Попри законодавче гарантування забезпечення стомованих інвалідів необхідними засобами, пацієнти з Волині протягом цілого року не можуть отримати необхідні для нормальної життєдіяльності препарати. З місцевого бюджету на людину виділяють 50 гривень на рік, при потребі у 1500.

Катерина Мельник очолює благодійну організацію стомованих інвалідів «Астома–Волинь» впродовж трьох років. За цей час організації вдалось залучити на допомогу собі три програми фінансування. Але і цього занадто мало для потреб таких людей - пише Інформаційне агентство Волинські Новини.

«Ще коли була раніше ціна препаратів засобів по догляду за астомою була невеличка, 3 роки тому, ми могли закупити 300–400 засобів. Цього року за цю суму змогли тільки 100», – пояснює жінка.

Стомовані – це люди, котрі внаслідок оперативного втручання в тіло мають штучні отвори для виведення продуктів життєдіяльності організму. Для цього користуються спеціальним засобом для догляду за цим отвором (стомою). Такі хворі змушені освоювати нові для себе нові гігієнічні процедури та психологічно адаптуватись до змін у побуті.

Змінні засоби називають калоприймачами вони і мають різну якість, яка залежить від вартості. На місяць одному хворому потрібно від 7 до 30 калоприймачів. Середня вартість одного становить 50 гривень.

Анатолій Дубовий каже, що міська влада виділяє лише 50 гривень на рік, і то – лише після відповідного звернення. В той час коли для забезпечення відповідними засобами потрібно близько 1500 гривень. Також зауважує, що того року кошти ще виділяли, а цьогоріч – припинили.

Пан Анатолій – мешканець Володимира Волинського, де немає мецената, який опікувався би стомованими хворими. Обіцяні волинською облрадою калоприймачі за 10 місяців так і не дійшли до хворих, хоча з місцевого бюджету на їх потреби виділили 200 тисяч гривень.

Дещо ліпша картина у лучан: 60 пацієнтів щомісячно отримують по 5 калоприймачів завдяки Фонду Ігоря Палиці «Новий Луцьк». Заступник голови Фонду та депутат Луцької міськради Ірина Констанкевич вважає, що рада має простежити за реалізацією прав таких людей належним чином:

«Є належне законодавче забезпечення, про яке мало хто знає. Відтак, хворі не можуть опікуватись своїми правами і, відповідно, не відстають інформацію про те, що держава їм гарантую. Тому проблема гостра і потрібно зробити все для того, щоб 2016 року всі тендерні процедури були витримані і проведені вчасно».

Стомовані хворі на конференції, присвяченій реабілітації недуги, могли поставити свої запитання до лікаря хірурга, представника Управління охорони здоров’я і до дистриб’юторів фірм-виборників калоприймачів та допоміжних засобів.

Новиною для стомованих виявилось функціонування спеціального кабінету для прийому в обласній лікарні, необхідність додаткової регулярної діагностики і право на державне забезпечення необхідними засобами. Наразі ж організація «Астома–Волинь» не має навіть приміщення для консультацій своїх членів.