Компанія Centragas Beteiligungs Holding AG (Австрія), якій належать 50% акцій компанії RosUkrEnergo (Швейцарія), звинувачує владу України в експропріації в січні-квітні 2009 р. "Нафтогазом" 11 млрд куб. м газу. Відповідне повідомлення від компанії Centragas отримало Міністерство юстиції України, повідомив перший заступник міністра юстиції України Євген Корнійчук.

"Відповідно повідомленню, компанія Centragas звинувачує Україну в порушенні договору до Енергетичної хартії, який був ратифікований Верховною Радою України 6 лютого 1998 р., а саме, в нібито експропріації в січні-квітні 2009 р. національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" 11 млрд куб. м газу, які належали компанії RosUkrEnergo", - відзначив Є.Корнійчук.

Компанія Centragas Beteiligungs Holding AG звертається з проханням про мирне врегулювання суперечки з Україною відповідно до ст. 26 договору до Енергетичної хартії. За словами Є.Корнійчука, згідно цієї статті, якщо суперечки між договірною стороною і інвестором іншої договірної сторони не можливо вирішити мирним шляхом протягом трьох місяців після звернення про мирне врегулювання, то інвестор може передати суперечку за власним бажанням для вирішення до судів або арбітражні трибунали договірної сторони, або для вирішення відповідно до будь-якої заздалегідь узгодженої процедури врегулювання суперечок.

Євген Корнійчук звертає увагу на два моменти.

По-перше, RosUkrEnergo складається не тільки з австрійської Centragas, але також і з представників російського акціонера. Тому, як представники Centragas, вони ніякого права подавати позов від своєї дочірньої компанії не можуть. "Нам відомо, на 100 %, що другий акціонер своєї згоди на цю акцію не давав", - говорить перший замміністра юстиції.

По-друге, держава і «Нафтогаз» це різні юридичні суб\'єкти і раніше компанії Фірташа вже зверталися до «Нафтогазу» з позовами з цього ж питання. За словами Є.Корнійчука, арбітражи, навіть різні, не можуть розглядати одне і те ж питання. "Більш того, раніше в іноземних судах ми вже неодноразово доводили, що «Нафтогаз» і держава це різні суб\'єкти. І держава, крім того, що вона акціонер «Нафтогазу», не бере участь в менеджменті, а також не веде господарської діяльності. Тому позови, направлені до «Нафтогазу», ніякого відношення до держави не мають", - говорить він.

 «Можна подивитися із цього приводу рішення нью-йоркських судів, де свого часу я захищав інтереси держави Україна. Тому немає ніякого сенсу піднімати старі теми», - підсумував Євген Корнійчук, повідомляє РБК-Україна .

RosUkrEnergo - спільне підприємство, яке було створене австрійською компанією Centragas AG і російським "Газпромом", які володіють ним в рівних долях (по 50%).

У лютому 2006 р. RosUkrEnergo спільно з НАК "Нафтогаз України" створили компанію "Укргаз-Енерго" для реалізації на внутрішньому ринку України природного газу, що поступає з території РФ. У 2007 р. RosUkrEnergo поставляло Україні газ за ціною 130 дол. за 1 тис. куб. м, що було значно нижче за договірні або поточні ціни в Європі. Ціна на 2008 р. склала 179,5 дол. за тисячу куб. м.

"Газпром" і НАК "Нафтогаз України" підписали 19 січня 2009 р. у присутності прем\'єр-міністрів РФ і України контракт на постачання газу і контракт на транзит газу на 2009-2019 рр. Таким чином, сторони усунули всі перешкоди для відновлення постачань газу Україні і відновлення транзиту сировини до Європи. Раніше, 14 січня 2009 р., прем\'єр-міністр України Ю.Тимошенко повідомила про те, що переговори про постачаннях газу до України були зірвані через спроби зберегти RosUkrEnergo як посередника. Згідно домовленостям між "Газпромом" і "Нафтогазом" від 19 січня ц.р., надалі газ до України поставлятиметься безпосередньо без посередників.