Український центр оцінювання якості освіти оприлюднив Офіційний звіт про результати зовнішнього оцінювання знань випускників загальноосвітніх навчальних закладів України у 2009 році.Цей документ, як повідомив сьогодні Український центр оцінювання якості освіти, вперше став доступним широкій громадськості, що, згідно з повідомленням, є черговим підтвердженням відкритості та прозорості системи зовнішнього оцінювання. 

У звіті наведено багато інформації, яка дає можливість оцінити стан ситуації у сфері загальної середньої освіти, назвати загальноосвітні навчальні заклади, випускники яких показали найкращі і найгірші результати після участі в зовнішньому оцінюванні. 

Зокрема, як зазначив центр, привертають увагу результати зовнішнього оцінювання з математики. "Психометричний аналіз свідчить, що тест з математики був нескладним. Однак учасники зовнішнього оцінювання показали незадовільні знання. Так, лише 25% учасників виконали завдання з найпростішими тригонометричними рівняннями, 16% - змогли знайти об\'єм кулі, 9% - вирішили завдання на застосування властивостей функції, 8,6% - практичне завдання на обчислення витрат фарби для фарбування кімнати, яка має форму прямого паралелепіпеда. Понад 70% учасників зовнішнього оцінювання не вміють на практиці застосовувати теорему косинусів, Фалеса і Піфагора ", - повідомив Український центр оцінювання якості освіти. 

Не кращими, як зазначили в центрі, є і знання історії України. "Лише 41% учасників зовнішнього оцінювання визначили чинники, які зумовили виникнення українського козацтва в XV-XVI століттях. Правильно назвати подію, з якої почалося звільнення України від нацистської окупації, змогли 29% тих, хто проходив тести з історії України. Лише 46% учасників тестування знають про процеси державотворення в Україні початку 90-х років XX століття. Усього 38% майбутніх студентів змогли правильно вказати дати прийняття Конституції незалежної України, схвалення Декларації про державний суверенітет, Акта проголошення незалежності України ", - також зазначили в українському центрі. 

Аналіз матеріалів, наведених у звіті, свідчить про те, що далеко не всі загальноосвітні навчальні заклади підтверджують наданий ним статус ліцеїв, гімназій, спеціалізованих закладів. "Так, у одній зі шкіл Києва, яка спеціалізується на вивченні французької мови, для складання тестів її обрали лише 7 випускників. Але жоден з них не показав результат вище 172 балів. Аналогічною є ситуація в одній із столичних шкіл з поглибленим вивченням української мови і літератури. Лише один з 25 випускників цього закладу отримав результат у межах 173-183 балів. Жоден не набрав 200 балів ", - повідомили в центрі. 

Звіт про проведення зовнішнього оцінювання направлений до вищого керівництва держави, всіх регіонів України, в науково-дослідницькі інституції, бібліотеки, вищі навчальні заклади, органи управління освітою. 

Нагадаємо, що в липні Міністерство освіти і науки України скасував пільги при вступі до вищих навчальних закладів для медалістів та випускників підготовчих відділень вузів.