Однією з особливостей української економіки є високий рівень нелегального обігу товарів і послуг. За даними Мінекономрозвитку, в цьому році він досяг 47% від офіційного ВВП. Одна з причин - падіння купівельної спроможності населення через девальвацію гривні і подорожчання імпорту. Як пише журнал «Фокус», до роботи в тіні підприємців підштовхує і високе податкове навантаження, зазначає ТСН.

Видання склало список десяти найпопулярніших нелегальних бізнесів в Україні.

Виготовлення нафтопродуктів

За даними Держстату, в серпні 2015 через мережі АЗС було офіційно продано 167,6 тис. т бензину на суму 4,5 млрд грн. Тобто щомісячний обсяг нелегального паливного ринку - 1-2 млрд грн. «Чорне паливо» виробляють двома шляхами. Найпоширеніший - блендінг або змішування нафтопродуктів, які не обкладаються акцизом, з октанозбільшувальними добавками. Для виробництва бензину використовують «платформат» і «реформат» - звичайний бензин, але призначений для хімічної промисловості.

Таким чином, ціна нелегального палива знижується на 5-6 грн. Крім того, на заході України працює кілька нелегальних міні-НПЗ. Їхні власники роблять врізки в магістральні проводи Укртранснафти і переробляють відкачану з них нафту на солярку.

Частка нелегального ринку: 30%. Річний оборот: 550 млн дол. Для старту потрібно: нафтобаза - від 200 тис. дол., бензовоз - від 30 тис. дол., мережа АЗС - від 50 тис. дол. Рентабельність: 40%.

Виробництво алкоголю

Людей спокушає дешевизна контрафакту. При законодавчо закріпленій мінімальній роздрібній ціні на горілку 54,9 грн за пляшку, 0,5 л «паленки» того ж об'єму продається через інтернет за ціною від 15 грн.

Частка нелегального ринку: 40%. Річний оборот: 100 млн дол. Для старту потрібно: лінія розливу і упаковки - від 20 тис. дол., пікап для розвезення - від 10 тис. дол., приміщення для цеху - від 5 тис. дол. Рентабельність: 100-200%.

Відпал деревного вугілля

Промисел процвітає у всіх багатих на ліс областях. На ринку сьогодні бум. Відпал партії вугілля триває близько двох тижнів. Девальвація гривні в цьому році в прямому сенсі перетворила деревне вугілля в «чорне золото». За словами заступника голови Сумської області Ірини Купрейчик, в регіоні куб дерева твердих порід офіційно коштує близько 800 грн, неофіційно - 120 грн. Піч - бочка з двох шарів жерсті, між якими прокладена скловата.

Частка нелегального ринку: 60% Річний оборот: 40 млн дол. Для старту потрібно: грубка з жерсті, обкладена скловатою, - від 5 тис. грн.

Рентабельність: 300%.

Поставки товарів в окуповані райони Донбасу

Дорожнеча продуктів породила масштабний нелегальний бізнес. Замглави ГФС Сергій Білан зізнався: «Найбільш ходовий товар - пиво, але в принципі в «ЛНР» і «ДНР» везуть буквально все». На особливому рахунку - поставки ліків. З початку року на блокпостах затримали ліків на суму 32 млн грн.

Для старту потрібно: бус - від 10 тис. дол. Рентабельність: 100%.

Добування піску та гравію

Видобуток піску здійснюють лише бізнесмени, пов'язані з правоохоронцями і чиновниками, які не бояться перевірок. За даними Держстату, за січень - серпень в Україні добули 7 млн т піску. Ще стільки ж видобувається нелегально. Собівартість піску як мінімум удвічі нижче ціни продажу. Частка нелегального ринку: 100%. Річний оборот: 20 млн дол. Для старту потрібно: земснаряд - 50 тис. дол., вантажівки - 7 тис. дол., екскаватор - 5 тис. дол., бульдозер - 5 тис. дол.

Рентабельність: 100%. Контрабанда сигарет В основному переправляють сигарети через митницю дрібні підприємці, що діють на свій страх і ризик. Великі партії перекидають через «зеленку», домовившись з прикордонниками.

Контрабандисти платять

10 тис. дол. за кожен ящик сигарет. За різними оцінками, з України в 2013 році 550 млн пачок було нелегально вивезено. В Україні існує індустрія виробництва сигарет для контрабанди - дешеві бренди, які практично не представлені на внутрішньому ринку. Після початку війни різко зріс потік сигарет без акцизних марок з Донбасу. Частка нелегального ринку: 15%. Річний оборот: 360 - 450 млн дол. Рентабельність: 300%.

Обмін валют

Як вважає екс-начальник відділу по боротьбі з економічними злочинами СБУ Михайло Притула, податкове законодавство передбачає, що людям вигідніше йти до «міняйл» на вулиці, ніж у банк. Всі ці системи пов'язані зі співробітниками податкової служби. Частка нелегального ринку: невідома. Річний оборот: невідомий.

Рентабельність: 1% від кожної операції.

Видобуток бурштину

Янтарна лихоманка в Україні пов'язана з забороною Росії на експорт каменю-сирцю і зростанням популярності виробів у Китаї. За різними оцінками, нелегали видобувають в Україні 30 - 80 т бурштину. Нелегальним промислом займається 10 - 80000 українців.

Частка нелегального ринку: 99%. Річний оборот: до 300 млн дол. Для старту потрібно: оренда мотопомпи, 800 дол. на день. Рентабельність: 200%. Рубка лісу За інформацією Держагентства, торік обсяг незаконної вирубки деревини склав 6,6 тис. куб. м на суму 20300000 грн. Проте в країні поширена підміна виду продаваної деревини. Наприклад, продаж цінного бука і граба (70 дол. за куб. м) під виглядом берези (20 дол. за куб. м). Частка нелегального ринку: 80%. Річний оборот: більше 100 млн дол. Для старту потрібно: керівна посада в лісгоспі.

Рентабельність: від 200%. Видобуток вугілля в копанках У 2013 році на Донбасі працювало понад 10 тис. нелегальних шахт. На них видобували близько 6 млн т вугілля. За словами джерела в менеджменті однієї з шахт в Донецькій області, наразі цей бізнес почувається добре. Незаконний видобуток процвітає в окупованих районах Донбасу, де бойовики обклали копанки своїми податками - 20 тис. грн. Частка нелегального ринку: 10%. Річний оборот: 140- 330 млн дол. Для старту потрібно: старий мотоцикл, кріпильний ліс - 100 дол., вантажівка - 5 тис. дол. Рентабельність: до 250%.