Всесвітній день психічного здоров\'я, затверджений в 1992 році за рішенням Всесвітньої федерації психічного здоров\'я за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров\'я, відзначається сьогодні, 10 жовтня. З приходом перших холодів ця тема стає особливо актуальною, адже, за статистикою, осінньої депресії схильний кожна п\'ята людина на планеті.
Група ризику
Осінь - не єдиний фактор, що сприяє розвитку нудьги. Так, за підрахунками американських і британських вчених, найнебезпечніший вік з точки зору депресивного стану - 44 роки. Їх дослідження показало, що саме в цьому віці депресія загострюється незалежно від статі, сімейного стану або рівня доходу.
Крім того, у групі ризику перебувають представники деяких професій. Зокрема, співробітники управління наркологічних і психіатричних служб США з\'ясували, що депресія частіше за все буває у нянь та доглядальниць, кухарів і офіціантів і працівників соціальної сфери та охорони здоров\'я. Найменше схильні до депресій, за їхніми даними, архітектори, інженери та науковці.
Також психічний стан людини погіршують бідність, безробіття, відсутність впевненості в завтрашньому дні, соціальні потрясіння взагалі, алкоголізм, різного роду стреси, в тому числі побутові (конфлікти в сім\'ї, розлучення, самотність), а також руйнівний вплив на психіку мережевого дозвілля і агресивної інформаційної середовища.
Взагалі, більшість психологів, а також футурологів сходяться на думці, що стрімкий розвиток електронних пристроїв та іншої техніки, а також наростаюче збільшення кількості інформації зроблять депресію однією з головних хвороб майбутнього.
Кращі ліки - це профілактика
Проявлятися депресія може з різними ступенями інтенсивності: від легкого відчуття неспокою до повної нездатності до дії.
У важких випадках, зрозуміло, краще звернутися до лікаря, а з легкими її проявами можна впоратися і самостоятельно.Основние правила прості і всім відомі. Це, наприклад, здоровий спосіб життя, в тому числі регулярні заняття спортом. Це можуть бути або розслаблююча йога, або надихаючі латинські танці, або дають вихід негативним емоціям і напрузі агресивні ігри та єдиноборства. Корисні навіть прості прогулянки на ніч протягом хоч 15 хвилин, а також невелика ранкова зарядка і контрастний душ.
У нелегкі періоди життя повноцінний сон особливо важливий, адже недолік сну і сам по собі здатний вивести людину з рівноваги. Норма сну для сучасної людини середнього віку - 8 годин, літнім достатньо 6 годин сну. Підлітки повинні спати 10 годин на добу, така ж норма сну потрібно і маленьким дітям. Деякі психологи вважають, що жінкам потрібно додатковий час сну, тому що вони більш схильні до депресії, ніж чоловіки.
Крім того, не слід недооцінювати важливість харчування. Людині, що відчуває стрес, не варто сидіти на низькокалорійній дієті. Зате йому "прописані" свіжі овочі та фрукти (близько 400 г щодня), а якщо немає можливості забезпечувати організм такою кількістю свіжих продуктів, можна приймати полівітаміни.
А деякі продукти навіть здатні допомогти людині впоратися з смутком. Загальновідомо, наприклад, що підвищують настрій гіркий шоколад, горіхи, банани, а також імбир.
У період депресії заряд бадьорості можуть додати міцні каву і чай, а ось вживати алкогольні напої в якості засобу від стресу не рекомендується, вони можуть тільки ускладнити переживання. Алкоголь не просто шкідливий для здоров\'я, він ставиться до депресантами, а стимулюючу дію він надає тільки в дуже невеликих кількостях.
Спеціальні поради
Але найважливішим у боротьбі зі стресом є внутрішній настрій. Важливо вміти відволікатися від проблем і не дозволяти труднощів на роботі, в навчанні або особистому житті займати всю увагу. Для цього обов\'язково потрібно знаходити час для зустрічей з друзями, походу в кіно чи театри, занять спортом та ін
Але при цьому коштувати пам\'ятати, що намагатися встигнути все на світі - вірний шлях до стресу. Потрібно навчитися розставляти пріоритети: не погоджуватися виконувати роботу за колегу, якщо і своєї вистачає, говорити "ні" навіть друзям. Тверезо оцінюючи свої сили, потрібно планувати час так, щоб уникати перевантажень, відпочивати 3-4 хвилини кожну годину і чергувати різні види діяльності.
