В усі часи бурштин цінували за красу: з нього виготовляли чудові прикраси, предмети мистецтва, а ще йому приписували цілющі властивості. Зараз «сонячний камінь» переживає своє друге народження не тільки як матеріал для ювелірних виробів, а й у медицині і косметології. І ціна його на «чорному» ринку в Україні коливається від 200 до 4500 доларів, - пише CorruptUA.
У сусідній Польщі він дорожчий ще в 1,5-2 рази. Тож саме на Волині бурштинова контрабанда перетинає Українсько-Польський кордон, коли впродовж року незаконно вивозиться близько 10 тонн бурштину, а це орієнтовно 1 мільйон доларів, які належать державі. У Польщі бурштин переробляється і продається як ювелірні вироби і бурштинова кислота. Попит величезний, заробітки теж. От і шукають спритники «сонячний камінь» день і ніч, бо ціна таких пошуків величезна.
На сусідній Рівненщині на державному рівні контролюється видобуток бурштину на місці величезного пласту-родовища, хоч і там є проблеми з незаконним видобутком. Натомість у Волинській обласній раді до цих пір ведуть полеміку, хто має зайнятись видобутком бурштину. На сьогодні в області не створено жодного підприємства, яке б на державному рівні взялося за розробку надр, хоча нелегально бурштин видобувають більше десятка років. Спритні ділки не тільки вигрібають його з державної кишені, а й переправляють по налагоджених каналах до Польщі, заробляючи мільйони і завдаючи величезної шкоди довкіллю. Останнім часом питання про видобуток бурштину набирає обертів. Бо із зміною влади міняються ті, хто контролює певні галузі виробництва і має важелі впливу у бізнесі. Оскільки бурштиновий бізнес виявився неабияким перспективним, ми маємо змогу спостерігати за боротьбою: хто ж буде контролювати видобуток цього каменю на Волині. Сьогодні кожен бажає відкусити шматок від «бурштинового» пирога і шматок якнайбільший.
Чомусь факти незаконного видобутку бурштину активно виявляють лише починаючи з минулого року, коли місцеві жителі почали все частіше помічати наслідки «чорного» копання, у вигляді десятків і сотень ям, які утворились після вимивання бурштину з ґрунту. Громадські активісти та представники громадських організацій час від часу проводять рейди по затриманню «копачів»-нелегалів. Цей відео-доказ активісти відзняли ще взимку. З того часу ситуація не змінилась.
Свого часу правоохоронці навіть наважились голосно заявити, що видобуток бурштину на Волині тримається на корупції, кришуванні та відкатах, і до нього причетні впливові представники державних органів влади та недобросовісні міліціонери. Зокрема, головний міліціонер області Петро Шпига заявив у Прокуратурі, що органи виконавчої влади і правоохоронної системи самі дають можливість злочинцям отримувати значні доходи від незаконного видобутку корисної копалини. Натомість вони отримують хабарі та відкати – тому процвітає корупція та кришування. Разом з тим пан Шпига відзвітувався, що з початку року Маневицьким райвідділом було порушено лише 6 кримінальних проваджень за статтею 240, за якими підозрюється у незаконному видобутку лише 19 осіб. А взагалі по області за рік порушено 25 кримінальних проваджень.
Реально правоохоронцями затримано не так вже й багато «старателів», хоча на видобутку працюють сотні, правда на замовлення третіх осіб (кого?). То ж постає питання, хто тримає під контролем незаконне добування бурштину. Чому міліція ніби робить серйозні заяви, але скромно закриває очі на незаконні дії «копачів» та людей зі зброєю, які не бояться ні правоохоронців, ні «громадських охоронців»? Місцевим жителям страшно й до лісу зайти, бо там порядкують люди у камуфляжі і балаклавах. А дій міліції, аби припинити незаконний видобуток, не видно. І чи не розборки за долю у «бурштиновому бізнесі» призвели до стрілянини «самооборонівців» та «правого сектору» на околиці села Оконськ Маневицького району? Адже саме цим організаціям не раз закидали, що охорона лісів від незаконного видобутку бурштину – це ніщо інше, як спроба самим прибрати до рук вигідний бізнес.
Бурштинова проблема показала ще одну сторону корумпованості нашої системи і зміни цієї системи можливі лише тоді, коли буде подолана корупція в правоохоронній системі та відбудеться реформа місцевого самоврядування, після якої громади стануть реальними власниками своєї землі і її надр.
Коментарі
І
27.05.2015 21:33:33
Стрілялись не в Оконську,а ЛІсово. Контролюють хлопці камуфляжах і кричать що все для ато ну звісно не без відома манев.нач міліц. І нач УМВС в області.