Із Надзвичайним та Повноважним Послом Республіки Польща в Україні Генриком Літвіном зустрівся голова Волинської облдержадміністрації Володимир Гунчик. Про це повідомляє прес-служба Волинської ОДА.

Під час дипломатичної розмови сторони торкнулися лише двох тем: децентралізації влади на теренах України та українсько-польської історії.

Підказати, а не адмініструвати


Саме так визначив Володимир Гунчик завдання влади, зокрема й виконавчої, у контексті впровадження реформ щодо передачі повноважень на місця, говорячи про процес добровільного об’єднання громад. Тим паче, що відповідну реформу Польща вже реалізувала.

«Ми намагаємося передати на місця не лише повноваження, а й відповідальність. Розуміння того, що Україна повинна пройти відповідний період є. І це – надзвичайно важливо. Сьогодні 70 відсотків українців бачать себе у Європейському Союзі. Але це бажання потрібно підкріпити реальними справами», - наголосив голова облдержадміністрації.


До речі, волиняни вже мають чим похвалитися: 6 громад пішли шляхом добровільного об’єднання. Наміри 5-ти підтримали депутати обласної ради, ухваливши відповідне рішення. Ще одна, де об’єдналися населені пункти двох районів, - в очікуванні вердикту Верховної Ради. Загалом же на Волині функціонує 412 громад. Відповідно до пропонованого перспективного плану орієнтовно має постати 74. Але, і на цьому особливо наголошував Володимир Гунчик, спілкуючись із польським дипломатом, можливі зміни, адже головний фактор цього процесу – бажання громади до об’єднання.

«Обласна влада повинна допомагати зрозуміти можливості, котрі відкриваються перед громадами, показати їх доцільність, а не адмініструвати, - висловив позицію Володимир Петрович. – Важливо, що цей процес активно обговорюють у суспільстві».

У відповідь Генрик Літвін зауважив, що Україна вибрала складний шлях реформ, запропонувавши громадам самостійно визначатися, тоді як у Польщі цей процес спустили з центру.


Повага повинна бути з обох сторін

Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Польща в Україні зачепив іншу тему – взаємовідносин двох держав у історичному аспекті. Мовляв, є домовленості українського та польського інститутів пам`яті щодо спільної роботи в форматі робочої групи задля напрацювання єдиної позиції в розумінні подій 1939 – 1943 років. Тоді як польські дипломати, а на цьому наголосив Генрик Літвін, мають намір зосередити зусилля на іншому – вшануванні пам’яті загиблих.


«Нам вдалося уникнути конфліктів. Але не треба забувати, що це – постійний виклик», - зауважив посол.


У відповідь голова облдержадміністрації наголосив: сьогодні не можна дозволити радикальним силам розхитати ситуацію. А відтак, говорячи про облаштування кладовищ, необхідно керуватися виключно бажанням вшанувати загиблих. Тому під час проведення відповідних заходів повинні бути присутніми обидві сторони.

«Важливо консолідувати зусилля, аби уникнути напруження, - підкреслив Володимир Гунчик. – Гадаю, дуже важливо знайти історичну істину, поліпшивши при цьому добросусідські стосунки. Політики в цій справі не повинні перекручувати факти, люди ж мають згадати покійних. Користуючись нагодою, від імені волинської громади прошу польську сторону з розумінням поставитися до того, що на території вашої держави є й українські кладовища. А відтак, також має бути пошанування».