І все ж, попри очевидні втрати від анексії Криму, велика частина населення півострову залишається якщо не прихильною до Росії, то байдужою до розвитку подій, - пише УНІАН.
Результати соціологічного опитування засвідчують, що Україні доведеться не лише віршувати питання повернення Криму, але й зіштовхнутися з великим відсотком тих, хто справді задоволений «зміною» громадянства. Більше того, незакритий кордон із Кримом створює, в умовах війни з РФ, ще один фронт для ударів.
Наприклад, Рефат Чубаров вважає, що вже зараз необхідно визначати політико-правовий статус Криму, щоб у майбутньому, після його повернення до складу України, уникнути спекуляцій і напруги. «Крим повернеться. Але яким буде його статус? Ми знову будемо, як 23 роки, говорити про те, що в Криму живуть люди багатьох національностей?», - зауважує він.
У свою чергу, історик та знавець з історії Криму Олекса Гайворонський звертає увагу, що, згідно з даними всеукраїнського перепису населення від 2001 року, в Криму мешкало близько 600 тисяч етнічних українців. Однак не варто розраховувати, що всі вони є прибічниками української державницької ідеї. Причиною тому той факт, що багато українців в Криму не замислювалися над своїм походженням, бо були дуже інтегровані у таке суспільство радянського штибу, де етнічні особливості нівелювалися. «Тому очікувати, що українці Криму будуть якоюсь політичною нацією, єдиною з українцями з материку – це трохи схоже на фантастику. Зважаючи на цей факт, та на те, що анексія не просто відбулась, як безліч інших анексій територій в історії світу, а відбулась саме як гібридна війна (тобто ми не маємо аналогів таким подіям), рішення щодо повернення Криму мають бути також нестандартними, комплексними та послідовними», - розповів він.
На підтвердження таких слів історика, 30-річний кримчанин Олексій Туній, який після анексії переїхав у місто Луцьк, розповів УНІАН, що практично всіх його друзів дезінформовано і щодо подій в самій Україні, і щодо воєнного конфлікту з РФ. Чоловік також зауважує, що всі роки за незалежності України на півострові не провадилась жодна політика націоналізації. Натомість, російська пропаганда діяла доволі добре, складаючи хибне враження про хороше життя у наших «братів». «Мені важко переконати своїх знайомих, що, наприклад, у Львові немає ані натяку на національну ненависть… Вони не тільки вірять у те, що Путін таки побудує для них прекрасне майбутнє та відкриє безмежні перспективи, але звинувачують у всіх злиднях та негараздах Україну», - розповів він.
Олексій додає, що отримав змогу переоцінити розуміння батьківщини тільки тоді, коли переїхав на материк. Але не готовий стверджувати, що у інших мешканців Криму ставлення до України за цей важкий для усіх рік змінилось: «Не скажу, що я був патріотом України, просто чітко розумів абсурдність російського «референдуму». Коли приїхав сюди, здивувався тому, скільки людей почали допомагати переселенцям… Наважусь сказати, що, якби зараз референдум в Криму провели за всіма правилами, результати могли би бути не зовсім втішні для України. Тому, українська влада повинна розробити цілу програму повернення півострову».
Різні думки з одного півострову
35-річна кримчанка Аліна, з невеликого містечка біля моря, розповідає, що анексія Криму, яка так болюче сприймається в Україні, є цілком закономірно. На її думку, втрата територій ніколи не проходила легко та мирно. «Я не сприймаю Україну як ворога, недруга, але приєднатися до РФ було моїм бажанням та бажанням моєї сім`ї, - розповіла вона УНІАН. - Варто визнати, що півострів завжди був більш проросійським, і жодна українська влада не зробила нічого, аби привити кримчанам любов до України».
