Методи, якими свого часу користувався Віктор Янукович, схоже набирають популярності серед діючого президента Петра Порошенка. На цей раз державну енергетику прагнуть передати близким до Петра Олексійовича людям.

Про це написав журналіст Олігарх.Медіа  Олег Кульбіда.

Приватизація вітчизняної енергетики руками міжнародних інвесторів вмирає не народившись. Хрест на цих планах ставить регулятор ринку - НКРЕКУ - на чолі з колишнім менеджером Roshen Дмитром Вовком. Днями це відомство публічно відмовилося підвищувати інвестиційну привабливість обленерго за рахунок введення стимулюючої системи тарифоутворення.

Зате така перспектива не лякає місцевий бізнес, якому ні до чого зайві конкуренти на прийдешніх приватизаційних торгах. Першою в черзі стоять «любі друзі» Петра Порошенка, які вже щосили зайняті підготовкою до майбутніх конкурсів ФДМ.

На фото - Дмитро Вовк

Еталоном «приватизаційної корупції» в Україні прийнято вважати еру президентства Віктора Януковича, коли буквально все ліквідні підприємства скуповувалися за безцінь його оточенням. Але у побіжного екс-президента, схоже, з'явився гідний учень: команда Петра Порошенка кинула всі сили на те, щоб продати залишки державної власності в традиціях старих часів, при цьому активно створюючи ілюзію цивілізованих торгів.

Останні події в електроенергетиці - найкраще тому підтвердження. Мова про нещодавню заяву глави Національної комісії з регулювання енергетики та комунальних послуг Дмитра Вовка, яким він поставив хрест на введенні цивілізованих правил гри у сфері енергетичної дистрибуції. «Імовірність перекладу обленерго на стимулююче регулювання  до втрати НКРЕКУ кворуму є надзвичайно низькою», - сказав днями глава регулятора.

Для додання ваги своєму прогнозу він перерахував відразу кілька аргументів. Тут і «непроведення ліцензіатами необхідних відкритих слухань» і «негативні публічні політичні оцінки з боку уряду». Не вірити Дмитру Вовку приводу дійсно немає.

Наприклад, через те, що на введення RAB-тарифів не згоден Кабмін, до сих пір не були офіційно опубліковані «Урядовий кур'єр» (а значить - не вступили в силу) технічні елементи системи стимулюючого тарифоутворення. Чому уряд блокує це рішення?

Офіційна частина відповіді на це питання полягає в популізмі: мовляв, НКРЕКУ збирається закласти в так зване RAB-регулювання прибутковість для обленерго на рівні 12,5% річних, що збільшить тариф на послуги з передачі енергії обленерго в 3 рази, і одночасно потягне за собою суттєве зростання вартості самої електроенергії.

Але прийняти проблему зростання тарифів за основну мотивацію Кабміну в блокаді впровадження RAB-тарифів не дозволяє два факти. Перший: в уряді говорять про необхідність перенесення (а не скасування) дати введення системи стимулюючого регулювання. Другий: тимчасова відмова від переведення енергокомпаній на RAB-тариф дивно перетинається з планами по приватизації цих самих компаній. В тому сенсі, що чиновники розраховують спочатку продати контрольні пакети акцій обленерго, а тільки потім перевести їх на нову систему тарифоутворення.

Чому важлива саме така послідовність? Відповідь проста: до того, як енергокомпанії будуть переведені на RAB-тарифи, на конкурси Фонду держмайна але продажу їх акцій не прийдуть закордонні інвестори. А це саме те, що потрібно представникам українського істеблішменту, які зможуть купити держпакети задешево при відсутності конкуренції.

На фото Ігор Кононенко

Безперечним фаворитом в цьому процесі виглядає команда Петра Порошенка в особі його армійського товариша і найближчого партнера Ігоря Кононенко. За даними  «Олігарха», зараз «кінна гвардія» зайнята підгортанням державних обленерго на управлінському рівні.

«Півроку тому директора «Харків-»,«Черкаси-»,«Миколаїв-» і «Хмельницькобленерго » були на зустрічі у Володимира Державіна (колишній помічник Кононенко, призначений заступник голови ФДМ). Їм сказали, що вони будуть інтегровані в нову групу», - говорить джерело «Олігарха».

За його словами, мова йде про те, що ці компанії будуть підпорядковані неофіційному «центрального офісу», формуванням якого як раз зараз і зайнята команда Кононенко. У цих умовах державні «обли» можуть пройти так звану передприватизаційну підготовку, яка за усталеною традицією передбачає зосередження в правильних руках фінансових потоків суб'єкта. А акумульовані таким чином кошти можна буде спрямувати на викуп у держави зазначених компаній.