З 12 січня в Україні почали приймати документи на біометричні паспорти. Щоправда, поки вони не дають права на безвізові поїздки в Європу, але вже принесли нові проблеми. Ззовні біометричний документ нічим не відрізняється від звичайного закордонного паспорта, - пишуть Факти.

Це така ж синя книжечка, але вже з чіпом. На ньому зберігається вся інформація про вас. А саме - персональні дані, оцифрована фотографія, електронний підпис і відбитки пальців. З 12 січня в усіх регіонах Україні почали приймати документи на отримання біометричного паспорта. Того ж дня під спалахи камер видали перші надруковані паспорти - без черги.

Тоді перший біометричний паспорт отримав Президент України Петро Порошенко. Та перше діло попервах - не йде: усюди величезні черги, подекуди люди займають чергу із документами ще глибоко вночі - о другій годині. Почалися проблеми: помпезно відкрили, відзвітували, позували для фото, поговорили, роз’їхалися. А потім виявляється, що техніка дає збій, черги шикуються з ночі, люди не знають, що сьогодні навіть з біометрикою без візи до країн ЄС не поїдеш, обладнання бракує, встановили його не скрізь, персонал до такого неготовий і замість обіцяних 20 хвилин на оформлення документу йде майже вдвічі більше часу. Паспорт новий, а проблеми - старі.

Не впоравшись, міграційна служба породила нову проблему – посередників. Телефони винахідливих підприємств та так званих «приватних рішал» у вільному доступі в Інтернеті. Посередники з’явилися як гриби після дощу, журналісти навідалися в один із таких офісів. - Є різні оформлення, - говорять підприємливі посередники. - Супертермінове коштує 2100 гривень, паспорт за 7-10 днів – 1700. Звісно, усе законно. За годину журналіст та ще один клієнт посередників прямують до районного відділу міграційної служби, який в народі називають «ОВІР». Там їх зустрічає провідник, який заводить всередину і телефонує працівнику відділу, той заводить клієнтів без черги.

Далі - по спрощеній процедурі «для своїх» оформлюють документи - швидко і без жодних черг. Хочеш залишити собі старий закордонний паспорт? Без проблем, але доплати 100 грн. За кілька днів біометричний документ має бути готовим - про точний час повідомить телефон уже відомий провідник-посередник. Доки чиновники з блакитних екранів обіцяють, посередники знаходять шпарИни в системі і рубають готівку на штучно створених проблемах, маскуючи все під так звані «інформаційні послуги».

Звісно, в ділі також співробітники держструктур, які одержують свою частку навару. У нас кожна новація спочатку створює проблеми, а потім ми їх героїчно долаємо, переплачуючи втричі. Зі своїх гаманців у кишені тих, хто вкотре обдурив народ черговими новаціями.

ВІДЕО МОЖНА ПЕРЕГЛЯНУТИ ТУТ