На Театральному майдані в Луцьку вдалось записати думки пенсіонерів про ймовірне підвищення пенсійного віку в майбутньому. Також вони розповіли про те, як їм вдається прожити на кошти, що виплачує їм держава, - пише Громадське.Волинь.
Більшість з опитаних не задоволені розміром пенсій, враховуючи великий стаж роботи. Одна з пенсіонерок після опитування навіть розплакалась, адже мізерна пенсія не дозволяє забезпечити всім необхідним себе, а їй ще хотілося б допомагати іншим.
74-річний Григорій Володимирович розповів, що зараз його рятують субсидії, адже багато грошей доводиться сплачувати за комунальні послуги. Його пенсія складає 1029 гривень. Вважає, що пенсії мають бути більші. Він 34 з половиною років працював слюсарем на автозаводі в Луцьку. Йому доводиться підпрацьовувати, адже одному без сім’ї в Луцьку вижити на таку пенсію досить складно. Григорій збирає пляшки та здає їх, щоб отримати гроші. Дивлячись на потерте пальто коричневого кольору, розумієш, що про новий одяг йому залишається лише мріяти.
Григорій розповів, що перша його робота була у колгоспі в селі на Волині. Він важко працював, будуючи корівники. Руками з рубцями показує розмір цеглин, які носив. Розповідає, що в колгоспі не завжди платили гроші, а часто розраховусь зерном, або ж мішком картоплі. Згодом пішов в армію. Після цього почав працювати на заводі, що знаходиться на вулиці Рівненській.
Впродовж всієї розмови Григорій часто вживав слово «несправедливість». Говорив, що зневірився. На його думку, люди пенсійного віку можуть працювати доти, поки здоров’я дозволяє.
«Держава – це люди, а вони різні бувають. Треба бути добре обізнаним, щоб себе захищати. В нас такі люди, які хочуть тебе «скосити». Можна ще кілька років попрацювати і отримувати пенсію, щоб нікому не заважати. Я мушу підпрацьовувати, щоб вижити», – зазначив Григорій Володимирович.
82-річна Інна Ковальська має стаж роботи 36 років економістом. Отримує пенсію 1204 гривні. Пані Інна вважає, що держава повинна дбати про пенсіонерів і про молодь.
«Враховуючи стаж роботи, пенсія має бути більша. Збільшення пенсійного віку – це погано, бо молоді не буде де працювати. Однак якщо пенсіонер працює, то добре що не сидить в чотирьох стінах», – зазначає вона.
63-річний Михайло Філонюк має стаж до 40 років роботи. Працював на двох заводах. Розмір його пенсії – 1639 гривень.
«Якщо добра робота і зарплата, то можна працювати. Але я ще підпрацьовую, бо зараз так не виживеш», – зазначає пан Микола.
76-річна Валентина Миколаївна, яка має стаж роботи 51 рік медпрацівником у Волинській обласній лікарні, отримує пенсію 1048 гривень.
«На пенсію пішла в 69 років. Мене ніхто не просив йти з роботи, але я пішла сама, бо відпрацювала вже своє. Якщо ще здоров’я є, то краще працювати. До підвищення пенсійного віку ставлюсь негативно. Зараз не у всіх таке не таке міцне в людей здоров’я, погана екологія, неякісні продукти. А це все впливає на здоров’я», – зазначає Валентина Миколаївна.
На її думку, щоб покращилось життя пенсіонерів, треба закони виконувати, які прийняли раніше.
«Якщо треба робочі руки, то нехай пенсіонери працюють. А хто не може, то хай йде на пенсію. Треба брати нашій країні з Європи, там пенсії вищі», – вважає 78-річний пенсіонер Євген Дмитрович.
На його думку, у Верховній Раді України депутатів пенсійного віку не треба міняти, якщо вони розумні і добре працюють. А тих, хто нічого не робить, треба виганяти.
«Працювати, щоб вижити», – довелось чути від опитаних пенсіонерів, які отримують пенсію трохи більше тисячі гривень. Пенсіонери, які мають дітей та внуків розповідають, що їм допомагають рідні. Тим, в кого нема родини, їм справді складно. Реалії показують, що в пенсійній системі потрібно впроваджувати реформи заради позитивних змін.
Скільки пенсіонерів в Луцьку і на Волині
В управлінні пенсійного фонду України у Луцьку повідомили, що станом на січень 2015 року у Луцьку є 51 319 пенсіонерів. А середня пенсія – 1468 грн, 72 копійки. У минулому році була трохи менша сума – 1410 грн 56 коп.
Станом на 1 січня 2015 рік, у Луцьку 4 448 пенсіонерів отримують до 1000 грн пенсію. Від 1000 до 1500 грн. отримує 32 882 чоловік. Понад 1500 грн. – 13 989 пенсіонерів.
У Волинській області є 281 тисяча 641 пенсіонерів. Середня пенсія складає 1 392 грн, 83 копійки. Про це повідомили в управління пенсійного фонду України у Волинській області. Наразі в області є 46 тисяч 878 працюючих пенсіонерів. Їхній середній розмір пенсій – 1 395 гривень 61 коп. Спецпенсії в області отримує орієнтовно 4 тисячі пенсіонерів. Мінімальну пенсію ( 949 гривень) в області отримує 15 тисяч 333 пенсіонерів.
Основна кількість пенсіонерів отримує пенсію вище прожиткового мінімуму. Вони отримують 1391 грн (249 тисяч 986 пенсіонерів). Цікаво, що на Волині є довгожителі. 43 пенсіонери – це ті, які мають вік більше 100 років.
Реформи в Європі
Як зазначають аналітики Інформаційної кампанії «Сильніші разом!», в Європі є схожі проблеми з наповненням пенсійних фондів, як в Україні.
З дефіцитом в ЄС намагались боротись. Унікальним вирішенням проблеми вважався перехід на багаторівневу пенсійну систему.
Перший рівень – солідарний , другий є обов’язковим накопичувальним. І третім – добровільним накопичувальним. В 90 -х роках і на початку 2000 –х країни Центральної та Східної Європи проводили реформи на основі цього. Проте криза 2008 показала неефективність таких впроваджень.
Причина в тому, що дефіцит пенсійних фондів довелось фінансувати за рахунок кредитів. Тому міжнародні фінансові інститути перестали наполягати на розширенні накопичувальних систем.
В Європі підвищували пенсійний вік. В Польщі в 2012 році влада прийняла рішення щодо підвищення пенсійного віку для всіх до 67 років. В Італії в 2011 році теж вирішили підняти пенсійний вік всім до 67 років до 2021 р.
Аналітики Інформаційної кампанії «Сильніші разом!» вважають, що в Україні треба переглянути список тих, хто виходить на пенсію достроково. Варто ліквідувати «спеціальні» пенсії, які отримують судді, прокурори, митники та інші.
Зараз ми живемо в часи, коли рівень працездатного населення України знижується, а кількість пенсіонерів зростає. Проблема в тому, що чимало молодих людей з України виїжджає за кордон. В той час, США та країни Європи запрошують на постійне проживання з інших країн, в тому числі й з України.
Проблема ще й тому, що деякі люди в Україні отримують зарплати «в конвертах», працюючи неофіційно на роботах. Тобто не всі сплачують податок державі. А заробітки людей мають бути прозорими.
Реформи в майбутньому все ж відбудуться. Тому Україні треба враховувати лише позитивний досвід країн ЄС заради покращення ситуації в країні.
Коментарі
коментарів немає