В окупованій Горлівці диспетчери пропонують добиратися до лікарень своїм ходом
Ось уже скоро два роки як Донецьк навчився жити в режимі комендантської години, завершуючи всі свої діла не пізніше 23:00. Вийти з дому до п'ятої ранку згодні не всі донеччани, а тільки ті, кому доводиться це робити за службовим обов'язком. І якщо раніше нічне життя Донецька кипіло і вирувало, то зараз градус кипіння злегка знизився, але не зник. Сегодня.ua дізнавалася, як живе шахтарська столиця, коли над нею згущаються сутінки.

«Заарештували і дівчат в норкових шубах, і юнаків на дорогих авто»

Влітку 2014 року центр Донецька і вночі, і вдень виглядав несамовито – будинки з порожніми вікнами, одиниці людей на вулицях. У районі Міського саду, де щоп'ятниці з ранку збиралася нескінченна автомобільна пробка, тоді не було ні душі, ні авто. «Можна було йти посередині проїжджої частини нашої центральної вулиці Артема – і не побачити жодної проїжджає машини», – згадує донеччанка Наталія Яремчук.

У лютому 2016-го картина ненамногім краще. Автомобілів стало більше, це факт, але до дев'яти годин вечора місто так само починає вимирати. Офіційно нічні клуби, кафе і ресторани працюють до 22:00 (щоб дати можливість співробітникам дістатися додому до настання комендантської години), однак в реальності все трохи по-іншому.

З початком комчаса о 23:00 починається нічне життя бойовиків і їх прихильників. Саме вони складають основний контингент питних і розважальних закладів від заходу до світанку, саме вони «розрулюють» всі проблеми з поліцією, яка робить вигляд, що контролює дотримання указу «глави ДНР» про введення комендантської години в Донецьку. Періодично для звітності поліцейські патрулі влаштовують облави на звеселяючий в нічних клубах молодь. Найбільший улов був на початку січні – «поліція ДНР» нагрянула відразу в кілька нічних клубів Донецька і затримала за порушення комгодини і паспортного режиму більше 300 осіб.

Одне з таких маски-шоу відбулося в новорічні свята в нічному клубі одного з центральних готелів Донецька. За словами очевидців, які приїхали близько півночі збройні найманці заарештували всіх гостей клубу.

«Слава богу, хоч не забрали персонал, – розповів нам одна зі співробітниць закладу. – Єдиною претензією було порушення комендантської години. Всіх гостей спочатку обшукали, потім вивели і посадили навіть не в автобуси, а в військові вантажівки. Заарештовували без розбору – як і дівчат на шпильках і в шикарних норкових шубах, так і приїхали на дорогих авто юнаків. Природно, деякі почали обурюватися, мовляв, зв'язку і все таке в «ДНР». Але ті, хто проводив арешт, навіть на це уваги не звертали, їх тільки це злило. Двом збунтувався гостям дісталося прикладами – на цьому все обурення і закінчилося. Куди забрали людей і скільки потім їм коштувало відкупитися, я навіть не знаю».

Ресторани при готелях і численні кафе на бульварі Пушкіна в центрі Донецька вночі не пустують. «У мене вікна квартири виходять на бульвар, і ми всі прекрасно бачимо: як приїжджають бойовики зі своїми бойовими подругами, як виставляють охорону по периметру кафе. Час, два ночі – гулянка не закінчується. Сусід-бармен каже, що в їх кафе о 23:00 як штик з'являються одні й ті ж – командири бойовиків. і замовляють не російську горілочку літрами, а «буржуйські» віскі і текіли», – поділився з Сегодня.ua донеччанин Ілля Клімов.

Таксі та «швидкі» за списками

Хворий, в буквальному сенсі, питання, який може виникнути вночі у рядового донеччанина – «Приїде швидка допомога» на виклик чи ні?»

Як розповіли жителі Донецька, виклик лікарів під час комендантської години – це лотерея. «Іноді може пощастити, але частіше – ні. Ми чекали п'ять годин, коли викликали дідові з серцевим нападом «швидку». Медики приїхали близько сьомої години ранку. Вони ж і поділилися секретом: їм не заборонено їздити по ночах – у них просто немає бензину. І якщо сказати по телефону заповітну фразу, мовляв, оплачу бензин, то машина буде стояти під під'їздом через десять хвилин», – розповів житель Калінінського району Донецька Іван Кучеренко.

