Події з нелегальним видобутком бурштину на Волині по-волі переростають у відкрите протистояння старателів, "гастролерів", міліції, добровольчих об'єднань та влади. Зокрема, 21 вересня 2015 року було виявлено групу невідомих осіб, яка проводила незаконні роботи по видобутку бурштину на території лісів Маневицького району Волинської області. Принаймні так повідомлялось у ЗМІ, а згодом і на сайті МВС України у Волинській області. 

В той же час, за словами лісівників у Маневицькому районі бурштинокопачами було віднайдено поклади цінного каміння на глибині 1,5 метри. Маленька глибина покладів дозволила видобувати мінерал звичайними лопатами, без застосування спеціального обладнання. Певно саме цей факт спричинив небувалий ажіотаж та наплив великої кількості людей, які прагнули швидко заробити легкі гроші.

Представники силових структур намагались роз’яснити людям, що роботи по видобутку бурштину виконуються ними всупереч закону. Зокрема, на місце масового скупчення старателів виїхали правоохоронні органи та нацгвардійці. Однак вчора це не вирішило ситуацію, тож вже сьогодні, 23 вересня в Маневицький район в екстренному порядку поїхали цілою процесією губернатор Волині Володимир Гунчик, головний міліціянт Петро Шпига та прокурор області Дмитро Чепіжак.

Голова Волинської обласної державної адміністрації Володимир Гунчик розповів, що незважаючи на попередження від правоохоронних органів, кількість видобувачів бурштину за останню добу тільки збільшувалась, і сягнула близько 1000 людей. Також головний адміністратор області зауважив, що більшість копачів не була волинянами. Мовляв у Маневицькі ліси приїхали старателі з Рівненської, Львівської, Житомирської та ін. областей. Та найбільш вражаючим є те, що за одну ніч з 22 на 23 вересня нелегальними бурштинокопачами у Маневицьких лісах було знищено близько 15-ти гектарів верхнього шару родючої землі.

Володимир Гунчик стверджує, що частина людей, які з ним спілкувались були у балаклавах, та у нетверезому стані. Тож всі наміри «спокійно врегулювати ситуацію» виявились марними.

Начальник УМВС України у Волинській області Петро Шпига розповів, що по факту незаконних дій було відкрито кримінальне провадження за статтею 240. Зокрема, головний міліціянт краю звернувся до міністра внутрішніх справ з проханням надати допомогу і вислати з  інших областей кілька спецпідрозділів. Тож для охорони правопорядку і недопущення протиправних дій було задіяно більше 500 правоохоронців, та 250 представників громадських організації і добровольчих формувань, які поряд з силовиками забезпечували правопорядок.

В рамках провадження були проведені заходи по припиненню незаконної діяльності, та слідчі оперативні дії.

Станом на сьогодні, 23 вересня, затримано близько 20 автомобілів, та майже 40 осіб, які перевозили в автівках знаряддя для видобутку корисних копалин і сам бурштин. Також, в одній з машин, яка їхала безпосередньо з місця скоєння злочину, було вилучено 200 000 гривень, передбачених скоріш за все для закупівлі бурштину-сирцю на місцях видобутку.

Прокурор Волинської області Дмитро Чепіжак розповів, що прокуратурою було встановлено організаторів незаконного видобутку бурштину. Він також розповів, що організаторами виявились представники сусідніх областей. В ході обшуків їх помешкань були виявлені речі, які свідчать про їхню причетність до організації нелегального видобутку бурштину.

Під час зустрічі обурені люди спитали голову Волинської ОДА чому, коли бурштин видобували "Самооборонівці" їх ніхто не ловив, а коли вийшли селяни «викопати те, що вони знайшли на своїй землі» - їм перешкоджають?

Однак Володимир Гунчик відповів копачам, що про причетність цієї ГО йому мало відомо. Разом з тим він запевнив, що видобуток бурштину на Волині буде проводитись обласним комунальним підприємством, яке невдовзі таки створять.

Разом з тим, Андрій Хведчак розповів, що кожен може одягти військову форму, причепити шеврон і сказати, що він з "самооборони". Він зауважив що місцеві звинувачують у всьому Самооборону. Однак за словами активіста, це через те, що їхня громадська організація протягом декількох місяців, вела активну діяльність по запобіганню видобутку бурштину в Маневичах.

Гунчик також пояснив селянам, що в нашій державі сьогодні немає ринку збуту бурштину, адже в Україні він досі не вважався дорогоцінним каменем.

Таким чином, на під'їздах до лісів у Маневицькому районі було виставлено низку блок-постів, де силовики будть вести спільне чергування разом з представниками добровольчих формувань і громадських організацій.