Волинська обласна адміністрація вимагає у районних депутатів закрити сільську лікарню. У віддаленому селі Самари, що у Ратнівському районі, можуть закрити лікарню. Працює цей медичний заклад ще з 1986 року. Двоповерхова будівля – більш-менш у нормальному стані, чиста та охайна - інформує прес-служба УКРОПу.
Тут здається зупинився час – меблі, медобладнання, плитка та лінолеум, охайні затишні кабінети із зеленими вазонами – все нагадує радянську епоху.
Стаціонарне відділення лікарні розраховане на 25 пацієнтів: цілодобове стаціонарне відділення – на 15, денне – на 10 ліжок. До слова, тут цілком реально організувати проходження психологічної та фізичної реабілітації місцевих бійців АТО. Звичайно ж при залученні додаткового фінансування.
Самарівська лікарня обслуговує три населених пункти – Язовні, Самари, Оріхово та 47 хуторів, а це майже 4000 людей (серед них – 60 діток до року). Серед 28 працівників лікарні – лише троє лікарів – терапевт (він же головний лікар), педіатр та стоматолог. Останній на постійній основі приїде працювати сюди лише з серпня цього року.
Два роки тому Самарівській лікарні призупинили дію ліцензії. Згідно із законом, медзаклади не можуть здійснювати діяльність без цього документу. Лікарня перебуває на балансі Самарівської сільської ради, а розпорядником коштів значиться Ратнівська районна державна адміністрація.
А нещодавно на ім’я голови Ратнівської районної ради Михайла Макарука (до речі, депутата від партії «Українське Об’єднання Патріотів – УКРОП») надійшов лист від Волинської обласної адміністрації від 29.01.2016 року №565/50/2-16 з вимогою припинити діяльність Самарівської лікарні, адже «цей заклад працює без ліцензії та неакредитований, тим самим адміністрація закладу порушує законодавство України». У листі облдержадміністрації також наголошується, що «за здійснення господарської діяльності без ліцензії або з порушенням ліцензійних умов передбачена відповідальність, в тому числі кримінальна та адміністративна».
Головний лікар Самарівської лікарні (з 35-річним медичним стажем) Михайло Яворський розповідає, що, аби отримати ліцензію передусім потрібно виготовити технічний паспорт, оформити земельну ділянку, на якій розташована лікарня. «А для цього потрібні кошти, – говорить Михайло Яворський. – Ми зі свого бюджету не можемо виділити цю суму, адже нам заборонено робити такі витрати. Упродовж 2015 року звертався на кожну сесію з цим питанням. І тільки в середині грудня, вже за нового голови, на сесії районної ради нам нарешті виділили кошти на оформлення документації. Поки що документи ще не готові. Після отримання технічного паспорту я повинен викликати санітарну службу з Камінь-Каширського, аби вони дали свої висновки. Весь пакет документів необхідно везти у Луцьк. Після отримання ліцензії, за процедурою, ми повинні звернутися в управління охорони здоров’я Волинської облдержадміністрації з проханням провести нашій лікарні акредитацію».
Головний лікар Самарівської лікарні Михайло Яворський каже, що кошти на лікарню передбачені: працівники отримують зарплату, оплачуються енергоносії, виділені гроші з медичної субвенції.
«У порівнянні з п’ятьма минулими роками, цього року на нас виділили найбільше», – каже Михайло Яворський.
Більшість пацієнтів лікарні – це люди, з гіпертонічними та кардіологічними хворобами. Медична сестра фізіотерапевтичного кабінету Самарівської лікарні Валентина Тарасюк працює тут вже 29 років.
«У нас лікується багато людей різного віку, – розповідає Валентина Тарасюк. – На фізіотерапію приходять пацієнти не лише нашої лікарні, а й районної та обласної. Наші процедури дають хороший результат, особливо якщо люди звертаються на ранньому етапі розвитку хвороби».
Акушер Надія Сидорук говорить, що в селі вже давно ходять чутки про закриття лікарні. «Персонал реагує на такі новини дуже негативно, адже всі бояться залишитися без роботи, – наголошує Надія Володимирівна. – Та й потреба у лікарні значна. У нас був випадок, коли довелося тут у Самарах приймати пологи у жінки, оскільки не встигли б довезти її до районної лікарні. Взагалі на огляд та консультації приходять чимало жінок».