Жінка зауважує, що це не теза про те, що «хтось нас не чує» і не спроба давити на жалість та щось випрошувати. «В Києві, де живе багато моїх друзів, ставляться до такої позиції скептично, мовляв, їм теж нічого не прививали з дитинства, але вони змогли вийти на Майдан та чітко розуміли, чого хочуть. Але ж давайте не забувати, скільки часу Київ, Львів, навіть Дніпропетровськ чи Харків, були виключно українськими містами. І порівняйте це з Кримом та з його особливостями заселення в радянські часи. Через такі дискусії я втратила зв'язок з багатьма знайомими, які просто відмовляються сприймати наш вибір», - сказала вона.
Ще один кримчанин, Ростислав Луків, притримується кардинально іншої думки щодо ситуації, яка склалась на анексованій Росією території. Хлопець переконаний, що якби у березні 2014 референдум провели за правилами та згідно українського законодавства, Крим, без усякого сумніву, «залишився б вдома». На його думку, покращення від анексії відчули хіба пенсіонери та державні службовці. Однак, зважаючи на ріст цін, це також не великий здобуток.
«Я не можу назвати хоч одну сферу, де стало краще. А я працюю у величезній кампанії. Що стало дешевшим – це ціни на авто та бензин. Але середньостатистичний кримчанин як не був спроможний придбати іноземну автівку, так і не може дозволити собі це досі, - зауважив Ростислав. – Про права і свободи людини я взагалі мовчу. Тут тепер не існує права на «іншу думку». Додайте сюди санкції, комунальні проблеми, провальний сезон… Ось чого досягли ті, хто прагнув «померти в Росії».
Коментарі
крымчанин
22.02.2015 14:52:46
90% крымчан за Россию. Трудности уходят, приходит стабильность. А если кто-то говорит про пустые полки в магазинах можете смело плюнуть ему в лицо. Товара хватает. Многие магазины сделали ремонт. (И это во время "кризиса" о котором все говорят). Зарплаты понемногу поднимают. Да, вяленько, но все таки есть. Паспорта, права разрулили. Теперь начались кадастры. Но тоже все разрулится. Все будет хорошо. А что Украина сделала, чтоб кто-то хотел вернуться????? Отключила в марте казначейство, Россия стала платить рублями сама. Отключила канал. Россия нашла деньги на рытье колодцев. Плохонькая альтернатива, но ее дали. Отключала свет. Опять же Россия договорилась об электричестве для Крыма. Сейчас еще и транспорт отменили. Мои знакомые с Украины ездят на родину и матерят Украину, В общем оставьте Крым в покое.
вау
22.02.2015 15:10:28
а стукачи образца 1937 ? не страшно?.......и веселья на фэйсах крымнашей не видать.... одни злые морды и какого......
Алиса в стране чудес
22.02.2015 15:56:28
Чушь полная. Большинство моих знакомых 100% проукраинские. Рос. структуры работают отвратительно, Крым вернулся в совок, осталось выстроиться в ряд и дружно маршировать. Но ведь свободу стойлом не заменишь! Да и вопреки всем путинским обещаниям конфетку с Крыма делать никто не собирается и не будет. Крым - теперь просто отстойный полигон.
Алексей, Симферополь
22.02.2015 16:14:39
Хотел бы я такую уверенность разделить с Вами, но знаю - Россия - полицейская и бюрократическая клоака.
904
23.02.2015 11:31:51
буття породжує свідомість, яке у вас буття така і свідомість - жрачка , випивка -справжні кац*пи
вау
22.02.2015 15:08:05
а у пуйла референдумов не бываеть ! вандерфул энд бьютифул !
Дмитрий
22.02.2015 15:18:23
Отстаньте уже от нас, Украина. Мы сделали свой выбор. Хватит мутить воду. Займитесь своими проблемами. Отдыхать к нам в гости - встретим вином, а если с мечом - пеняйте на себя.
