Духівництво УПЦ КП відслужило панахиду за жертвами розстрілів у Луцькій тюрмі 23 червня 1941 року. Про це інформує «Волинська правда».

Зауважимо, в обласному центрі Волині сьогодні тривають жалобні заходи.


Так, після панахиди присутні разом прочитали «Отче наш».


Владика Луцький і Волинський Михаїл зауважив, що нарешті українці дозріли до того, щоб засудити і комунізм, і фашизм. «Нарешті ми дивимося правді в вічі», - сказав духівник. Щоправда, за його словами, і сьогодні, як і вісімдесят років тому, лунає одна і та ж політична термінологія.

Він додав, що потрібно не лише прийти покласти квіти у Луцьку тюрму, але й задуматися над уроками історії.

Владика Луцький і Волинський наголосив, що слід пам’ятати предків, шанувати себе і не бути байдужими, не піддаватися на облудливі ідеї і шанувати свою владу. «Або цивілізація, або дикуни», - резюмував він.

Присутні поклали квіти та вінки до своєрідного пантеону зі гранітних стел із іменами розстріляних у Луцькій тюрмі.

Завершився скорботний захід виконанням Гімну України.


Довідка:


За радянського часу трагедія Луцької тюрми замовчувалася. Нині йдеться про різні цифри жертв — від двох до чотирьох тисяч чоловік. У 2008 році Луцькою міською радою був створений відділ охорони культурної спадщини. Його працівники зібрали всі спогади, що стосуються розстрілу у Луцькій в`язниці, надіслали запити у різні архівні установи. Найбільший інтерес у зв`язку з цим викликають результати кримінальної справи, порушеної прокуратурою області за фактом розстрілу 23 червня 1941 року в`язнів Луцької тюрми.


Слідством встановлено, що перед початком Другої Світової війни в цій тюрмі утримувались під вартою близько 2000 засуджених і підслідних. Встановлено навіть 481 в`язня поіменно. З них 121 особу в квітні-червні 1941 року було направлено в місця позбавлення волі, що знаходились в інших регіонах СРСР, 11 — звільнено адміністрацією, 2 — втекло, 11 — загинули в тюрмі, 65 — випущені німецькою окупаційною владою, 271 — пропали безвісти.


З доповідних записок начальника тюремного відділення УНКВС по Волинській області сержанта держбезпеки Стана та інших працівників НКВС вбачається, що 23 червня 1941 року в зв`язку з бойовими діями біля Луцька з-під варти було звільнено малоліток, «указників» та засуджених за малозначні злочини, всього 84 особи, а решта ув`язнених чисельністю до 2000 осіб була розстріляна на території Луцької в`язниці.