Загалом 80% ринку оренди нерухомості перебуває в тіні, заявив в ефірі радіостанції Голос Столиці експерт Анатолій Топал. За його словами, розроблений в Мінрегіонбуді законопроект про орендне житло не принесе швидких змін на ринок.

Незабаром в Україні стане неможливо офіційно здавати житло в оренду, заявив віце-прем'єр-міністр, міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко. За його словами, в Україні не розроблена бізнес-модель оренди житла. «У нас якийсь Шанхай зразка XIX століття. І це наш недогляд», — заявив Зубко.

У Мінрегіонбуді вже розроблено законопроект про орендне житло, який передбачає заохочення для інвестування в будівництво такого житла. Приміром, землю держава надаватиме безкоштовно, а замовника будівництва буде звільняти від перерахування коштів на розвиток інфраструктури.

Перспективи виведення ринку здачі-оренди житла з тіні в ефірі радіостанції Голос Столиці прокоментував віце-президент Асоціації професійних управителів нерухомістюАнатолій Топал.

Яка частина ринку оренди нерухомості перебуває в тіні?

— Після останніх нововведень — близько 90%, якщо ми говоримо про житлову нерухомість. Був час, коли люди вийшли з тіні, почали оформляти на себе ФОП і здавати житло відкрито. Але після реформ в 2012 році, що стосувалися ФОП, ринок знову пішов у тінь.

Які саме нововведення ви маєте на увазі?

— Мова про оподаткування доходів фізичних осіб, у тому числі від надання нерухомості в оренду. У деяких європейських країнах робиться так: я плачу стійкий податок, який не перевищує певний відсоток, і з мене більше ніхто нічого не вимагає, тому мені цікаво платити податки, я захищений державою. А сьогодні немає ні захисту, ні порядку, ні правил гри на ринку житлової оренди. Тому близько 80% всього ринку знаходиться в тіні.

Які, на вашу думку, перспективи нового законопроекту про орендне житло?

— Там зашиті два камінчики, які Мінрегіонбуд обходить. Ніде не вказано, як бути приватним забудовникам. У нас вже були випадки: земельна ділянка виділялася під якусь соціальну програму житла, а потім забудовник зводив поруч 4-5 «свічок», які продавалися за гідною ціною. Загроза полягає в тому, що комусь виділять безкоштовну ділянку, підведуть комунікації, один будинок побудується під оренду, але 5-6 будинків на цій ділянці можуть бути побудовані і для продажу. Крім того, відсутня методика розрахунку орендної ставки. При цьому йде розмежування державної, комунальної та приватної частини цього ринку, і якщо з першими двома сферами все зрозуміло, то зовсім неясно, що буде з приватним сектором. У законопроекті про це нічого не сказано. Також незрозуміло, чи захоче хтось у нашій країні грати на «довгих» грошах. Поки будівельний ринок України грає на «коротких» грошах — побудував, продав, проект протягом 3-5 років закрив. Щодо тривалих проектів, то незрозуміло, хто захоче вкладати в це кошти, крім держави.

Зубко стверджує, що за допомогою будівництва житла для оренди держава збільшить кількість пропозицій на ринку і тим самим знизить ціну. Це можна реалізувати?

— Всі цікаві для оренди ділянки вже забудовані тими ж приватними забудовниками. Пропозиції на ринку житлової оренди перевищують попит, але ціни не падають. Є певна межа, нижче якої ціни впасти не можуть. І знову ж, Зубко чомусь не говорить про методику розрахунку орендної ставки. Може статися так, що в певних регіонах орендна ставка буде вище рівня, що диктується ринком.

Чи не призведе це до загального збільшення цін на оренду?

— Ні, ринок буде жити сам по собі. Це вже четвертий чи п'ятий законопроект щодо орендного житла за останні десять років, і швидко він не принесе жодних змін на ринок. Потрібно не менше чотирьох-п'яти років, щоб закон запрацював.

Чи не можна недобудови перетворити на будинки для орендного житла, хоча б частково?

— Тоді треба весь будинок брати в оренду. У тих недобудованих будинках майже на 100% все розпродано, права на квартири знаходяться в приватних руках. Як розбиратися з приватними інвесторами? Ніхто не буде зараз з ними розбиратися. Щодо будинків для оренди, то потрібно готуватися до того, що це буде будівництво «економ-мінус». У законі вже закладена можливість відступати від норм у бік зменшення вимог в рамках такого будівництва.