Подолати стрес допоможе смиренність з тим, що змінити неможливо, і прийняття того, що в цьому світі все не може бути так, як хочеться. Для цього перш, ніж почати хвилюватися, потрібно відповісти собі на питання: "Що я можу зробити, щоб змінити становище?". Якщо відповідь "нічого", то потрібно подумати, чи варто тріпати собі нерви даремно і згадати народну мудрість: "Що не робиться - все на краще".
Якщо ж занепокоєння вже наздогнала, то дуже корисно промовляти про себе моменти, що викликають стрес. Для цього можна розмовляти з дзеркалом або записувати тривоги на папері. Все це дозволить впоратися з емоціями і подивитися на проблему з іншого боку, більш тверезим поглядом. І, можливо, знайти просте вирішення проблеми.
А ще корисно посміятися над собою або уявити, як через кілька років ситуація, яка зараз викликає занепокоєння, здасться дрібницею, не заслуговує жодної уваги.
П\'ять порад психологів
Допомогти подолати депресію можуть трохи "рятівні" тез.
Пам\'ятати про позитивний досвід. Можливо, ситуація, яка здавалася безвихідною, вже була в житті цю людину і, тим не менше, він з нею впорався. Це той позитивний досвід, про який варто згадувати у важкі моменти, вважає відомий психіатр, голова Центру соціальної і судової психіатрії імені Сербського Тетяна Дмитрієва в інтерв\'ю РІА Новини.
Допомогти тим, кому ще гірше. Навіть таке тяжке випробування, як смерть близької людини, можна подолати. Треба пам\'ятати про те, що безсмертя нікому не дано, і про те, що, прийнявши своє горе, можна допомогти комусь у своєму оточенні, можна направити горі в позитивне русло. "Якщо тобі погано, аж до того, що хочеться піти з життя, подивися, може бути, комусь ще гірше, і допоможи йому", - радить Тетяна Дмитрієва.
Поділитись наболілим. У важкій ситуації бажано знайти, з ким поговорити, хоча б з випадковим співрозмовником, або зателефонувати на телефон "гарячої лінії" психологічної допомоги, радить Тетяна Дмитрієва.
Бути поблажливіше до себе. Однією з найпоширеніших причин важких депресій стає низька самооцінка, причому по різним питанням. Психологи в цьому випадку радять не ставити свої вимоги до себе занадто високих вимог і не "зациклюватися" на особистих невдачах, зате активно використовувати систему заохочень за будь-які особисті досягнення (наприклад, купуючи нову річ або квиток в кіно).
Помічати тільки хороше. Людина найкраще бачить те, на що дивиться. Той, хто шукає погане, обов\'язково його знайде, але пройде повз доброго. Той, хто чекає найгіршого, дочекається і не розчарується у своїх побоюваннях, знаходячи їм нові і нові підтвердження.
Не всі стреси однаково шкідливі
Борючись зі стресом, слід пам\'ятати, що шкідливий лише той стрес, який призводить до небажаних наслідків. Адже стрес - необов\'язково негативний стан. Організм або психіка постійно шукають нові реакції для нових умов, і це нормально. Стрес дає людині можливість зібрати сили в кулак і зробити ривок, без нього неможливий розвиток, повідомляють РІА Новини.
Саме тому стрес можна використовувати для боротьби зі стресом. Цей метод нагадує щеплення: невеликі "навчальні" струси дозволять організму розширити набір реакцій в тих чи інших умовах, навчитися йти від стереотипних дій. Визначивши ситуацію, яка викликає найбільше занепокоєння, можна сконструювати максимально близьку їй і, "впоравшись" з нею, підвищити свої шанси вийти переможцем у реальний стан.
Хочете уберегтися від осіннього стресу? Відмовтесь від дієт, алкоголю та Інтернету
субота, 10.10.09 11:39Помилка в тексті?Виділи її мишкою та натисни Ctrl + Enter
Коментар буде опубліковано після модерації
Коментарі
коментарів немає