Земельна тема завжди лишається «гарячою». І часто у нашій країні буває так – те, що гарантовано законом – не виконується. Боєць АТО В’ячеслав Савчук після повернення додому вирішив спробувати отримати земельну ділянку у Шацькому районі за межами населених пунктів Пульмівської сільської ради під садівництво. Разом з ним із відповідними заявами звернулися й кілька інших учасників АТО. На момент написання заяви, вільні земельні ділянки у Шацькому районі були - про це зазначають в прес-службі УКРОПу.
А заяву на отримання землі написали ще весною минулого року. Наприкінці червня 2015 року В’ячеслав Савчук та інші бійці АТО поцікавилися, чи заяви вже розглянуті і яке по них прийняте рішення. Однак, в Держгеокадастрі повідомили, що заява навіть не зареєстрована. Хоча, згідно із процедурою, такі документи реєструються у триденний термін. А, відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України, розгляд заяви мав відбутися у місячний строк. Після цього б учасники АТО мали б отримати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або пояснення щодо відмови у його наданні.
«Нас попросили переписати ці заяви, пояснюючи, що це начебто за процедурою, – веде далі В’ячеслав Савчук. – Ми так і зробили. Після цього щомісяця нас кормили «завтраками». Зрозумівши, що щось відбувається не так, ми в грудні знову прийшли дізнатися, де наші заяви, і на якому етапі розгляд питання. З’ясувалося, що їх взагалі не зареєстрували. Ми здивувалися, чому їх дістали з шухляди і тримають незареєстрованими в якійсь папці. Працівниця Держземкадастру не захотіла їх дати нам на руки й нічого не пояснила, а пішла до начальника, після чого вийшла і сказала, що їх вже реєструють».
«Вже осінню на сайті Держгеокадастру нашу увагу привернув перелік громадян, які отримали землі. В кінці 2015 року на сайті Волинського Держгеокадастру був опублікований список учасників АТО, які звернулися за ділянками і яким дали хоч якусь відповідь. Ми з хлопцями подивились ті списки і не знайшли своїх прізвищ, – зазначає В’ячеслав Савчук. – На грудневій нараді з головами облради та облдержадміністрації запитав пана Гунчика (голова облдержадміністрації, – авт.) про долю цих ділянок, оскільки чув про його усне розпорядження начальнику Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Василенку видавати землю лише, відповідно до місця реєстрації учасників АТО. Гунчик підтвердив це. Але в законі не вказано нічого щодо місця проживання і голова облдержадміністрації не має право додавати це від себе. Земельну ділянку можна отримати у будь-якій області незалежно від місця реєстрації».
На сьогодні на ділянки у Пульмо є 291 заява і 121 наказ про видачу землі. Як зазначає В’ячеслав Савчук, серед тих, хто такі отримає землю є бійці, які не є жителями Шацького району, однак, зареєструвалися там нещодавно.
Зрозумівши, що у чиновницьких кабінетах, бійці АТО не знайдуть правди, за допомогою вирішили звернутися до депутата Волинської обласної ради від політичної партії «Українське Об’єднання Патріотів – УКРОП» Олександра Омельчука. Він у свою чергу підготував запити до головного управління Держземкадастру на Волині та прокуратури.
«У цій справі я побачив очевидне порушення законів України, – зазначає Олександр Омельчук. – Люди в травні звернулися, їм давали обіцянки, що все буде гаразд, а поки ті в грудні не пішли шукати свої заяви – їх не реєстрували. Таким чином, воїнів АТО вводили в оману. Можливо, це зробили для того, щоб притримати наділи для «потрібних» людей з інших областей за певну винагороду».
У відповіді прокуратури, яка надійшла Олександру Омельчуку, вказано, що «Положеннями Закону України «Про прокуратуру», які набрали чинності з 26.10.2014 року в органів прокуратури відсутні повноваження представництва інтересів громадян». Тобто по суті в цьому випадку цей правоохоронний орган у справу втрутитися не має права.
Держгеокадастр у тексті відповіді вказує на те, що заяви були зареєстровані вчасно у системі електронного документообігу у встановленому порядку, відповідно до типової інструкції. Також чиновники зазначають, що вони зверталися у Пульмівську сільську раду «щодо висловлення позиції про можливість надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва, розташованої за межами населених пунктів Пульмівської сільської ради Шацького району вищевказаним громадянам». На це з сільради отримали відмову, аргументуючи таку відповідь обмеженою кількістю земельних ділянок.
Зауважимо, що у сільраді не зазначили, що землі немає. З ініціативи депутата від УКРОПу Олександр Омельчука питання щодо не виділення земельних ділянок бійцям АТО винесли на розгляд постійної комісії обласної ради з питань депутатської діяльності, місцевого самоврядування, захисту прав людини, законності, боротьби зі злочинністю та корупцією. На її засідання запросили і керівника головного управління Держгеокадастру на Волині. Однак, роз’яснити ситуацію уповноважили начальника управління землеустрою та охорони земель головного управління Держгеокадастру на Волині Нелю Коблюк.
«Питання стосувалося земельних ділянок поблизу озера Світязь, поділ зроблений на 170 ділянок. Мешканцям Пульмівської сільради, які є воїнам АТО, дали 117 ділянок, ще 4 – сім’ям загиблих. Загалом іногородніх заяв надійшло 284. Щодо заяв 26 людей, то вони надійшли нам, усі зареєстровані, і на них ми відповіли, що неможливо надати цим людям земельні ділянки», – говорить Неля Коблюк.
Почути ж причину, чому заяви людей на землю, зареєстрували не вчасно, так і не вдалося. Натомість Неля Коблюк зауважила, що «кожен громадянин має право контролювати своє звернення» і що, мовляв, бійці АТО принесли їм не повний пакет документів.
Така відповідь викликала обурення у голови Громадської організації «Волинське обласне об’єднання учасників АТО та волонтерського руху Юрія Рудницького, який теж прийшов на депутатську комісію.
«Учасники АТО надали всі необхідні документи, які ви казали нам принести, – зазначив Юрій Рудницький. Й на місці нам теж казали, що все гаразд, більше того, обіцяли дати земельні ділянки. Чому ви тепер говорите зовсім інше?! І взагалі, я спілкуюся з усіма громадськими організаціями, які представляють інтереси АТОшників і бачу, що землі отримали лише 5%, не більше».
Голова постійної комісії облради з питань депутатської діяльності, місцевого самоврядування, захисту прав людини, законності, боротьби зі злочинністю та корупцією Анатолій Вітів вбачає у такій діяльності головного управління Держгеокадастру корупційні дії. Саме тому, на його думку, в цій ситуації детально повинні розібратися правоохоронні органи. До них комісія підготує відповідні звернення.
Секретар комісії, депутат обласної ради від УКРОПу Олександр Курилюк також вважає, що є чимало питань щодо роботи головного управління Держгеокадастру у Волинській області. Саме тому вже на найближчому засіданні сесії облради депутати хочуть заслухати звіт його керівника. Бійці ж АТО свої інтереси планують відстоювати у суді.
Коментарі
коментарів немає