Комунальні послуги та паливо виросли в ціні втричі, медицина майже вдвічі, зате послуги зв'язку всього на 11% - про це пише Сегодня.
З 2010 року життя українців подорожчало на 80%, а реальні доходи при цьому скоротилися більш ніж на 10% – такі розрахунки Держслужби статистики. Причому товари та послуги дорожчали нерівномірно: наприклад, триразове за сумою підвищення цін на компослуги і паливо довелося на 2011-й, 2014-й і 2015 роки, а в 2012-2013 рр. ціни на них були стабільними. Приблизно так само змінювалася вартість медицини і транспортних послуг. А ось одяг, послуги зв'язку та освіту всі роки, крім 2015-го, дорожчали лише на кілька відсотків (докладніше – див. інфографіку).
Різкий стрибок цін на всі стався саме в 2015-му, коли обвалилася гривня, пояснюють економісти, але найгірше ми вже пережили: в 2016 році інфляція сповільниться приблизно вдвічі, до 24-25% на рік, а з 2017 року можна сподіватися на деяке поліпшення , хоча ціни виростуть ще на 10-12%.
«До того часу депресія світової економіки закінчиться. А отже, Україна зможе заробляти на експорті металу і зерна», – прогнозує економіст Віктор Лисицький.
ЧОМУ ДОРОЖЧАЄ. Президент Украналітцентра Олександр Охріменко каже, що причини підвищення вартості різних категорій товарів і послуг відрізняються. «Колишня влада штучно стримувала тарифи на компослуги, щоб не розганяти інфляцію. Хоча при стабільній економіці плавне підвищення вартості води, газу, опалення, електроенергії не було б настільки болючим для населення, як зараз, – роз'яснює Охріменко. – У дворазовому зростанні вартості підакцизних товарів (алкоголю та тютюну) також «винна» держава: податі підвищувала як стара, так і нова влада, адже акцизи – найпростіший і надійний спосіб наповнити бюджет».
Аналітик компанії «Простобанк консалтинг» Іван Нікітченко також зазначає, що на зростання цін впливають різні чинники – в одному випадку ціни формує ринок, в іншому – адмінресурс. «Лідерами за подорожчання стали комунальні послуги, але ріст відбувся в останні два роки, – аналізує Нікітченко. – Причина – занадто довго тарифи були низькими. Додатковим каталізатором зростання виявилася девальвація гривні, адже ціни газу і нафтопродуктів зафіксовані в доларах. А ось галузі, де досить висока конкуренція, показали найнижчі темпи зростання цін – зв'язок, готельно-ресторанна сфера, продукти, одяг та взуття».
ЇЖА. З продуктами ситуація трохи інша. На думку експертів, показник, що ціни за п'ять років зросли на 67% – явно занижений, бо сири та інші молокопродукти подорожчали за п'ять років втричі, а м'ясо – вдвічі.
Охріменко каже, що статистика в 2014-му змінила методику розрахунку: в раціон середнього українця стали включати більше круп і картоплі, а частки риби, м'яса та масла – зменшили, щоб показувати менше зростання цін. «Але, за іронією долі, за 2014-2015 роки бакалія і картопля теж злетіли в ціні в 1,5-2 рази», – говорить експерт.
Економіст Віктор Лисицький прогнозує, що продукти будуть дорожчати і далі, а попит на них – падати: «Аграрії скорочують виробництво, а ціни тримають, так як їм треба за щось купувати подорожчали насіння, добрива, корми та енергоресурси».
«Горілка буде дорожчати і далі»
На думку Нікітченка, пік темпів зростання тарифів пройдений, хоча «комуналка» продовжить дорожчати і в 2016-2017 рр. «Далі, при відсутності різких девальвацій, можна очікувати стабілізацію розцінок на компослуги. Що стосується зростання цін на алкоголь і тютюн, то тут ситуація буде залежати від бюджету: чим більше проблем з його наповненням, тим сильніше будуть піднімати акцизи. Запас зростання, особливо по сигаретах, великий – в ЄС пачка коштує 2-10 євро, тобто від 55 грн, у нас набагато нижче», – відзначає експерт.
Охріменко нагадує, що Кабмін вже спланував п'ятирічне зростання акцизів на «шкідливі звички» по 5% на рік, але його, швидше за все, підвищать, оскільки економіка не зростає, а казну наповнювати треба. А от у сфері послуг, освіти, медицини (крім ліків, які дорожчатимуть разом доларом), подорожчання чекати не варто, воно почнеться зі зростанням купівельної спроможності населення, тобто не раніше 2017 р.
Коментарі
Просто Василь
21.01.2016 10:50:05
Самогон, самосад, самосуд.