– Головним напрямом у бюджетній політиці усіх органів влади та місцевого самоврядування області у 2015 році має бути недопущення втрат доходів та вжиття заходів стосовно залучення додаткових надходжень до бюджету, чітке спрямування коштів отриманих від перевиконання доходної частини місцевих бюджетів у І півріччі 2015 року на найнеобхідніші потреби та жорстка економія наявного ресурсу, – зазначив директор департаменту фінансів облдержадміністрації Ігор Никитюк, окреслюючи справи бюджетні, під час оперативної наради. Про це повідомляє прес-служба Волинської ОДА.

За словами директора департаменту, місцеві бюджети області за власною доходною базою до затверджених показників на перше півріччя цього року виконані на 134,9 %. Понад план одержано 203 млн. грн. доходів. Забезпечено виконання бюджетів усіх міст обласного значення, зведених бюджетів районів та районних бюджетів. Обласний бюджет виконано на 136,9 %, понад план надійшло 40 млн. гривень. Надходження до загального фонду місцевих бюджетів зросли на 286,8 млн. грн. або на 57,6 %. Позитивна динаміка склалась за усіма основними платежами до бюджету області.

– Це найкращі показники за рівнем виконання доходної частини бюджету за останні роки, – зазначив Ігор Никитюк. – Тому основними завданнями у другому півріччі для усіх учасників бюджетного процесу повинні бути збереження досягнутих темпів надходжень та ефективне використання отриманого додаткового ресурсу.

Що ж до ситуації з виконанням бюджету, то тут ситуація наступна: однією з основних проблем у виконанні бюджету є питання своєчасної сплати податків до бюджету. Найбільше зросла заборгованість по сплаті земельного податку – на 4,5 млн. грн. та податку на прибуток підприємств – на 3,4 млн. гривень. Потребують прискорення реалізації завдання, які стосується земельних питань, зокрема, в частині оформлення та реєстрації прав власності та землекористування на земельні ділянки та приведення в них розміру орендної плати у відповідність до норм чинного законодавства. Адже за даними фіскальних органів орендарі продовжують використовувати земельні ділянки з розмірами орендної плати в договорах оренди нижче 3 % нормативної грошової оцінки. Втрати місцевих бюджетів за рік можуть скласти понад 800 тис. гривень.

– У 2014 році місцевим бюджетам області передбачалась субвенція з Державного на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій у загальній сумі 12 115,6 тис. грн., з яких освоєно 9 066,7 тис. грн., або 74,8 % від запланованих асигнувань, – зазначив Ігор Никитюк. – З Державного бюджету субвенція профінансована у повному обсязі, однак у зв’язку із надходженням коштів в останні дні року та непроведенням платежів органами державної казначейської служби, не використано 3048,9 тис. гривень. Внаслідок цього станом на 1 січня 2015 року залишились неоплаченими виконані роботи загальним обсягом 2 737 тис. гривень. Міністерством фінансів України запропоновано на погашення цієї заборгованості залучати кошти місцевих бюджетів.

Голова облдержадміністрації наголосив, що погашення такого роду заборгованості буде здійснюватися тільки на умовах співфінансування.

– За підсумками виконання бюджету за перше півріччя 2015 року, ми готові покрити заборгованість, але за принципом 50/50, – зазначив Володимир Гунчик. – Тобто половину боргу погасимо із обласного бюджету, половину боргу із місцевих.

За словами директора департаменту фінансів облдержадміністрації, існують сільські, селищні районні ради, які неспроможні ефективно функціонувати без відповідних субвенцій із бюджетів вищих рівнів:

– Відтак такого роду фінансова неспроможність утримання апаратів органів місцевого самоврядування свідчить про необхідність якнайшвидшої реалізації вимог Закону України «Про добровільне об’єднання громад».

– Якщо сільські, селищі ради надіються на трансфери із бюджетів вищих рівнів, то дуже помиляються, – зазначив голова облдержадміністрації. – У Державному бюджеті 2016 року не буде дано згоди на підтримку органів місцевого самоврядування. Разом із повноваженнями громадам будуть передані і фінансові аспекти функціонування.