У лісових масивах ДП «Маневицьке ЛГ» оперативна група роти мобільної громадської безпеки особливого призначення УВМС України у Волинській області затримала чотирьох маневиччан, що намагалися знайти поклади бурштину. Про це повідомляє прес-служба Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства.

Трьом затриманим виповнилося по двадцять років, одному – двадцять один. Хлопці, усвідомлюючи, що попали у халепу, виправдовуються: «Ми тільки хотіли на власні очі переконатися, чи насправді все так, як розповідають у селищі».


– А звідки дізналися про це місце? – запитують журналісти.

– Так всі Маневичі знають, де риють і куди потрібно їхати по камінці.

Виявляється, селище переповнено чутками про дорогоцінний камінь. Кожен знає, де буцім-то його уже знайшли, хоч ніхто бурштину і в очі ще не бачив. Отож, прихопивши городника, подалися до місця й ці шукачі скарбів і втрапили у руки правоохоронців.

– Ми навіть не встигли забруднитися, – показують на одяг.

Втім, це не звільняє їх від відповідальності, – кажуть правоохоронці. А інженер з охорони лісу і керівник мобільної групи з охорони лісу ДП «Маневицьке ЛГ» Іван Наумюк додає, що кожному порушнику доведеться сплатити по 6800 грн штрафу.
Озброєні автоматами правоохоронці розповідають, що тільки цього дня повз їх пост пройшло до кількох десятків «розвідників». Щоправда, забачивши міліціонерів, швидко ретирувалися.

Те, що побачили журналісти, нормальній людині у голову не вкладається. Таке враження, ніби із землі вивернули нутрощі і дригом перевернули. Тонюсінька скибка чорнозему, що з таким трудом формувалася впродовж десятків, сотень чи й тисяч літ, рятуючи край од піщаних та пилових бур, віднині знищена і їй не скоро вдасться відродитись.

– Це схоже на розрите кладовище, – скрушно зітхає мій колега-журналіст Микола Якименко.

І справді сотні виритих ямин різної глибини і розміру не залишають ніякої перспективи для лісу. Декотрі сосни повалилися, чимало стоїть з підрубаним корінням.

– А ви подумали, що залишите для наших нащадків? – емоційно звертається до «бурштиношукачів» директор ДП «Маневицьке ЛГ».

Зараз обговорюється питання встановлення відеокамер з датчиками, які реагуватимуть на рух і автоматично фотографуватимуть кривдників природи, також про використання для патрулювання лісоугідь квадрокоптерів. А ще кажуть, всіх «бурштиношукачів» прямо від місць незаконного видобутку відправлятимуть на підмогу армійцям АТО.

– Мені довелося побувати у сусідній Рівненській області, де копачами знищено десятки, якщо не сотні гектарів поля та лісу, – розповідає начальник відділу лісового господарства ВОУЛМГ Борис Бабеляс. – Це жахливе видовисько. Ніби війна пройшлася…

Волині, на відміну від рівненчан та житомирян, вдалося уберегти свої ліси і поля.

Про «бурштинову тему» уже заговорив і Президент України Петро Порошенко.

– Досі цьому лихові протистояли тільки лісівники, – каже Володимир Радіон. – То була нерівна битва. Доводилося стикатися з копачами, яких охороняли автоматники, нам погрожували, залякували… Можливо тепер все зміниться на краще?!.