Думки політологів про вплив промови польського президента на сприйняття України в ЄС розійшлися. У середу, 8 квітня, з офіційним візитом до України прибув президент Польщі Броніслав Коморовський, - пише ТСН.

Увечері він зустрівся з президентом України Петром Порошенком. Глави держав обговорили ситуацію на Донбасі, питання введення миротворців та санкції проти Росії. Коморовський запевнив, що польський народ підтримає Україну у складні часи, й повідомив про надання Україні кредиту у розмірі 100 млн євро. Морально Коморовський також підтримав українців, виступивши у Верховній Раді 9 квітня.

Примітно, що це була остання закордонна подорож польського президента перед запланованими на 10 травня президентськими виборами у Польщі. Сам Коморовський на виборах балотується і планує посісти посаду президента вдруге. Згідно з останніми опитуваннями, він має на це всі шанси. Його підтримка складає 49%, а найближчий його конкурент Анджей Дуда має 29%. Проте, щоб перемогти у першому турі, кандидату необхідно набрати більше 50% голосів. Виборча кампанія у Польщі на часі у самому розпалі й тема України в ній, хоча і не головна, але присутня. Тож лишається питанням, чи був для Коморовського цей візит до України складовою піару, чи його виступ у Раді дійсно йшов від серця. Думки ж політичних експертів щодо історичної знаковості промови Коморовського та її важливості для інтеграції України у ЄС розійшлися.

Тарас Березовець: - Завжди, коли очільнику іноземної держави дають слово в парламенті - це особлива честь. І ця честь надається тільки лідерам тих держав, які є стратегічними союзниками. А Польща - це самий давній і надійний союзник України. У всьому світі це перша країна, після Канади, яка визнала незалежність України у 1991 році. В українському парламенті дуже рідко виступають лідери іноземних держав. Ще за радянських часів тут виступав президент Америки Джордж Буш-старший. Але ніколи не виступали президенти Росії: ні Єльцин, ні Путін такої честі не удостоювалися.

Тому це був дуже важливий знак, в першу чергу, психологічна політична підтримка. Адже Польща сьогодні є неформальним лідером країн-нових членів Європейського союзу, куди входять країни Центральної та Східної Європи, країни Балтії. І голос Польщі в даному контексті можна розцінювати як голос підтримки всіх нових членів ЄС. І, крім того, Польща поряд із Великобританією - це найнадійніший союзник і провідник інтересів США в Європі. Тому цей виступ теж треба розглядати в зв'язці Україна-Польща-США.

Юрій Палійчук: - У виступі Коморовського у парламенті немає нічого сенсаційного. Я не впевнений, що виступ президента Польщі знайде своє відображення у підручниках з історії України. Якби відбувся такий виступ канцлера Німеччини чи президента Франції - це було б потужним сигналом для України. А так ми почули очікувані слова від президента країни, яка іншого сказати про нас не може. Тут нічого нового я не побачив. Відомо, що польська політична верхівка є одним із головних адвокатів України в Євросоюзі. Так історично склалося, що Польща та ще Литва - наші найбільші друзі в Євросоюзі. Але вплив і Польщі, і Литви в Євросоюзі вкрай слабкий. Хоча якби, наприклад Польща, Литва й Україна сформували якийсь політичний союз, то це був би дуже потужний центр впливу у Центральній і Східній Європі. Проте обставини змушують тих самих поляків орієнтуватися на більш заможних німців, а позиція німців стосовно України дещо прохолодна.

Віталій Бала: - По-перше, це не є стандартна промова, бо реально це вперше, коли президент Польщі виступив у вищому законодавчому органі влади України, в українській Верховній Раді. По-друге, він сказав все, що ми хотіли почути і що б ми хотіли зрозуміти. Це насправді дуже важливо, бо тут уже не лишається можливості спекулювати тим, що ця підтримка України Польщею неоднозначна.

Все однозначно і було чітко заявлено. І по-третє, з точки зору знаковості і такого позитивного посилу не тільки в середині країни, але й ззовні, цей виступ мав ще і практичне посилання на якісь конкретні дії, які треба було б робити – це дуже важливо. І цим треба скористатися. Для прикладу, під час усіх зустрічей, заяв можна вже посилатися на виступ Коморовського, щоб рухатися далі. Все це треба використовувати. Він нам дав можливість вже не говорити про те, що це лише прагнення України, яке нічим не підкріплене. Він фактично дав нам можливість опертися на цей виступ. Він нам дав цю точку опори і це дуже важливо для країни.

Читайте також: Польського консула у Луцьку нагородили поважною премією

Українські заробітчани перевели з Польщі на батьківщину майже мільярд євро