Прогноз на подорожчання товарів та послуг Імпорт переважно буде «йти в ногу» з інфляцією, дорогий хліб - також, молоко трохи подорожчає, а українські овочі можуть навіть подешевшати, - пише газета Волинь-Нова.
З кожним днем життя дорожчає. Не встигли лучани оговтатися від підвищення вартості опалення квартир, як перевізники (вже вкотре!) заговорили про подорожчання проїзду в маршрутках до 3 гривень. А на ринках продавці ледве не щодня змінюють цінники на товарах. Подорожчало практично все. Але найбільше б’ють по гаманцях нові ціни на харчі.
Якщо більшість волинян донедавна рятувалися від застуди гарячим чаєм із лимоном, то нині такий напій уже не всім по кишені. Лимони у лютому подорожчали до 32 - 35 гривень за кілограм. За ними підтягнулися й інші цитрусові. Ціни на мандарини, апельсини перейшли 25–гривневу планку. На грейпфрути та гранати взагалі захмарні - 55 - 60 гривень за кілограм. До 32-33 гривень подорожчали банани. Продавці це пояснюють інфляцією. Мовляв, цінову ситуацію визначає не лише попит, а й курс долара, який останнім часом побив усі попередні рекорди - за півтора місяця гривня обвалилася у півтора раза. Ще рік тому такий курс можна було бачити хіба що у страшному сні. Нині доводиться звикати і до нього, і до нових цін.
Подорожчали не лише заморські фрукти, а й наші рідні. Цього тижня більш як на гривню зросла вартість яблук. Вітчизняні фрукти дорожчають через бензин, вартість якого теж підтягується вслід за доларом. На гривню піднялася ціна борошна. Популярне у покупців харківське вищого гатунку коштує 7 - 8 гривень за кілограм. Борошно, до речі, цього року дорожчало вже тричі. На 2 - 3 гривні зросла вартість капусти. Тепер дешевше як за 5 - 6 гривень за кілограм її не купиш. Цибуля, яку в грудні можна було придбати за 3 - 4 гривні, зараз коштує 5 - 6, хоча й, кажуть, вона торік вродила непогано. До 10 гривень подорожчав і цукор. Зросла вартість олії, риби, кондитерських виробів, хліба, рису. Чотири-п’ять гривень додали у ціні консервовані горошок, кукурудза, маслини, рибні консерви. Якщо, скажімо, баночку печінки тріски на новий рік можна було купити за 15 гривень, то нині вона коштує майже удвічі більше. Через низьку купівельну спроможність населення частину імпортних продуктів, зокрема макарони, прогнозують працівники торгівлі, очевидно доведеться замінювати вітчизняними.
З аптек лучани виходять ледве не зі сльозами. Адже ціни на життєво необхідні ліки теж суттєво зросли. Не веселіше й на промтоварних ринках. Продавці скаржаться на різкий спад попиту на одяг, взуття, неможливість оновити асортимент. Закупити новий товар зараз не кожен може. Тож допродують залишки зимового й осіннього. Але навіть на ці товари змушені ставити вищі ціни, відповідно до нинішнього курсу іноземної валюти. Коли починаєш перераховувати свою зарплату в доларах чи євро, то розумієш, що доведеться цьогоріч не жити, а виживати. Втім, здається, це владу не дуже хвилює. Адже контролювати вартість пального, а заодно й курс національної валюти, схоже, нема кому…
Прем’єр Арсеній Яценюк, який ще недавно запевняв, що 12 гривень за долар українська економіка не витримає, тепер мало не з гордістю говорить про 21 гривню у 2015-му (хоча сьогодні дешевше за 26 не знайдеш). Тобто, сподіватися на зменшення цін на товари не випадає. Як пояснює президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, пропорційно до курсу гривні буде змінюватися вартість критичного імпорту, від якого неможливо відмовитися, - газу, нафтопродуктів, обладнання. А ось закордонні продукти, скажімо банани і апельсини, можна замінити нашими яблуками. Та й новий імпортний одяг і взуття до кращих часів експерт радить купувати на секонд–хенді.
Коментарі
коментарів немає