ВІЛ-позитивні волиняни, які є ін’єкційними наркоманами та отримують замісну підтримувальну терапію (ЗПТ) на базі обласних лікувальних закладів, часто незаконно виносять із них «легальні наркотики» та реалізовують їх.

Про це під час наради з питань підсумків співпраці Державної пенітенціарної служби України з Волинським обласним управлінням охорони здоров'я повідомила головний лікар Волинського обласного центру по профілактиці та боротьбі зі СНІД Олена Макаренко, - пише Інформаційне агенство Волинські Новини.

Зі слів медика, близько 150 осіб на території області отримують ЗПТ. Із них трохи більше ста осібчисляться саме на базі Волинського обласного наркологічного диспансеру.

Нагадаємо, що за станом на 2014 рік у Луцьку зареєстрували 812 наркоманів. Із них вилікувалися лише 22 особи. Окрім того, у процес лікування наркохворих у Луцьку втручається міліція – про це б’ють на сполох громадські активісти. Утім лікарі Волинського обласного наркодиспансеру схвалюють присутність міліціонерів в медичному закладі, а самі правоохоронці відмовляються коментувати.

«Безсумнівно, є великий плюс у тому, що ін’єкційні наркозалежні Волині отримують замісну терапію, при цьому не користуючись забороненими наркотиками. Це невелика кількість осіб, і все ж вони йдуть поза криміногенною ситуацією. Окремі з них повертаються до нормального життя, зокрема працевлаштовуються, а деякі навіть починають займатися бізнесом, відкриваючи власні фірми. Але є інший момент, негативний, адже дехто починає підторговувати метадоном. Це зворотній бік медалі. І такі пацієнти «псують нам погоду». Вони таємно виносять метадон із медичних установ, продають його іншим наркоманам. Як наслідок, інші споживачі наркотиків починають його вживати найнеймовірнішими шляхами», - зазначила лікар.

Вона додала, що таку замісну терапію практикують і в межах Ковеля та Володимира-Волинського – у кожному з цих міст налічується понад 20 чоловік, які перебувають на ЗПТ.

До слова, серед ВІЛ-позитивних волинян «передовиками» у криміногенному плані є саме споживачі наркотиків. Вони потрапляють в СІЗО, їх поведінка є непередбачуваною.

«У той час, коли такі пацієнти просто перебувають на обліку, але на волі, вони не виконують рекомендацій лікарів, нехтують антиретровірусною терапією. А як тільки потрапляють в місця позбавлення волі, одразу згадують, що хворі на СНІД, вимагають довідки, консультації, обстеження, проведення лабораторно-дагностичних процедур. Вони бояться, що якщо у них буде покращення стану здоров’я, до них будуть по-іншому ставитися», - зазначила медик.

Довідково:

Метадон - синтетичний наркотик олійної групи. В Україні використовується в замісній підтримуючій терапії як засіб для лікування наркоманії. Спочатку був введенний для ВІЛ-позитивних пацієнтів. Зараз отримують всі залежні, за власним бажанням. Засіб не дуже токсичний, в порівнянні з героїном, в багатьох країнах заборонений через високу смертність, так як досить часто його змішують з іншими речовинами.