати на гарячому зі свіжовикопаним бурштином. Бо часто до приїзду слідчо-оперативної групи бурштин викидають, і затримують осіб лише із помпою. Ті ж можуть просто сказати, що використовували помпи в побутових потребах. Саме з цієї причини не за всіма фактами правоохоронці можуть направити кримінальне провадження. Найчастіше, каже Вадим Максимов, вдається упіймати місцевих мешканців. А ось професійні ділки залишаються осторонь, бо й підготовлені набагато краще. Нерідко вони мають інформаторів серед місцевих, які повідомляють про приїзд міліції. Та й часто копанки облаштовують в непрохідних хащах, на заболоченій місцевості, куди правоохоронцям важко дістатися, тому й в обласному УМВС мріють про квадроцикли для таких погонь за правопорушниками.
А в області вже дійшло до перестрілок.
Нагадаємо, представники Правого сектору заявили про «рейд» бурштиновими місцями в Маневицькому районі. Згодом стало відомо, що на місці пригоди виявили гільзи від автомату калібром 7.62. Однією з версій називали навіть спробу переділу сфер впливу, бо в перестрілці були задіяні два революційні осередки: Правий сектор та Самооборона.
Згодом з’ясувалося: стріляли представники Правого сектору по самооборонівцях через помилку, бо, мовляв, думали, що мікроавтобус везе помпу для незаконного видобутку бурштину. Так, зупинити «небезпечний» вантаж вирішили вогнепальною зброєю. Координатор Самооборони Волині Андрій Хведчак свого часу дії активістів Правого сектора пояснював азартом, емоціями, проте він визнав, що так робити не можна. Згідно з фактами, які були зареєстровані у Маневицькому районі, правоохоронцями внесено до ЄРДР порушення за статтею 296 частиною 4 «Хуліганство з використанням вогнепальної зброї» КК України.
А нещодавно у Волинському осередку Правого сектору повідомили, що не чергуватимуть біля лісів, кар’єрів та копалень, оскільки такими справами повинні займатися правоохоронні органи та лісова охорона.
А тим часом, в обласній раді досі не вирішили, що робити з багатствами, які приховують волинські надра. Адже спершу говорили про створення комунального підприємства «Волиньбурштин», згодом – про надання дозволу на геологорозвідку декільком фірмам. Та досі, що легально робити з мільйонами під ногами – ніхто не знає. Адже ласий шматок, який став частиною тіньового бізнесу, приносячого надприбутки, комусь таки потрібен. Однак в особливих місцях, де і діє незаконний видобуток бурштину, були випадки, що місцевих навіть не пускали до лісу.
Коментарі
коментарів немає