"Не було і немає чогось такого, як "антипольськість" як "вроджена риса" українців", - сказав Ющенко, який 7-8 вересня перебуває з державним візитом у Польщі. 

Глава Української держави визнав, що українці та поляки мали складні відносини на певному етапі історії, і закликав до взаємовибачення задля порозуміння та кращого майбутнього. 

"Історію не можна сприймати як аркуш паперу, який можна розділити лінією та сказати, що з однієї сторони все погане, а з іншої - все добре", - зазначив Ющенко. 

Він нагадав, що нещодавно брав участь з президентом Польщі Лєхом Качинським у відкритті пам’ятника полякам, вбитим підрозділом УПА, у Гуті Пеняцькій, а ще раніше обидва президенти відкривали памятник убитим українцям польською Армією крайовою у Павлокомі. 

"Мені не було легко, але це був мій обов’язок. Чи президентові Лєху Качинському було легко у Павлокомі? З певністю можна сказати, що ні, але це треба було зробити", - сказав Ющенко. 

Він наголосив, що УПА, як і польська Армія крайова, воювали за незалежність своїх народів, а їхні лідери є національними героями. 

"Трагедія полягає в тому, що доходило до боротьби між українцями та поляками", - сказав Ющенко. 

Він також назвав природнім бажанням українців та поляків увічнити пам’ять своїх героїв, які боролися за незалежність. 

За словами Ющенка, для українців одним з найбільших героїв того часу є лідер ОУН Степан Бандера, якого у Польщі вважають відповідальним за масові вбивства поляків на Волині у 1943 році. 

При цьому він не відповів на запитання журналістів, чи підпише указ про присвоєння Бандері звання Героя України, запевнивши, що подібне рішення не було б спрямоване проти поляків. Ющенко зауважив, що таке рішення не повинно прийматись поспішно. "Це повинен бути процес. Подібна подія повинна поєднувати народ", - сказав він. 

Крім цього, президент Ющенко вважає, що відсутність посла Росії в Україні є ознакою замороження відносин. 

"Ненадіслання посла означає замороження відносин. Ми хочемо доброї співпраці з Росією, ми проти пересварення українців з росіянами. А Росія, безперечно, має вплив на нашу політику, але, як показали останні вибори, щоразу менш вирішальний", - сказав Ющенко. 

Коментуючи висловлювання представника НАТО, що "Альянс не буде військово підтримувати Україну", Ющенко зазначив: "Ми не хочемо військової підтримки. Натомість, ми прагнемо ввійти до пан’європейської системи колективної безпеки, а такою системою є НАТО. Альтернативи немає. Жодна велика держава не має наміру самостійно дбати про свою безпеку, ані Франція, ані Німеччина". 

Коментуючи публікації у російські ЗМІ, в яких співвинуватцями початку ІІ світової війни називалися польські політики та українські націоналісти, президент сказав: "Другу світову війну в Європі викликали два режими, які хотіли поділити між собою наш континент: комуністичний і нацистський, Сталін і Гітлер. І це їхня співпраця підпалила запал, призводячи до 1 і 17 вересня". 

"Безперечно, у війні брали участь не лише Німеччина і СРСР, але це не міняє суті справи, що велике зіткнення у Європі спричинили брунатні з червоними. Як це відбувається, що одна з країн, які викликали війну — Німеччина — так добре функціонує в Європейському Союзі? Так діється тому, що вона винесла урок з історії, зрозуміла свою провину і просила пробачення", - додав він. 

Говорячи про звинувачення на адресу Організації українських націоналістів, Ющенко зазначив, що в такому разі варто запитати, чому всі лідери ОУН "сиділи в німецьких концентраційних таборах, якщо були союзниками Гітлера". 

Також за ініціативи Посольства України в Республіці Польща, у польському парламенті відкрито виставку картин відомого українського художника Валерія Франчука «Розгойдані дзвони пам’яті», присвячену Голодомору 1932-33 років в Україні. 

Картини знайомлять відвідувачів з трагічними сторінками української історії. 

Цього ж дня виставку оглянув президент Ющенко, який перебуває у Польщі з державним візитом. 

Нагадаємо, в серпні низка зарубіжних об\'єднань українців, перш за все канадських, звернулися до президента Ющенка з проханням присвоїти посмертне звання Героя України керівникові Організації українських націоналістів Степану Бандері.
http://www.newsru.ua/ukraine/08sep2009/poland.html