Нова російсько-українська "газова" міжурядова угода передбачає участь Росії в модернізації української газотранспортної системи. Про це заявив міністр енергетики Росії Сергій Шматко.

"Міжурядова угода спрямована на стратегію, на перспективу. Участь Росії в модернізації ГТС - там теж це питання буде прописано", - сказав міністр.

Кабмін України в жовтні затвердив концепцію модернізації ГТС країни на 2009-2015 роки з обсягом фінансування в 2,57 мільярда доларів. Проект здійснюватиметься частково за рахунок власних коштів "Нафтогазу", а також коштів, виділених Україні Євросоюзом. Міністр закордонних справ України Петро Порошенко раніше вже заявив, що країна "вітатиме будь-яких інвесторів", готових взяти участь у реконструкції і модернізації ГТС.

Модернізація української ГТС також передбачена брюссельською декларацією, підписаною Україною і Євросоюзом у березні 2009 року, яка викликала різку критику з боку Кремля. Цей документ був підписаний без участі Росії, і пізніше російський прем\'єр Володимир Путін назвав декларацію "непродуманою і непрофесійною".

При цьому українська сторона не раз заявляла, що декларація не була спрямована проти інтересів Росії і вона братиме участь у цьому проекті.

ГТС України є однією з найбільших у світі: її довжина становить близько 38 тисяч кілометрів. Через українські трубопроводи в Європу перекачується близько 80% експортованого в ЄС газу з Росії, яким Брюссель закриває понад 20% своїх потреб у паливі.

Міністерства енергетики України і Росії в першому півріччі 2010 року мають погодити проект міжурядової угоди, повідомляє ukranews.com.

Як повідомляли Ukranews, Росія прописала у власному варіанті “газового” договору вимогу до Києва гарантувати недоторканність об\'єктів ГТС, "що належать російській стороні" і розміщені на території України. Нагадаємо, відповідно до українських законів, об\'єкти ГТС можуть належати виключно українській державі, тому незрозуміло, про що йдеться в документі.

Газета "Время новостей" вказує, що Москва спеціально вносить до документа неприйнятні для Києва умови, щоб українська сторона не змогла їх прийняти. Річ у тім, що підписання угоди відкриє можливість для перегляду газових контрактів від 19 січня 2009 року, що не влаштовує Москву. Український варіант угоди, навпаки, передбачає можливість переглянути умови контракту.

Ці контракти не тільки захищають комерційні інтереси "Газпрому", але юридично обґрунтовують важіль тиску на Київ у вигляді штрафів за невибране "Нафтогазом" паливо. Однак поки що російське керівництво завіряє, що не штрафуватиме Україну за недобір газу, враховуючи тяжку економічну ситуацію в країні.