Багато дискусій стосовно ГФ "Варта порядку" точиться останнім часом у певних колах обласного центру. «Краще б хлопці на передову йшли», - в’їдливо рекомендують недоброзичливці. Однак, мало хто знає, що насправді 40 % членів організації – не хто інший, як люди, на чиєму нелегкому життєвому шляху ця війна, на жаль, уже друга.

Про участь хлопців із громадської організації безпосередньо у невизнаній війні на сході України Інформаційне агентство Волинські Новини вирішило запитати у голови Волинської обласної спілки ветеранів Афганістану Григорія Павловича.

«Старий кінь борозди не псує»

З його слів, частина чоловіків, які входять до складу ГФ «Варта порядку», – це ветерани Афганістану, які за станом свого здоров’я не підлягають мобілізації, тобто офіційно їх не беруть до війська. Однак, як не крути, досвід у афганців у порівнянні з молодими та «зеленими» військовозобов’язаними – просто таки колосальний. Тому є серед учасників варти і ті афганці, які наразі обороняють східні кордони.

Так, це багато добровольців, які добросовісно виконують свій обов’язок на сході. Крім того, як пояснив Григорій Павлович, ветерани війни у Афганістані входять до складу багатьох добровольчих батальйонів.

У воєнних умовах кожне місто України – об’єкт для діяльності диверсійних груп

«За станом на сьогодні «кістяк» «Варти порядку» – це ветерани війни в Афганістані, усі вони воюють на передовій. А загалом, ідея створення громадської об’єднання саме в такому форматі, в якому формування працює зараз, виникла після майданівських подій. Першочергово суть її полягала в охороні громадського порядку на території Луцька. Тоді міліція боялась виходити, а Нацгвардія була заблокована. Утім порядок в місті треба було тримати. Першими відгукнулися ветерани Афганістану. Потрібно було подбати про створення таких груп, які б чергували вночі на території Луцька. А пізніше зародилась ідея створення громадського формування, в обов’язки якого входило б захищати ще й інтереси лучан. Згодом почалась війна. І ми всі прекрасно розуміли, що кожне місто України є об’єктом для диверсійних груп. Тому потрібно постійно бути на сторожі. Ви ж бачите, які нюанси виникли в Одесі, Харкові, Дніпропетровську. Це міста, у яких відбулись теракти. Луцьк – не виключення» - розповідає «головний афганець» Волині.

Частину правоохоронних органів відправили на схід. Тим, хто залишились, потрібна підмога

Так, учасник двох війн зазначив, що у той час, коли представники правоохоронних органів у силу власних обов’язків «чергували» на блок-постах по східних містах, «Варта порядку» патрулювала місто разом з міліціонерами, що залишились у Луцьку.

«Варта порядку» - це громадське формування, що має статус громадської організації. Співпраця з правоохоронними органами є цілком законною. Велику частину правоохоронних органів, зокрема, УМВС та СБУ, відкликали на схід. Нацгвардія теж там. Тому правоохоронним формуванням обов’язково була потрібна підмога у вигляді громадських організацій, аби спільно розробити чітку стратегію стосовно об’єктів, де першочергово може бути ворог, подумати, як зробити так, щоб в місті не виникло хаосу. Бо сьогодні ніхто не може зрозуміти, що може трапитись уже завтра. Й політики, й прагматики й політологи не трактують, якою може бути ситуація в Україні через певний проміжок часу, навіть через тиждень» - ділиться власними роздумами Григорій Павлович.

Він наголосив, що й сьогодні на базі батальйону «Айдар» сформували так звану «Афганську роту», яка перебуває безпосередньо на передовій в зоні АТО.

У більшості люди, які патрулюють у складі «Варти порядку» - учасники бойових дій

«Якщо ворог буде наступати, вони будуть першими із тих, хто прийме бій. Є дуже багато добровольців з Волині. Більше 3-х тисяч афганців з усієї країни знаходяться на передовій, у «гарячих точках». Із них понад півтосні чоловік - поранені і 101 воїн уже загинув. Це люди, які пройшли вже другу війну. І от, хочу вам сказати, що люди, які сьогодні патрулюють у складі «Варти порядку» - це учасники бойових дій», - впевнено заявив військовий.

Наші діти повинні спокійно ходити містом і не боятися, що з ними може щось трапитись

Волинський афганець зауважив, що і він, і його побратими плекають давню мрію: «підтягнути» до «досвідчених, битих вовків» молодь, яку можна було б навчати, підготувати до усього, й воєнних дій зокрема.

«Сьогодні хотілось б, аби наші діти та внуки спокійно ходили у школу, не боячись терактів. Саме тому підтягуємо до себе молодь, щоб показати, що рідне місто можна й треба захищати, брати активну участь у забезпеченні порядку. Не можна допустити, щоб тут диверсійні групи фігурували терористичними вчинками», - запевняє чоловік.

Сьогодні у багатьох створилось враження, ніби війни в країні немає взагалі. Але я запевняю вас, ризик терактів є і на Волині

«Насправді розслаблятися не можна, ворог підкрадається, а на території України діють російські спецслужби. Я, як людина, яка протягом двох років провоювала в Афганістані, запевняю вас, ризик є. Сьогодні у багатьох утворилось враження, ніби війни в країні немає взагалі. Останнім часом щодня ховають по бійцеві, які гинуть на сході. Сумна тенденція. А це ж українці, волиняни зокрема. Їх сім’ї залишаються тут. 

Чому війна на сході тримається на добровольцях

На думку Григорія Павловича, люди, які йдуть воювати добровільно, твердо знають, що вони ідуть на війну. Натомість людину, яку забирають до армії примусово, не варто відправляти служити силою:

«З такого воїна толку мало. Я не сперечаюсь з президентом, як то кажуть «жираф вищий, йому видніше». Але особисто у мене складається думка, що влада чогось не договорює, швидше всього, боїться після своїх неадекватних дій того, щоб добровольчі батальйони не пішли на Київ. На сьогодні я не бачу на території України «кишенькових армій». Тим паче, так не можна називати громадського формування, яке оберігає спокій містян. Є люди неадекватні по відношенню до того, що лучани, які взяли ініціативу у власні руки, вирішують питання стабільності у місті та допомагають Національній поліції. Бог їм суддя», - роздумує вголос афганець.

«Сьогодні всі кричать, що Збройні сили України забезпечені усім на високому рівні. По патріотизму може воно й так. Бо якщо людина хоча б один раз побачила, з чим і чим насправді воює наша армія, то з легкістю могла б поставити її могутність під сумнів. А добровольчі батальйони практично влились в структуру міністерства оборони. Хоча є декілька, що вирішують, під яку систему їм підпорядкуватися, але це їхнє законне право», - каже Григорій Павлович.


Сьогодні із справжніх патріотів рідного міста, які вже встигли "понюхати пороху" на Сході України намагаються зробити злочинне угрупування та вартівці переконані, що справедливість обовязково переможе