Луцькі позичальники, які брали свого часу кредити у валюті, планують пікетувати суд, а також Верховну Раду України. Обговорити подальші дії вони збиралися 14 травня.
Координатор Кредитного майдану на Волині Наталія Янчук розповіла, що влаштували зустріч із луцькими позичальниками, аби підписати лист-звернення до Президента України Петра Порошенка, голови Верховної Ради України Володимира Гройсмана та голови Національного банку України Валерії Готарєвої від Кредитного майдану, - пише Волинський інформаційний портал.
У ньому йдеться про те, що на сайті НБУ 8 травня була опублікована інформація про набрання чинності Меморандуму щодо врегулювання питання реструктуризації споживчих кредитів в іноземній валюті. Однак цей документ «взагалі не захищає валютних позичальників».
«Він суперечить нашим вимогам, нашим проханням і повністю захищає банки. Ми не згідні з цим меморандумом», - наголосила Наталія Янчук. У всякому разі, зазначила вона, що цей документ не є законом, тож і не зобовʼязує банки переводити кредити у національну валюту. Власне НБУ сам подає наступне розʼяснення: «Меморандум – це декларація про готовність виконати умови, під якими поставлено підпис. Таким чином, Меморандум не несе імперативний для банків характер. Однак, якщо підписанти довіряють один одному, то цей документ буде виконуватись».
У меморандумі не задовольняють позичальників і низка обмежень. Право на реструктуризацію боргу може отримати далеко не кожен. До прикладу, є обмеження по площі помешкання, на яке брався кредит. «У мене трикімнатна квартира, 67 квадратів, а меморандум передбачає помешкання до 60-ти. Але в мене пʼятеро людей в квартирі. Проте цей фактор не враховується», - пояснила Наталія Янчук на власному прикладі.
«Ми хочемо, щоб законодавчо це питання було вирішено раз і назавжди. Тим паче, що за сьогоднішнього курсу люди фізично не можуть платити кредити», - наполягає позичальниця. Тож планують лучани їхати на Київ, коли у ВРУ розглядатимуть проект Закону про реструктуризацію зобов'язань за кредитами в іноземній валюті у другому читанні.
«Ми бачимо, якщо там людей немає і вони не тиснуть, то депутати нічого не роблять», - переконана співрозмовниця. Також позичальники планують провести акцію протесту 20 травня під Луцьким міськрайонним судом, що на вулиці Сенаторки Левчаніської. Адже нині тривають суди, у яких розглядають позови банків на відчуження майна. Так, про свій досвід розповіла жінка на імʼя Валентина. У 2008 році взяла валютний кредит на купівлю однокімнатної квартири.. Віддала у заставу свою трикімнатну, у якій нині проживає сімʼя. Цікаво, що вкладала вона кошти не у готову квартиру, а під будівництво на вулиці Зацепи, яке і досі є незавершеним.
«Кредит платила постійно до листопада минулого року. Брала 54 тисячі доларів, виплатила вже 70 тисяч. Пережила інфляцію до 8 гривень за долар. Зараз курс непомірний, ніхто не може платити, не лише я», - бідкалася позичальниця. Розповідає, якщо говорити про еквівалент у національній валюті, то виходить, що виплатила 480 тисяч гривень і ще платити буде понад 600 тисяч. Оскільки жінка відмовилася погашати непомірний кредит, то банк подав до суду на відчуження майна. Тож нині тривають судові розгляди.
До суду не дійшло у чоловіка на імʼя Віктор. Але сплачувати кредит також відмовився.
«Кредит брав для купівлі однокімнатної квартири у 2008-му. У моєму випадку був «Сведбанк». Під час кризи 2009-го пішли на зустріч і зробили реструктуризацію боргу. Але зараз, коли курс значно змінився, я припинив усі платежі. Адже це нереально виплачувати такі суми. Власне останній платіж був у груді 2014 року. Останньою крапкою стало те, коли я прийшов у грудні і заплатив банку гривнею повну суму з того платежу, то вони навіть не зателефонували. А через чотири дні сам звернувся до них із питанням, чи зараховані кошти, адже раніше приходили смс-повідомлення. Відповідь була наступна: вам не вистачає півтора долара. А якщо до умов договору, то мені автоматично нарахували 500 доларів штрафу і на 1% піднімається відсоткова ставка», - розповів він свою історію.
У кредит він 51,5 тисячі доларів. На сьогодні сплатив 44,5 тисячі, боргує ще 49 тисяч.
Коментарі
Фанат
15.05.2015 11:55:51
шкода людей, але вони свідомо йшли на ризик, беручи кредит у валюті, а не в гривнях
курок
15.05.2015 12:07:24
Нормальний ход.Набрав кредитів поїхав в Порту заробив бабла , а віддавати не хочеться - на мітинг і тобі простять.Країна дурнів.
Свіфт
15.05.2015 12:09:03
По блату брали валютні кредити нехай по блату і віддають.Ні -тільки конфіскація майна (включаючи поручителів).