Пропозиція нового житла скоротиться, ціни в доларах на вторинному ринку будуть падати, вважають експерти. Українські забудовники прогнозують підвищення цін не первинне житло в Україні, незважаючи на те, що ринок нерухомості наразі переживає глибоку кризу - інформує Корреспондент.net.
«Торік, щоб стимулювати попит, будівельні компанії скоротили свій прибуток до мінімуму. Але забудовники залежать від курсу валют, оскільки частина оздоблювальних матеріалів імпортується. І якщо гривня девальвує, то забудовники змушені підвищувати ціни на нерухомість», - розповів керівник відділу продажів київського ЖК Park Stone Дмитро Шостя.
Аналогічну думку висловив президент Української державної будівельної корпорації Укрбуд Максим Микитась.
«Зростання цін на житло в нинішньому році, швидше за все, триватиме. Говорити, наскільки і якими темпами, поки рано, адже багато чого залежить від валютного курсу. Але в кожному разі ціни на будматеріали та енергоносії падати не будуть, швидше - зростати. Тому не впаде і ціна квадратного метра. Будівельники чудово розуміють всю складність нинішньої ситуації і продовжать залучати потенційного покупця різними знижками та акціями. Але і тут їхні можливості не безмежні, адже ніхто не стане працювати собі в збиток», - розповів він.
Минулий 2015 рік оператори ринку нерухомості називають найгіршим за весь час незалежності України.
Так, у Києві та Київській області, за даними компанії SV Development, продажі квартир на первинному ринку впали в 2,2 рази, на вторинному - на 27%, в сегменті приватних будинків - в 1,5 рази.
«Кількість угод на ринку мінімальна. Практично у всіх сегментах («економ», «бізнес», «еліт», «де-люкс») ситуація така: чим житло дорожче, тим менше купують. 80% угод припадає на нижній поріг сегмента», - розповів директор з маркетингу компанії SV Development Сергій Костецький.
За оцінками аналітиків, зараз частка «економ-сегменту» (до 80 тисяч доларів за квартиру) становить 79%, «бізнес-класу» (від 80 до 150 тисяч) - 13%, «еліт» (від 150 до 300 тисяч) - 6%, а сегмента «де-люкс» (від 300 тисяч) за квартиру) - 2%.
Нагадаємо, в 2015 році забудовники підняли ціни на 31,3%, після чого в грудні середня вартість 1 кв. м житла на первинному зросла до 22,7 тисяч грн. Серед причин подорожчання називали нестабільний валютний курс, збільшення собівартості будівництва, низьку купівельну активність, проблеми з введенням в експлуатацію і т.д.
Учасники ринку вважають, що в поточному році основний попит піде на вторинний ринок нерухомості, оскільки таке житло дорожчає повільніше. За даними ІАП «Столична нерухомість», в Києві в грудні 2015 року середня вартість виставлених на продаж на вторинному ринку квартир склала 34,9 тис. грн/кв. м. Це на 25,7% дорожче, ніж в 2014 році. Але в доларах ціни продовжують падати - за рік вони просіли на 15,5%. Більше того, оператори прогнозують чергове зниження цін на вторинне житло.
«Якщо в 2016 році угод на вторинному ринку стане менше, то ця нерухомість подешевшає ще на 10-15% до кінця року. Для будівельних компаній рік буде складним, оскільки істотного зростання попиту не відбудеться. Пропозиція на ринку нерухомості також скоротиться: не менше 30 % нових проектів будівельні компанії так і не почали, оскільки не можуть спрогнозувати ситуацію на ринку навіть на рік вперед», - прогнозує Шостя.
У свою чергу, Максим Микитась вважає, що ціни на вторинному ринку невиправдано високі, що в перспективі призведе до їхнього зниження.
«На тлі вибору досить доступної первинки кількість угод на вторинному ринку може ще скоротитися. Відповідно, знизиться і ціна, але незначно - на 8-10%. Багато продавців, швидше за все, просто знімуть з продажу свої квартири в очікуванні кращих часів. Водночас будівельні компанії з обережністю починають нові проекти, приблизно третину з них відклали. Тому пропозиція на ринку нерухомості році в 2016 зменшиться», - вважає глава Укрбуду.
Коментарі
коментарів немає