В окупованій Горлівці диспетчери «швидкої» пропонують добиратися до лікарень своїм ходом – причому не тільки вночі, але і вдень. Таксі ловити або просити знайомих з автомобілем відвезти. «У мене дитина хворіла так, що до ночі температура стрибнула до 40 градусів. «Швидка» вислухала мене і сказала, що вночі не приїде. Порадили жарознижувальне дати. Я була готова вбити цих людей", – розповіла горлівчанка Юлія Маковей.

Навіть так званий «глава адміністрації Донецька» Ігор Мартинов продемонстрував чудеса «оперативного» реагування. Не чекаючи другої річниці введення комендантської години, він заявив, що непогано було б врегулювати пересування «швидких» і таксі під час комендантської години. «Варто визначити причини, за якими людина може пересуватися, і визначити кількість таксі, які зможуть обслуговувати людей в цей час – аж до списку з прізвищами і номерами авто, щоб всі наші всі підрозділи, як поліцейські, так і військові, мали його на руках», – заявив «голова Донецька».

Виїхати після заходу – нереально

Що ж стосується власне таксі в Донецьку, то і його викликати після 23:00 проблематично. Сегодня.ua провела експеримент і спробувала викликати машину в п'яти службах. Відмовили всюди або прямо, або пообіцяли передзвонити, якщо знайдуть машину.

«По-хорошому, треба подружитися з якимось водієм – тоді є шанс поїхати пізно ввечері, він по дружбі відвезе. Можна спробувати днем викликати машину на вечір, але це рідко спрацьовує. Найкраще – просто не планувати на пізній час ніяких поїздок», – поділилися досвідом донеччани Сергій і Ольга Петросову.

Перші машини з'являються на вулицях Донецька годині о 4-й ранку. В основному, в них ті, хто поспішає в сторону лінії розмежування. Потрібно встигнути доїхати до контрольно-пропускного пункту і встати в чергу на проїзд. КПВВ відкриваються о 7-8-й годині ранку, тому і виїжджати треба раніше. Що цікаво – ночами в Донецьку ходять чергові тролейбуси і трамваї. Порожні, але ходять. На жаль, більш потрібні донеччанам автобуси припиняють свою життєдіяльність вже до дев'ятої вечора.

«Виїхати на околиці після заходу нереально. Ідіотизм рідкісний! Якщо я працюю до 20:00 – як мені з центру добиратися в Петровський район? Автобуси хоч якісь можна було пустити. Знаю людей, які ночують на роботі, тому що поїздка додому з пересадками ввечері по три години займає. Тільки до будинку дійшов – уже ранок. Так що людям, звичайно, життя ізгаділі неабияк цим комендантською годиною», – поділилася донеччанка Катерина Шумянська.

Магазини цілодобово

Незважаючи на комендантську годину, працюють в Донецьку і деякі магазини. До слова, ще влітку цілодобово обслуговував покупців навіть підконтрольний бойовикам «Перший республіканський супермаркет», який пов'язаний з лідером бойовиків Олександром Захарченко. «Правда, працювали цілодобово вони недовго – всього десь близько місяця. Нерідко біля цих супермаркетів чергували автомобілі з «поліцією», яка потім заарештовувала відвідувачів за порушення комендантської години, – каже донеччанин Олексій Стольників. – Зараз якщо і є цілодобові магазини, то тільки невеликі, що біля будинку. Я не знаю, як вони домовляються з «поліцією», але то що вони працюють – це факт. Хоча у нас адже в «поліції ДНР» складаються колишні міліціонери, та ще й не найкращі, так що, думаю за гроші домовитися проблем не було».

Більшість магазинів закриваються вже в 19-20 годин, і це можна вважати успіхом, адже ще рік тому вони поспішали закрити замки о 18:00. А ось цілодобові аптеки (якщо вірити не знято вивісок) такими не виявилися. «У нас в приміщенні залишається черговий, але він не виходить на дзвінки. Просимо нас зрозуміти – вночі не всі відвідувачі адекватні, а ми турбуємося за безпеку нашого співробітника. Як стане ясно – будь ласка, але о другій годині ночі в аптеку ходити безглуздо. Так, я розумію, що випадки бувають різні. Але всі претензії не мені, а тим, хто придумав комендантську годину», – на умовах анонімності розповів завідувач однієї з донецьких аптек.