На думку експерта, «потрібно забезпечити гарантовані надходження до бюджету, але ні в якому разі не за рахунок збільшення доступності цигарок!». Проблеми з підготовкою законодавчих змін з оподаткування тютюнових виробів можуть спричинити за собою труднощі в процесі боротьби з курінням в Україні та привести до недоотримання держбюджетом суми в 3 млрд грн - пише IPress.

Таку думку висловив виданню «апостроф» експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Вадим Перебийніс.

«У вівторок, 22 грудня, Податковий комітет Верховної ради не зміг досягти компромісу з питань оподаткування тютюнових виробів. Як не дивно, думки розділилися щодо адвалорної ставки, по суті - з питання, чи потрібно підтримати тих, хто хоче залишити сигарети в Україні дешевими, чи ні. В умовах необхідності збалансувати бюджет, урізання та скасування пільг по ряду більш соціально чутливих питань, така позиція деяких депутатів ставить під сумнів прагнення досягати розумного рішення у проблемних питаннях. Крім того, Україна фактично ставить під загрозу виконання своїх зобов'язань щодо підвищення акцизів на тютюнові вироби, які визначені підписаної Угоди про асоціацію з ЄС, і якими, зокрема, передбачається до 2027 року встановлення мінімального акцизу на рівні 90 євро за 1000 сигарет», - сказав він.

На думку експерта, «потрібно забезпечити гарантовані надходження до бюджету, але ні в якому разі не за рахунок збільшення доступності сигарет!».

«На робочих групах публічно пропонувалося рішення, яке може забезпечити досягнення обох цілей - підвищувати мінімальне податкове зобов'язання і специфічний податок на 40%, як це пропонує Мінфін, але замість підвищення адвалорної ставки вводити податкові механізми встановлення цінового мінімуму на сигарети. Останнє особливо важливо, якщо взяти до уваги той факт, що за останні місяці сигарети подешевшали на 2-3 гривні і зараз коштують від 9 грн за пачку. На ринку не повинно бути цигарок дешевше 15-16 грн. При дотриманні такого підходу, надходження в 2016 році могли бути на 3 млрд грн вище, ніж прогнозовані сьогодні», - також підкреслив Перебийніс.

«Крім того, таке рішення зменшить цінову доступність до цигарок низької цінової категорії, що в контексті боротьби з тютюнопалінням серед молоді досить є ефективним заходом. В Україні не повинно бути «соціальних сигарет», адже від цього залежить майбутнє здоров'я дітей і нації», - резюмував експерт.