Ціни на продукти харчування - зеніту не досягнуто. А українці - вже на межі купівельної спроможності.

Експерти кажуть: більшість українських родин - витрачають левову частку заробітних плат на їжу, і подекуди - зробити запаси на зиму навіть основних овочів - не матимуть можливості.


 Експерти вважають: зростання цін у порівнянні із аналогічним періодом минулого року - наслідок впливу кількох факторів.

Передусім, на здороження продуктів вплинуло скасування з 1-го січня пільг для аграріїв. Як наслідок, ПДВ було закладено виробником у вартість продуктів. Дотації на галузь - були мінімальними, і лише «обраним» виробникам.

Крім того, на подорожчання продуктів вплинуло різке підвищення мінімальної заробітної плати.

Через різке подорожчання - торгівельні мережі навіть були змушені розширювати частку продукції економ-класу.
Фахвіці галузі наголошують: у серпні ріст цін продовжився не зважаючи на сезонний фактор, коли більшість продуктів мали б «відкотитись» у ціні. Борщовий набір продемонстрував незначне подешевшання, а молочка - навіть суттєве зростання.

Неабияк подорожчали яйця, м'ясо птиці, сало і ковбаси. І загалом - ціни на продукти харчування практично зрівнялись із східноєвропейськими, а подекуди - навіть їх «перестрибнули». Приміром, м'ясо бройлера в Україні - нині у 1,5 рази дорожче, аніж у сусідній Польщі.

Припускають, одна із причина - внутрішній зговір.

 Разом із тим експерти зауважують: через брак грошей українці суттєво економлять на продуктах харчування. Нині в Україні - зростає споживання населенням картоплі на тлі стрімкого зменшення споживання м'яса. І то - не найбільш якісного

Вони обурюються: за умов зростання вартості продуктів харчування і їх недоступності широкому колу населення - уряд мав би належним чином відреагувати. Передусім, мова іде про підтримку малозабезпечених верств населення, про що нині не йдеться.

Прогнозують: на тлі нового опалювального сезону і додатковому зростанні витрат - кожна друга родина опиниться на межі виживання.