Зараз нікому навіть лобіювати інтереси військових на рівні держави, пише в сьогоднішньому номері російської "Незалежної газети" журналістка Тетяна Івженко. 

Відбулося вчора закрите засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України було присвячене двом питанням - розвитку атомної енергетики та станом армії. Єдине, що об\'єднує такі різні теми, це конкуренція між США і Росією на українському полі, роблять висновок експерти. 

"За формулюванням" Забезпечення національних інтересів у сфері атомної енергетики "ховаються бізнес-інтереси. Цього тижня українські ЗМІ дружно повідомили, що россійская держкорпорація" Росатом "має намір протидіяти спорудження в Україні заводу з виробництва ядерного палива за технологіями американської компанії Westinghouse Electric Company", - сказав НГ керівник Інституту імені Горшеніна Костянтин Бондаренко. 

Він нагадав, що в 2010 році закінчиться термін дії контракту на постачання російського палива на українські атомні станції, а новий контракт до сих пір не підписано. "Це величезний бізнес: і постачання палива, і модернізація АЕС, і спорудження нового заводу з виробництва паливних збірок", - відзначає експерт. 

Співробітник українського "Енергоатома" в неофіційній бесіді зазначив, що Україні вигідніше і зручніше співпрацю з росіянами, про який довгий час домовлялася прем\'єр Юлія Тимошенко. "Але президенту, очевидно, з політичних причин хочеться розвивати співпрацю з американською фірмою", - мотивував він причини винесення питання на засідання РНБО. 

Керівник Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Сергій Згурець відзначає, що монополізація ринку в сфері атомної енергетики подібна до ситуації з озброєнням армії, де Україна з часів СРСР тісно пов\'язана з Росією. "Це породжує безглузді ситуації: через політичні розбіжності на рівні державного керівництва блокуються поставки російських запчастин до української техніки. Легально завезти їх неможливо, і українські військові змушені виступати в ролі контрабандистів для забезпечення боєздатності армії. В результаті за нашими" здобувачами "ганяється ФСБ РФ - чисте безумство ", - говорить він. 

Згурець відзначає, що друге питання засідання РНБО - про ситуацію в армії і боєготовності ЗС України - не випадково обговорювалося в режимі суворої секретності: "Державна таємниця в тому, що недостатнє фінансування армії призводить до її розвалу. Президент Ющенко не раз говорив про це публічно" . Згурець нагадав, що нещодавно український лідер пообіцяв не підписувати держбюджет на 2010 рік, поки уряд не внесе поправки, збільшивши витрати на армію. "Зараз в проекті документа з основного фонду держбюджету на ПС планується виділити 8 мільярдів гривень (мільярд доларів). Цих грошей вистачить, щоб нагодувати й одягнути солдатів. Однак на наступний рік припадають витрати з модернізації засобів ППО, авіації, ВМФ. Всі узгодження завершені, настає етап закупівель, відмовившись від яких Україна фактично залишиться без боєздатної армії. Але зараз немає кому навіть лобіювати інтереси військових на рівні держави - в Україні майже півроку немає міністра оборони ", - пояснив експерт. При цьому він зазначив, що засідання РНБО не вирішить ці проблеми, а тільки виллється в новий політичний конфлікт між Ющенком і Тимошенко. 

Думка Згурця підтвердив Бондаренко: "Що робить президент? Імітує діяльність. Він може тільки позначити проблему, заявити про свою стурбованість, ну, накричати на главу уряду. Ситуація в армії від цього не зміниться. А ось Тимошенко пізніше може зібрати кабінет міністрів, щоб урочисто повідомити про виділення армії додаткових грошей. Наскільки і на що їх вистачить - інше питання ". Експерт нагадав, що два місяці тому уряд з резервного фонду виділяло кошти на закупівлю продуктів, одягу для солдатів, а також на оплату військовими частинами послуг зв\'язку, комунальних послуг. Експерти приходять до висновку, що представники влада займається не вирішенням проблеми, а боротьбою за голоси військовослужбовців. 

До речі, у ці дні в Києві проходять переговори з делегацією Парламентської асамблеї НАТО, завданням якої є вивчення громадської думки в Україні щодо вступу країни в НАТО, а також з\'ясування стану справ в армії - в тих питаннях, які не є державною таємницею. Керівник делегації Сверре Мірлі повідомив, як передає УНІАН, що серед членів НАТО ведеться дискусія про можливість і необхідність приєднання України до альянсу. Підсумки роботи делегації, яка побуває в кількох містах України, повинні прояснити це питання. 

Хоча в Києві неформально обговорюється можливість участі країн - членів НАТО в модернізації української армії, але експерти скептично оцінюють таку перспективу. "Це ж смішно - звертатися до інших держав з проханням про допомогу у зміцненні обороноздатності і при цьому серйозно говорити про вступ до НАТО", - відзначає політолог Бондаренко. Експерт Згурець вважає збігом тему засідання РНБО з візитом представників НАТО. Однак співрозмовники НГ припускають, що російської сторони з-за що з\'явилася перспективи конкуренції зніме блокаду з співпраці з Україною в оборонній сфері, повідомляють Подробиці.