Останній робочий тиждень у Верховній Раді був майже ударним. Перед тим як піти на довгі літні канікули нардепи спромоглися проголосувати бодай за деякі закони. Якщо медична реформа зависла у повітрі, то за пенсійну проголосували у першому читанні. Тому декотрі положення можуть запрацювати уже з 1 жовтня цього року.
Найперше, що декларує законопроект, – збільшення пенсії для теперішніх пенсіонерів на 200-1000 гривень.
Міністр соцполітики Андрій Рева запевняє, що це торкнеться більше, ніж 5,6 мільйона пенсіонерів, пенсії яких і досі залежать від показників середньої зарплати за 2007 рік.
З 1 жовтня передбачають перерахунок пенсій на основі єдиного показника середньої зарплати. 2017 року ця сума складає 3764,4 гривні.
Ще низка суттєвих змін запрацює з 1 січня 2018 року. Документ запроваджує так званий гнучкий коридор пенсійного віку. Інакше кажучи, в 60 років виходимуть на пенсію ті особи, які на 1 січня 2018 року будуть мати 25 років страхового стажу, а діапазон вимоги щодо страхового стажу щорічно збільшуватиметься на 12 місяців до досягнення 35 років, до 2028 року.
У 63 роки – ті, хто на 1 січня 2018 року матиме 15 років страхового стажу. В 65 років будуть виходити ті особи, які на 1 січня 2019 року будуть мати 15 років страхового стажу.
Передбачає законопроект і перегляд розміру та умов призначення мінімальної пенсії за віком. Наприклад, на рівні прожиткового мінімуму пенсію в мінімальному розмірі призначатимуть особам, що мають страховий стаж 30 років для жінки або 35 для чоловіка.
Громадяни, в яких немає страхового стажу тривалістю 15 років, матимуть право на призначення державної соціальної допомоги після досягнення 65-річчя, виходячи із сукупного доходу сім’ї.
Це означає те, що трудова книжка нині абсолютно не потрібна. Вона свідчить лише про місце роботи. Втім, таку ж інформацію можна отримати і в Пенсійному фонді. Оскільки для виходу на пенсію має значення не трудовий, страховий стаж. Тобто період, за який людина самотужки, або роботодавець сплачував страхові внески до Пенсійного фонду.
З 1 січня 2018 року мінімальна пенсія становитиме 40% від мінімальної зарплати. Мінімальну пенсію обіцяють на рівні 1373 гривні
Як «Погляд» уже повідомляв раніше, пряме підвищення пенсійного віку не передбачають. Та законотворці збільшили страховий стаж, від якого залежатиме, вийде українець на пенсію в 60 років чи в 65. Дехто з експертів називає це «прихованим підвищенням пенсійного віку».
Власне, експерти зазначають, що така пенсійна модель зможе врятувати від тотального зубожіння нинішніх пенсіонерів. Однак однозначно ускладнить життя майбутнім пенсіонерам, яким доведеться (якщо солідарна система і далі діятиме у нинішньому вигляді) утримувати не лише попереднє покоління, а й турбуватися про себе.
Загалом, запроваджувати пенсійну реформу планують упродовж 10 років. Хоча насправді як таких ознак реформи вона не має, оскільки сама система (у нас вона солідарна) не змінюється. Однак модернізується з можливістю переходу до накопичувальної системи. Цей процес повинен відбутися у три етапи: на першому солідарна система збережеться, на другому – діятиме обов’язкова накопичувальна пенсійна система разом із державними накопичувальними фондами, на третьому – система добровільного недержавного пенсійного забезпечення, разом із недержавними фондами.
Після реформи розмір пенсії будуть розраховувати за формулою:
РОЗМІР ПЕНСІЇ = Сз × Ікз × Кс, де
Сз – розмір середньої заробітної плати в Україні за 3 роки перед зверненням за призначенням пенсії.
Ікз – індивідуальний коефіцієнт заробітної плати (співвідношення розміру отримуваної зарплати по відношенню до середньої зарплати, з якої сплачували внески).
Кс – коефіцієнт страхового стажу (визначається як множник тривалості років стажу роботи особи на величину оцінки одного року страхового стажу).
Встановлюється єдиний показник середньої зарплати на рівні 3764,40 грн. Він діятиме як для «нових», так і для «старих» пенсіонерів. Коефіцієнт страхового стажу, згідно із законопроектом, повинен зменшитись до 1 (замість 1,35 зараз).
У Пенсійному фонді пояснюють, що потреба переглянути коефіцієнт виникла через зниження єдиного соцвнеску з 37% до 22%.
Якщо, згідно із запропонованою формулою, ви не нарахуєте собі навіть мінімальної пенсії – уряд обіцяє «дотягувати» виплати до мінімалки.
Нині в мережі доступні сервіси, які позволяють підрахувати, на яку пенсію зможе розраховувати людина за новим законопроектом.
До прикладу, із зарплатою в 3200 гривень (рахуємо мінімальну) та потрібним страховим стажем 30 років людина отримуватиме лише 1312 гривень щомісяця.
У разі якщо нинішня зарплата складає 10 тисяч гривень, а стажу потрібно ще 30 років, людина зможе претендувати лише на пенсію 1651 гривню. В той час як до реформи – 2283 гривні.
Згідно з прогнозами Уряду, пенсійна реформа дозволить «залатати» дірку в Пенсійному фонді за 7-10 років.
За останніми даними, дефіцит у Пенсійному фонді складає 141,315 мільярда гривень. З розрахунку на 1 людину – 3309 гривень. На 1 працюючого – 8682 гривні.
Коментарі
коментарів немає