Пацієнтка Самарівської лікарні (вже старшого віку) Тетяна Шлікарук переймається тим, що невдовзі тутешні мешканці можуть не мати, куди звернутися до лікарів за допомогою.
«Якби не було цієї лікарні, ми б сиділи вдома і вмирали б, – каже Тетяна Михайлівна. – До районного центру їхати далеко, а лікарня обслуговує чимало хуторів. Окрім того, ми завжди були задоволені якістю надання тут медичних послуг. Однієї зими був випадок, коли жінку з мікроінсультом привезли на санях у лікарню. А якби не було медичного закладу у селі, то від крововиливу могла б і померти, допоки довезли б у Ратне. Громада готова відстоювати нашу лікарню і якщо треба буде ми всі вийдемо на її захист».
До слова, найближча станція «швидкої» допомоги знаходиться у селі Межисить, а це майже за 14 кілометрів від Самарів. До Ратного ще 25 кілометрів, в часі – близько години, адже дорожнє покриття цього шляху в жахливому стані.
Начальник управління фінансів Ратнівської райдержадміністрації Людмила Ковч каже, що зупинити діяльність Самарівської лікарні можна тільки рішенням органу місцевого самоврядування. Саме тому відповідний лист і було направлено до Ратнівської районної ради.
«Управління фінансів складає бюджет, – говорить чиновниця. – Оскільки заклад є в мережі бюджетних установ, тому ми його фінансуємо. А у функції нашого управління не входить перевірка ліцензій. Кошти направляє не обласна адміністрація, а кошти ідуть з державного бюджету у Ратнівський район, як медична субвенція. Якщо державна фіскальна служба перевірить і знайде порушення, то вона зупинить рух коштів по рахунку лікарні і все стане на свої місця. Ми не маємо до того ніякого відношення. Кожен медичний заклад підконтрольний управлінню охорони здоров’я облдержадміністрації».
Голова Ратнівської районної ради Михайло Макарук каже, що докладе усіх зусиль, аби лікарню в Самарах все-таки не закрили.
«У цій ситуації виконавча влада має взяти на себе усю відповідальність у вирішенні цього питання, – говорить Михайло Макарук. – Виникають дивні випадки, коли виконавча влада зверху не знає, що насправді робиться знизу. Ратнівська райдержадміністрація є розпорядником коштів Самарівської лікарні. Сама лікарня перебуває на балансі Самарівської сільської ради.
Розпорядник коштів – Ратнівська райдержадміністрація – запропонувала виділити на Самарівську лікарню цього року 1 мільйон 89 тисяч гривень, за що і проголосували депутати. Ми розуміємо побоювання людей, що лікарню можуть забрати. Наша медицина не ідеальна, а ліквідувавши заклад зовсім люди залишаться взагалі без нічого. У цьому випадку хотів би, щоб виконавча влада більш професійно підходила до виконання своїх обов’язків. Ми звертаємо увагу на те, що у нас в районі вже фактично 1,5 року відсутні голова райдержадміністрації та його перший і другий заступники. Також у мене виникає ряд питань щодо співпраці районної адміністрації і обласної державної адміністрації».
Аби детально розібратися у ситуації голова Ратнівської районної ради Михайло Макарук підготував звернення до депутата обласної ради від «Українського Об’єднання Патріотів – УКРОП», голови постійної депутатської комісії з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, материнства та дитинства Олександра Зінчука. У свою чергу Олександр Зінчук готує депутатський запит до обласної держадміністрації з проханням пояснити ситуацію.
Сподіваємося, що у владних кабінетах таки знайдуть відповідальних осіб, які повинні були контролювати питання щодо отримання ліцензії Самарівською дільничною лікарнею. Ця історія матиме продовження. А допоки, чиновники шукають крайніх, старші та найменші мешканці Самарівської сільради, просять почути їхню думку: вони мають право на ЖИТТЯ, право на ВЧАСНЕ отримання медичної допомоги, врешті право на те, аби зберегти лікарню, яка працює вже 30 років.
Коментарі
Штефан, Луцьк
09.02.2016 09:25:56
Люди, самарці! Не дайте закрити лікарню! У Вас прекрасний колектив і медобслуговування. Я, коли випадково туди потрапив, був вражений щирістю, фаховістю і привітністю персоналу.