юрий
22.02.2015 15:57:01
Вряд ли кто то поедет в Крым, разве, что сепаратисты. Летом был в Коктебеле, людей нет, но все дорого, все здравницы закрываются, людей сокращают, в магазины стали поступать некачественные и дорогие российские продукты, единственный магазин с украинской продукцией постоянно оккупировали туристы из России, своего видно наелись. Короче долго мы там не выдержали и уехали в Украину. Здесь несмотря на трудности все равно лучше.
Людмила
22.02.2015 17:11:26
А кто теперь к нам.предателям,поедет? Мы теперьостров Крым. не признанная территориия. дальше будет Абхазия2.Так что Крыму никто не завидует. Просто думают,что неужели там живут больные люди?
Krzn
22.02.2015 15:32:59
Скажу прямо. Крым ПРОСР**ЛИ. Не так похо, как говорят.
Крымчанин не ватнный.
22.02.2015 15:34:20
В Крыму жить стало ужасно. Противно находится среди маргинального общества,масса предателей,много украинцев ватников,без роду,чести и совести. Работы нет,зарплаты только у ментов и военных. Взятки берут еще похлеще,но осторожно. Я спілкуюсь українською,сразу косо смотрят. Но ватников тут действительно много,очень много.
адрей
22.02.2015 15:39:10
Раньше крым дотировался из бюджета Украины, а теперь из бюджета России..Лучше жить не стало, кроме того в Крым теперь направляются деньги, которые забирают у Россиян. А это влечет еще более бедное существование, 80% регионов России, которые итак богатством не блистали, а в условиях санкций,прийдут к полному упадку. Крым же не выиграл ничего, поменял шыло на мыло и остался в изоляции от всего мира. Наверное Крымчане верили, что бует лучше с Россией, поверили Путину, как когда то Янковичу, не стали поддерживать майдан и демократию и с легкостью отказались и от борьбы от своей страны. Теперь к ним пришла автократия и милитаризация, чему они рады, но доля их незавидна.
адрей
22.02.2015 15:42:31
Крым с Путиным, это путь в никуда, но крымчане сами этого хотели, пусть пройдут свой путь до конца и выпьют горькую чашу до дна.
Крым
22.02.2015 15:50:36
Крым был есть и будет украинским. Нравится это кому то или нет. Воровство никогда и нигде не привечалось. И только в России это возведено на уровень государственной политики. Страна гопников!
Анонім
22.02.2015 16:19:13
поддерживаю на 100%Андрея
керчь Россия
22.02.2015 16:19:27
Половина украины завидует Крыму, только признать этого не хотят. Никогда Крым ментально не был украинским, только русским. Все у нас в норме. Ну а вы майданьтесь дальше
Сумы
22.02.2015 21:56:53
керчь Россия Еще не нашелся человек, который бы позавидовал предателям
я так называемый ватник
22.02.2015 18:00:54
А почему интервью,в этой статье взяли у жителей Западной Украины??????Что Украина,за 23 года!!!!!!!!!!!!!!!!!,ничего абсолютно,не сделала для Крыма??????Продукты в магазинах есть,работа есть,и те кто не живёт в Крыму,пусть не п***здят,что у нас плохо,да,некоторые трудности есть..Но и плюсов много..У пенсионеров пенсия,по 13-18тыс.рублей,а какая пенсия на Украине???980грн??
Сумы
22.02.2015 22:01:39
я так называемый ватник Когда вам лапшу вешали насчет российских пенсий и зарплат, то забыли сказать что российские пенсии в 2 раза выше украинских. и какие бы дифирамбы ты не пел, может соих островитян ты и убедишь что вам там хорошо. Но клеймо ПРЕДАТЕЛЯ долго не смывается
влад
22.02.2015 22:27:24
ну что писать чушь , для начала разберись какая у нас пенсия!!!! минималка 1280гр, у некоторых есть и 5000 и 7000 тыс, так что у вас минималка 6800рублей возьми и виведи соотношение, дальше карточка 3,00 гр /кг отбивная на рынке 60гр, бананы 27гр/кгкогда выведешь глянешь насколько далеко вы ушли)))