18 мільйонів гривень становить сума тендерних закупівель, під час яких допустили порушення на Волині. При чому, 12,8 мільйона становлять тендери, оголошені Ковельським міськвиконком, з яких 11,3 мільйона – тендери з будівництва молодіжного житла в місті. Експерти кажуть, що з таким відвертим нехтуванням закону стикаються вперше, за весь час моніторингу по Україні: тут у технічних вимогах вказали конкретні марки товарів а також магазини, в яких їх необхідно купувати.

Про це стало відомо під час круглого столу за участю експертів проекту «Тендер і злочин» сьогодні, 20 серпня, - пише Інформаційне агентство Волинські Новини.

Керівник проекту «Тендер і злочин», експерт з державних закупівель Мирослав Сімка розповів, що проект моніторить тендерні закупівлі на Волині протягом червня та липня. За цей час вдалось виявити 18 закупівель, що були здійснені з порушенням чинного законодавства на суму 18 мільйонів гривень. Сімка каже, що на Волині справи з тендерами складаються по принципу «свій, до свого, по своє» - мовляв, купують, як правило, у місцевих підприємців.

 

Цього ж принципу дотримуються і контролюючі та правоохоронні органи, які надміру лояльно ставляться до відвертих порушень тендерного законодавства. До слова, експерт називає це саме волинською специфікою, що також характерна і для Львова – тут перевіряючі органи не йдуть на контакт у випадку виявлення порушень. У той час, коли в Івано-Франківській та Тернопільській області тенденція зворотна.

10 депутатських звернень щодо порушень стосовно виявлених інцидентів направили у в прокуратуру, ще 10 - в Державну фінансову інспекцію.

Експерт каже, що справжнім рекордсменом у порушеннях під час тендерних закупівель стало місто Ковель. Адже під час процедур міськвиконкому допустили порушень у тендерах загальною сумою на 12,8 мільйона гривень.

 

Зокрема, йдеться про будівництво молодіжного житла в місті. Мирослав Сімка каже, що умови тендеру прописані вже заздалегідь під конкретну фірму. Тобто, визначені таким чином, щоб з них було зрозуміло, хто має будувати ці об’єкти, а також де купувати всі матеріали.

«Прописані всі магазини та супермаркети, де потрібно купувати товари. Конкретні моделі труб, батарей, радіаторів, бойлерів тощо. Хтось зробив на цьому цілий бізнес-план – бо це сотні котлів, радіаторів, іншого устаткування», - каже Мирослав Сімка та додає, що таке відверте та нахабне нехтування законом у своїй практиці він зустрічає вперше.

Також експерт зауважив, що у технічному завданні має бути вказана кількість будматеріалів, яку слід використати, тип матеріалу тощо, але аж ніяк не конкретні назви магазинів та товарів:

«Коли ведуться такі справи у судах, вони можуть багато чого пробачити і багато на що закрити очі. Але якщо є посилання на фірму та назву товару, то цього не опускають. Бо це пряме нівелювання конкуренції».

Зі слів Мирослава Сімки, активісти будуть вимагати дисциплінарних стягнень та розірвання договору по нечесних тендерах, а також вважають, що за цим фактом контролюючі органи зобов’язані відкрити кримінальне провадження.